Poradniki
Start Poradniki Doprowadzenie prądu do działki – jak to zrobić?
Artykuł

Doprowadzenie prądu do działki – jak to zrobić?

Doprowadzenie energii elektrycznej na działkę z zewnętrznej sieci to jedno z pierwszych zadań, które stoi przed właścicielem nieruchomości. Od czego trzeba zacząć? Jakie formalności załatwić? Co jest wymagane?

doprowadzenie prądu do działki

Fot. Flickr.com

Warunki techniczne - doprowadzenie prądu do działki

Uzbrojenie działki w niezbędne media, czyli także w energię elektryczną rozpoczyna się od złożenia w wniosku w rejonowym zakładzie energetycznym o wydanie warunków technicznych przyłączy. Takie warunki są konieczne do tego, aby budowa domu mogła w ogóle ruszyć. Bez nich, bowiem nie otrzymamy pozwolenia na budowę. Oświadczenie firm dostarczających media, iż zobowiązują się do uzbrojenia działki, jest załącznikiem do wniosku o pozwolenie na budowę.

Wniosek i załączniki

We wniosku podajemy nie tylko podstawowe dane typu: imię, nazwisko, czy adres. W dokumencie określamytakże numer działki, charakter budynku, zapotrzebowanie na moc przyłączeniową, spodziewane roczne zapotrzebowanie na prąd, cel jego wykorzystania, prawdopodobny termin rozpoczęcia poboru energii, rodzaj przyłączy, przewidziana taryfa rozliczeniowa. Do wniosku najczęściej trzeba załączyć dokument potwierdzający tytuł prawny do korzystania z obiektu oraz mapę sytuacyjną, która precyzujepołożenie nieruchomości.

Zapotrzebowanie na moc przyłączeniową

Jest to najkrócej mówiąc,suma mocy urządzeń, które będą zasilane jednocześnie. Warto mieć na uwadze to, że przyłączeniowa moc na okres budowy jest przeważnie mniejsza niż ta, która będzie potrzebna po zamieszkaniu w ukończonym już budynku. Warto, zatem te dwa cele określić we wniosku i podać po prostu dwie różne moce przyłączeniowe. Nie określając mocy przyłączeniowej koniecznej do prowadzenia gospodarstwa domowego trzeba liczyć się z tym, iż ponownie trzeba będzie załatwić formalności związane w wydaniem nowych warunków.

Określając moc przyłączeniową należy przeanalizować z jakiego rodzaju sprzętów elektrycznych będziemy korzystać. Naturalnie dokładne określenie mocy przyłączeniowej nie jest możliwe, zatem składając wniosek o przyłączenie do sieci należy dodać jakąś wartość. Warto także mieć na uwadze to, że jest mało prawdopodobne że ze wszystkich urządzeń będziemy korzystać w tym samym czasie. Dokonując obliczeń nie można zapomnieć szczególnie o tych większych odbiornikach energii typu: piekarnik, kuchenka, podgrzewacz wody.

Zapotrzebowanie na moc budynków, które posiadają nowoczesne ogrzewanie elektryczne wynosi maksymalnie 50-70 na metr kwadratowy ogrzewanej powierzchni. Przykładowo do ogrzania budynku o powierzchni 150 metrów kwadratowych powinna wystarczyć moc wynosząca 10 kW.

W każdym gospodarstwie domowym zapewne należy uwzględnić odbiorniki takie jak: pralka (2 kW), żelazko (1,2 kW), czajnik elektryczny (0,5 kW), odkurzacz (1,6 kW). W obliczeniach nie można ominąć oświetlenia, które jest jednak nie łatwe do oszacowania. Specjaliści zalecają aby, zakładać że na wszystkie urządzenia elektryczne i oświetlenie będzie potrzebna moc wynosząca około 12 kW.

Minimalna moc przyłączeniowa (założenie, że w tym samym czasie nie włączamy wszystkich urządzeń, a powierzchnia budynku nie wynosi więcej niż 200 metrów kwadratowych) wynosi:

  • 12 kW – z kuchenką gazową
  • 16 kW z indukcyjną płytą
  • 25 kW z indukcyjną płytą oraz przepływowy podgrzewaczami domu (elektrycznymi).

Jak długo trzeba czekać na warunki przyłączenia do sieci?

Zakład energetyczny wyda nam warunki przyłączenia w terminie czternastu dni. Oprócz owych warunków otrzymamy umowę na budowę przyłączy – tutaj jest określany termin prac projektowych. Wówczas można architektowi adaptującemu nasz projekt domu zlecić projekt przyłączy. Pamiętajmy też, że warunki przyłączenia do sieci mają swoją ważność - do 2 lat. Po tym okresie jeśli przyłączenie nie będzie zrealizowane należy ponownie złożyć w zakładzie energetycznym wniosek o wydanie warunków technicznych.

Radosław Lis, Doradca energetyczny

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Porównaj oferty instalacji fotowoltaicznych
dla domu:
na dachu
na gruncie
płaski
15o
35o - wzorcowy
powyżej 35o
dachówka
blacha
papa
Najlepsze oferty energii elektrycznej

Zobacz też inne wpisy

Podłączenie licznika energii elektrycznej
01 Styczeń 1970
Podłączenie prądu do budynku kończy się instalacją licznika oraz podpisaniem umowy na sprzedaż energii.
Ile kosztuje przyłącze energetyczne? Sprawdź stawki!
01 Styczeń 1970
Każdy operator systemu ma własne cenniki, jednak stawki podlegają zatwierdzeniu URE. Warto się z nimi zapoznać.
Instalacja elektryczna w domu jednorodzinnym krok po kroku
01 Styczeń 1970
Dla zwykłego użytkownika urządzeń elektrycznych sieć kabli jaką widzi w swoim domu wydaje się być plątaniną bez końca, jednak w rzeczywistości jest to...
Przyłączenie domu do sieci energetycznej -  jakie kroki musisz podjąć?
01 Styczeń 1970
Zaczynając sprawy związane z podłączenie do sieci wiedzmy, że czekają nas nie tylko koszty ale także tak zwana biurokracja. Przyłączenia do sieci ener...
Pogotowie energetyczne, a elektryczne?
01 Styczeń 1970
Do kogo zadzwonić w razie awarii sieci energetycznej? Dowiedz się, czym zajmuje się pogotowie elektryczne, a czym energetyczne!
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7