Tani prąd może darmowy
Oczywiście pojawiały się oferty z darmowym prądem, jak oferta Duonu, ale zanim zaufasz, sprawdź czy faktycznie dana firma ma w swojej ofercie darmowy prąd.
Faktura od "elektrowni"
Potocznie mówimy, że rachunek przysyła elektrownia, ale wytwórcy prądu tego nie robią. Fakturę otrzymamy albo od sprzedawcy (także kompleksową) albo od dostawcy usługi przesyłu - OSD. Ktoś przedstawia się, jako zakład energetyczny lub energetyk, warto go wylegitymować.
Zmiana numeru rachunku
Tak, to pole do popisu dla nieuczciwych, nie koniecznie sprzedawców. Zwykle pomysł na sfałszowanie faktury rodzi się w głowach zwykłych oszustów i naciągaczy. Sprawdzaj, zawsze czy końcowy stan licznika poprzedniej fakty jest początkowym nowej. Szukaj informacji w sieci i na portalu sprzedawcy, poinformuje on o zmianie nr rachunku.
"Czytać umowy pan/i nie musi"
To powinno włączyć lampkę awaryjną w naszych głowach, zbytnie nakłanianie do przeczytania także. Zasada jest prosta, zawsze czytamy przed podpisaniem, na nic łkanie pracownika, że wywalą z pracy jak nie podpiszecie.
Szantaż na podpisaną umowę
Nieuczciwy akwizytor będzie także wmawiać, że jeśli umowa została już podpisana to nic już nie można zrobić i trzeba się z umowy wywiązać. Nie jest to prawdą, bowiem w przypadku zawarcia umowy poza lokalem przedsiębiorcy można w ciągu 14 dni ją wypowiedzieć bez podania przyczyny. Co więcej, taka umowa będzie wówczas traktowana tak, jakby jej nigdy nie było.
Grażyna Kulik, Redaktor