Poradniki
Start Poradniki Cena energii elektrycznej
Artykuł

Cena energii elektrycznej

Kto ustala cenę za prąd? Co się na nią składa? Jakie są główne składniki ceny energii? Co to jest opłata za transport prądu? Wszystko o cenie energii elektrycznej.

Cenę za energię ustalają 2 przedsiębiorstwa

To ile zapłacimy za prąd zależy m.in. od dwóch przedsiębiorstw energetycznych: usługodawcy transportu energii oraz sprzedawcy energii. W pierwszym przypadku ceny są regulowane urzędowo. Natomiast w przypadku sprzedaży prądu -  ceny dla firm są uwolnione, a dla gospodarstw domowych nadal są regulowane przez URE. To te wcześniej wymienione przedsiębiorstwa ustalają ceny oraz stawki za prąd, a także warunki dystrybucji oraz sprzedaży. Informacje na ten temat znajdziemy w cenniku danej firmy, czyli taryfie dla energii elektrycznej. Najkrócej mówiąc, cena prądu to opłata za transport energii sieciami dystrybucyjnymi, opłata za zużycie energii oraz podatek VAT. 

Opłata za transport prądu

Energia elektryczna za pomocą sieci elektroenergetycznych jest dostarczana do punktu odbioru energii, czyli do odbiorcy. Jest to usługa dystrybucji energii elektrycznej, a świadczy ją operator systemu dystrybucyjnego. Jest on właścicielem całej infrastruktury za pomocą, której trafia prąd do naszego gniazdka. Stawki za tą usługę są regulowane przez URE. Zatem każda zmiana dystrybucyjnej taryfy musi być zatwierdzana przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. 

Opłata za zużycie prądu

Za zużyty prąd płacimy według wskazań licznika sprzedawcy energii elektrycznej. Prąd można kupić od każdego przedsiębiorstwa posiadającego wydaną przez URE koncesję na obrót energią elektryczną. W roku 2008 miało miejsce uwolnienie cen dla firm, które korzystają z taryf A, B, C oraz R. Natomiast taryfa G, czyli dla domowych gospodarstw nadal podlega regulacji przez URE.  

Grupy taryfowe

To ile wynosi finalna cena za energię elektryczną zależy również od grupy taryfowej, w jakiej się znajdujemy. Wyróżnia się pięć grup taryfowych:

• A – tutaj znajdują się najwięksi odbiorcy typu: huty, duże fabryki, stocznie.

• B – w tej grupie znajdują się większe przedsiębiorstwa np. zakłady przemysłowe, stacje paliw, szpitale, centra handlowe.

• C – taryfa dla firm typu bank, sklep, przychodnia, warsztat samochodowy itd., oraz oświetlenie ulic wsi oraz miast.

• R – tą grupę taryfową stosuje się w przypadku tymczasowego miejsca poboru energii, np. plan filmowy. 

• G – taryfa dla gospodarstw domowych, a także lokali o zbiorowym zamieszkaniu np. domy akademickie, hospicja, internaty, domy opieki społecznej.  

Radosław Lis, Doradca energetyczny

 

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Dla domu
Płać za energię jak najmniej. Porównaj ceny.
Dla firmy

Zobacz też inne wpisy

09 Kwiecień 2014
10 rad, jak oszczędzać na rachunkach za prąd
Koszty życia non stop rosną, czego nie można powiedzieć o naszych wynagrodzeniach. Oszczędności są, zatem bardzo mile widziane. Co zrobić, aby płacić ...
Czytaj dalej
24 Październik 2014
5 pytań do RWE Polska. Wywiad z Stefanem Doroszewskim
Dziś w ramach cyklu wywiadów „5 pytań do…” prezentujemy rozmowę z przedstawicielem RWE, jednej z pięciu największych firm energetycznych na kontynenci...
Czytaj dalej
24 Listopad 2014
Porównanie cen energii
Dzięki naszej porównywarce możecie samodzielnie obliczyć ile zyskacie na zmianie sprzedawcy prądu.
Czytaj dalej
23 Maj 2014
Fakty i mity na temat oszczędzania prądu w domu
Zbyt wysokie rachunki za energię elektryczną powodują, iż coraz częściej szukamy pomysłów na ich obniżenie. Nie wszystkie jednak mogą przynieść nam re...
Czytaj dalej
05 Maj 2015
DUON cennik
Oferta DUON szokuje, prąd z rabatem 60%, ofertę można otrzymać przez Internet. Tabela z cenami prawdę Ci powie czy warto zainteresować się ofertą tego...
Czytaj dalej

Sprawdź zużycie energii dla urządzeń

Łazienka
Salon
Warsztat
Biuro
Ogród
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7