Czas zimowy
Zmiana czasu ma miejsce dwa razy w roku. Już jutro przechodzimy z czasu letniego na zimowy, a wrócimy do niego w ostatnią niedziele marca (26.03.2017r.). W najbliższą niedzielę przestawiamy zatem wskazówki zegarów z godziny 3.00 na 2.00. O zmianie czasu mówi dyrektywa UE ze stycznia 2001 roku i rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z 5 stycznia 2012 roku.
Wpływ na organizm i oszczędzanie energii
Wprowadzenie zmiany czasu miało na celu efektywniejsze wykorzystanie dziennego światła i oszczędzanie energii. Trwają dyskusje czy to posunięcie było słuszne, bowiem zmiana czasu choćby o godzinę wpływa na nasz rytm dobowy a oszczędności energii nie są widoczne. Naukowcy ze Szwecji dokonali analizy z której wynika, że zmiana czasu ma związek ze zmianą częstotliwości występowania zawałów serca. W przypadku zmiany czasu na zimowy liczba zawałów spada, ale przy zmianie na czas letni rośnie.
Zmiana czasu na świecie
Na dzień dzisiejszy zmiana czasu obowiązuje w około 70 krajach. W Europie rozróżnienia na czas zimowy i letni nie stosuje tylko Białoruś i Islandia. Dwa lata temu z przestawiania zegarów zrezygnowała Rosja. W Ameryce Południowej zmiana czasu obowiązuje w Paragwaju, Chile i niektórych regionach Brazylii. Natomiast w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie oraz Meksyku czas letni i zimowy obowiązuje oprócz pewnych regionów. Na kontynencie afrykańskim czas letni jest stosowany w m.in. w Libii, Maroku, Namibii. Z kolei czasu letnie nie stosuje większość krajów w Azji.
Agnieszka Kierzkowska, Redaktor naczelna