Poradniki
Start Poradniki Cena energii elektrycznej - co wpływa na jej wysokość?
Artykuł

Cena energii elektrycznej - co wpływa na jej wysokość?

Kto ustala cenę za prąd? Co się na nią składa? Jakie są główne składniki ceny energii? Co to jest opłata za transport prądu? Wszystko o cenie za kilowatogodzinę.

cena energii elektrycznej zobacz z czego się składa

To ile zapłacimy za prąd zależy m.in. od dwóch przedsiębiorstw energetycznych: usługodawcy transportu energii oraz sprzedawcy prądu. W pierwszym przypadku ceny są regulowane urzędowo. Natomiastw przypadku sprzedaży prądu -ceny dla firm są uwolnione, a dla gospodarstw domowych nadal są regulowane przez URE. To te wcześniej wymienioneprzedsiębiorstwa ustalają ceny oraz stawki za prąd, a także warunki dystrybucji oraz sprzedaży. Informacje na ten temat znajdziemy w cenniku danej firmy, czyli taryfie dla energii elektrycznej.Najkrócej mówiąc, cena kWh to opłata za transport energii sieciami dystrybucyjnymi, opłata za zużycie energii oraz podatek VAT.

Opłata za transport prądu

Energia elektryczna za pomocą sieci elektroenergetycznych jest dostarczana do punktu odbioru energii, czyli do odbiorcy. Jest to usługa dystrybucji energii elektrycznej, a świadczy ją operator systemu dystrybucyjnego. Jest on właścicielem całej infrastruktury za pomocą, której trafia prąd do naszego gniazdka. Stawki za tą usługę są regulowane przez Urząd Regulacji Eenergetyki. Zatem każda zmiana dystrybucyjnej taryfy musi być zatwierdzana przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.

Opłata za zużycie prądu

Za zużyty prąd płacimy według wskazań licznika sprzedawcy energii elektrycznej. Prąd można kupić od każdego przedsiębiorstwa posiadającego wydaną przez URE koncesję na obrót energią elektryczną. W roku 2008 miało miejsce uwolnienie cen dla firm, które korzystają z taryf A, B, C oraz R. Natomiast taryfa G, czyli dla domowych gospodarstw nadal podlega regulacji przez URE.

Grupy taryfowe

To ile wynosi finalna cena za energię elektryczną zależy również od grupy taryfowej, w jakiej się znajdujemy. Wyróżnia się pięć grup taryfowych:

•A – tutaj znajdują się najwięksi odbiorcy typu: huty, duże fabryki, stocznie.

•B – w tej grupie znajdują się większe przedsiębiorstwa np. zakłady przemysłowe, stacje paliw, szpitale, centra handlowe.

•C – taryfa dla firm typu bank, sklep, przychodnia, warsztat samochodowy itd., oraz oświetlenie ulic wsi oraz miast.

•R – tą grupę taryfową stosuje się w przypadku tymczasowego miejsca poboru energii, np. plan filmowy.

• G – taryfa dla gospodarstw domowych, a także lokali o zbiorowym zamieszkaniu np. domy akademickie, hospicja, internaty, domy opieki społecznej.

Ile kosztuje średnio prąd?

Ceny za kilowatogodzinę oczywiście się zmieniają - nierzadko bardzo dynamicznie. Przyjmijmy, że średnio jedna kilowagodzina kosztuje w granicach 30 groszy dla gospodarstw domowych, w taryfie jednostrefowej G11. Nieco trudniej jest podać średnią stawkę dla klientów biznesowych, bowiem tutaj rzadko kiedy spółki obrotu energią podawają stawki na swoich stronach internetowych. To ile płacimy znajdziemy na fakturze - w części sprzedażowej.

Oferty energetyczne

Na polskim rynku energetycznym pojawisię coraz więcej ciekawych ofert. Firmy energetyczne nie proponują już tylko samego prądu, ale dodają inne produkty czy usługi. Najczęściej można się spotkać z ofertami dual fuel - jest to sprzedaż prądu i gazu w pakiecie u jednego sprzedawcy. Początkowo tego rodzaju oferty były dostępne tylko i wyłącznie dla klientów biznesowych. Obecnie wielu sprzedawców prądu weszło także na rynek gazu i oferta dual fuel jest dostępna dla gospodarstw domowych. Kolejną popularną ofertą jest tzw. pomoc fachowca. W przypadku różnego rodzaju domowych awarii bezpłatną pomoc udzielą nam fachowcy. Najczęściej umowa obejmuje pomoc elektryka, serwisanta urządzeń grzewczych czy urządzeń RTV/AGD. W niektórych ofertach znadziemy pomoc specjalistów zupełnie niezwiązanych z prądu, np. pomoc dekarza, szklarza, ślusarza a nawet prawnika. Spółki dodawają także produkty typu żarówki energooszczędne czy czujnik dymu. Nierzadko podpisując umowę na sprzedaż energii kupujemy dodatkowo ubezpieczenie czy pakiet medyczny.

Radosław Lis, Doradca energetyczny

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Porównaj oferty instalacji fotowoltaicznych
dla domu:
na dachu
na gruncie
płaski
15o
35o - wzorcowy
powyżej 35o
dachówka
blacha
papa
Najlepsze oferty energii elektrycznej

Zobacz też inne wpisy

Ceny energii elektrycznej - co wpływa na ich wysokość?
30 Wrzesień 2014
Co sprawia, że ceny za kilowatogodzinę kształtują się konkretnie na takim poziomie? Na odpowiedź składa się kilka czynników. Jedną z nich jest cena en...
Oświetlenie LED – prawdy i mity
15 Kwiecień 2014
Czy faktycznie diody LED kosztują sporo, a podczas korzystania wymagają jakieś większej uwagi? Czy rzeczywiście są aż tak trwałe? Obalamy mity i preze...
Czy energia elektryczna ratuje życie?
07 Wrzesień 2016
Korzystamy z energii elektrycznej codziennie, jest nam ona potrzebna nie tylko do pracy, ale także dla rozrywki czy codziennego egzystowania. Problem...
Jaki sprzęt jest energooszczędny?
20 Marzec 2014
Kupując sprzęt czy to AGD, czy RTV warto kierować się nie tylko kwestią finansową, ale i również energooszczędnością. Najnowsza technologia pozwala na...
10 rad, jak oszczędzać na rachunkach za prąd
09 Kwiecień 2014
Koszty życia non stop rosną, czego nie można powiedzieć o naszych wynagrodzeniach. Oszczędności są, zatem bardzo mile widziane. Co zrobić, aby płacić ...
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7