Jak zapewnić bezpieczeństwo dziecku?
Dzieci są najbardziej narażone na niebezpieczeństwa związane z prądem. Mały odkrywca często sprawdza co można włożyć do kontaktu, co jest w piekarniku, czy w garnku stojącym na kuchence. Jeśli zatem masz małe dziecko to niezbędne w zapewnieniu bezpieczeństwa będą zaślepki do kontaktów. Dodatkowo należy zabezpieczyć wszechobecne w naszych domach kable elektryczne. Nie powinny one zwisać, dlatego powinniśmy je schować, związać lub zwinąć. Ponadto dziecko od małego warto uczyć, że dotkniecie rozgrzanego piekarnika czy płyty grzewczej może się skończyć poparzeniem. My sami powinniśmy pamiętać, aby naczynia z gorącymi napojami czy potrawami zawsze stawiać w odpowiedniej odległości od krawędzi blatu czy stołu. Uświadom dziecko, że prąd i woda to niebezpieczna para. Tłumacz, że w pobliżu kabli czy gniazdek nie należy stawiać butelek czy szklanek z płynami.
źródło:opracowanie własne
Jak bezpiecznie zmienić sprzedawcę prądu?
Od 2007 roku każdy odbiorca energii może swobodnie wybierać sprzedawcę energii elektrycznej z dowolnego miejsca w kraju. Niestety niewiedzę konsumentów, szczególnie osób starszych, wykorzystują nieuczciwi przedstawiciele firm energetycznych. Wpuszczając do domu akwizytora sprawdź czy ma legitymacje lub identyfikator i czy faktycznie jest pracownikiem danej firmy. Zanim złożysz swój podpis pod dokumentem dokładnie go przeczytaj. Przeanalizuj czy proponowana oferta zmiany sprzedawcy energii jest dla Ciebie korzystna. Zapytaj przedstawiciela nie tylko o cenę kWh, ale i także o to ile wynosi opłata handlowa, czy oferta zawiera jakieś dodatkowe płatne usługi – te elementy mogą znacząco podnieść rachunki za prąd i zniwelować oszczędności związane z niższą ceną energii. Warto również wiedzieć, że od każdej umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorcy można odstąpić w ciągu 14 dni od jej podpisania. Pamiętaj też, że przedstawiciele przedsiębiorstw energetycznych nie są upoważnieni do pobierania gotówki w domach odbiorców energii.
Jak zabezpieczyć dom przed wyjazdem?
Przed wyjazdem warto odpowiednio zabezpieczyć dom czy mieszkanie. Odłącz zatem od zasilania wszystkie urządzenia elektryczne. W przypadku dłuższego wyjazdu warto włączyć w lodówce tzw. tryb wakacyjny oszczędzający nawet 50% energii. Jeśli twoja lodówka nie posiada takiej opcji to po prostu ją opróżnij, odłącz od prądu oraz pozostaw uchylone drzwi – tym sposobem unikniesz pojawienia się w środku urządzenia pleśni. Warto też zakupić automatyczny włącznik/wyłącznik i podłączyć do niego telewizor czy lampę. Takie urządzenie o określonej porze włączy i wyłączy dane urządzenie czy źródło światła i odstraszy potencjalnego złodzieja.
Agnieszka Kierzkowska