Zmiana czasu a energia
Zmiana czasu odbywa się dwa razy w roku: w ostatnią niedzielę marca i w ostatnią niedzielę października. Jej wprowadzenie miało na celu zwiększenie efektywności wykorzystania dziennego światła i oszczędności energii. Jak jest faktycznie? W amerykańskim stanie Indiana przeprowadzono badania nt. zużycia prądu. Wykazały one, że rachunki za prąd po zmianie czasu na letni poszły w górę. Badania przeprowadzono również w Kalifornii. Na ich podstawie stwierdzono, że zmiana czasu nie wywołuje zmian w zapotrzebowaniu na energię. "Rzeczpospolita" podkreśla, że oszczędności energii w wyniku zmiany czasu są wątpliwe.
Porównaj oferty na tańszy prąd
Zmiana czasu a zdrowie
Naukowcy zwracają uwagę, że utracona godzina snu może mieć wpływ na większą liczbę wypadków. Zaburzenia snu odbijają się na naszym funkcjonowaniu. Efekty zmiany czasu możemy odczuwać przez tydzień, a nawet dwa tygodnie. Wykonano badania, które dowodzą że przesunięcie wskazówek zegara wiosną może aż o 10% zwiększać ryzyko wystąpienia zawału serca. Stwierdzono też, że w ciągu dwóch dni po zmianie czasu o 8% jest wyższa częstość pojawiania się udaru niedokrwiennego.
Zmiana czasu na świecie
Wskazówki zegara z czasu zimowego na letni i odwrotnie przesuwają mieszkańcy około 70 państw na całym świecie. Jeśli chodzi o europejskie kraje to zmiana czasu nie obowiązuje na Białorusi, Islandii oraz Rosji. Z kolei rozróżnienia czasu nie stosuje większość krajów Afryki, Bliskiego Wschodu oraz Ameryki Południowej.
Agnieszka Kierzkowska, Redaktor naczelna