Po czym poznać dobre studia, po tym ilu absolwentów dostaje dobrą pracę. Co rozumiemy pod pojęciem "dobra praca" z pewnością tak, która pozwala na utrzymanie się. Daje uczucie spełnienia i zadowolenia, a wiedza nabyta w toku studiów przydaje się . Każdy kierunek studiów ma tak zwane przedmioty "wypełniacze" nie przydają się one w pracy ale nie zaszkodzi też wiedzieć więcej.
Kapituła, pracująca pod kierownictwem prof. Michała Kleibera, w skład której wchodzą zarówno eksperci z zakresu szkolnictwa wyższego, jak i przedstawiciele różnych dziedzin przemysłu opracowała zasady oceny. Aby kompleksowo ocenić kierunki danych studiów użyto 13 wskaźników pogrupowanych w sześć kryteriów. Są to:
- PRESTIŻ - mierzony poprzez: badanie opinii kadry akademickiej;
- ABSOLWENCI NA RYNKU PRACY - mierzone poprzez: badanie opinii pracodawców (realizowane przez "IBM Indicator") oraz badanie "Ekonomiczne Losy Absolwentów" (realizowane przez MNiSW);
- POTENCJAŁ AKADEMICKI - wskaźniki: ocena parametryczna MNiSW, uprawnienia do nadawania stopni naukowych, nadane stopnie naukowe;
- EFEKTYWNOŚĆ NAUKOWA - wskaźniki: publikacje, cytowania, indeks Hirsha;
- POTENCJAŁ DYDAKTYCZNY - wskaźniki: jakość przyjętych na studia, dostępność kadr wysokokwalifikowanych dla studentów, wyróżniająca ocena PKA oraz akredytacje środowiskowe;
- INNOWACYJNOŚĆ - wskaźnik: patenty i prawa ochronne.
Energetyka Politechnika Warszawska
Wyróżnia studia I i II stopnia. Kształcenie opiera się na poznaniu matematyki, metody chemii organicznej i nieorganicznej, w tym elementy struktury atomowej, spektroskopii, rezonansu magnetycznego, kinetyki procesów chemicznych, katalizy i chemii powierzchni, zna podstawy fizyki współczesnej. Podstawią jest kształcenie w zakresie inżynierii materiałowej, w szczególności własności materiałów stosowanych w energetyce wysokotemperaturowej takie jak; turbiny gazowe, turbiny parowe na parametry nadkrytyczne, kotły parowe konwencjonalne i fluidalne. Student pozna szczegółowo technologie konwersji i transportu energii czy zasady działania i wykorzystywania ogniw paliwowych oraz energetyki wodorowej.
Energetyka Akademia Górniczo-Hutnicza
Na wydziale Energetyki i Paliw student pozna zjawiska i procesy zachodzące w przyrodzie oraz zna ogólny opis matematyczny przebiegu procesów fizycznych i chemicznych w obszarze energetyki. Ponadto kładzie się duży nacisk na zagadnienia z fizyki i chemii, zasad termodynamiki, transportu ciepła i masy oraz praw mechaniki płynów. Do kierunku przyciąga zapoznanie się z podstawami projektowania, grafiki inżynierskiej i programowania oraz możliwości wykorzystania programów aplikacyjnych. Student musi zaznajomić się z zasadami zrównoważonego rozwoju energetycznego, zasad i działania rynku energii i polityki energetycznej oraz ogólnych zasad tworzenia i rozwoju form indywidualnej przedsiębiorczości.
Energetyka Politechnika Wrocławska
Wydział Mechaniczno-Energetyczny ma do zaprezentowania m. In. wiedzę z zakresu techniki przetwarzania danych, zasad działania komputerów oraz sieci komputerowych i bezpieczeństwa systemów komputerowych, podstaw systemów operacyjnych, zna pakiety zintegrowane w zakresie zaawansowanych narzędzi i możliwości oraz podstawy programowania i formułowania algorytmów. Student poznaje zasady działania i budowy urządzeń oraz maszyn energetyki cieplnej, jądrowej i odnawialnej, w ogrzewnictwie, chłodnictwie i wentylacji. Głównym wyróżnikiem studiów jest zyskanie wiedzy dotyczącej zasad funkcjonowania systemu elektroenergetycznego i jego elementów składowych, rozpoznaje zagrożenia związane z eksploatacją urządzeń elektrycznych i wskazuje sposoby ochrony przed nimi.
Czy po energetyce można znaleźć pracę?
W dużych miastach, gdzie siedzibę działania mają spółki energetyczne tj. PGNiG, PGE, Tauron i inne, o pracę łatwiej. Poszukiwani są nie tylko elektrycy z uprawnieniami tylko np. Inżynier Branży Procesowej, Kierownik Elektrociepłowni czy Specjalista ds. Zarządzania Ciągłością Działania oraz Specjalista ds. Symulacji i Bilansowania Sieci. Rolę w zdobyciu pracy odgrywa także doświadczanie, dlatego warto jeszcze na studiach uczestniczyć w stażach i praktykach.
Radosław Lis, Doradca energetyczy