Fot. Flickr.com
Biomasa
Niewielu osobom kojarzy się ona z odnawialnym źródłem energii. Biomasę uzyskuje się z odpadków powstałych podczas produkcji wyrobów roślinnych m.in. słomy, resztek warzyw, wiórów, zrzynki, trocin jednak na tym katalog składników biomasy się nie kończy. Biomasę można uzyskać także z przetwarza specjalnie uprawianych w tym celu roślin, w Polsce uprawie się niewiele gatunków, większość biomasy uzyskuje się przetwarzając pozostałości organiczne – odpadowe. Poddaje się je wielu procesom od rozdrabniani, oczyszczania, suszenia, mielenia, granulowania, chłodzenia a następnie tak przetworzoną masę formuje się w brykiety bądź pelety. Energię elektryczną uzyskuje się spalając przetworzoną biomasę w specjalnych piecach razem z węglem. Prawdą jest, że podczas spalania takiej mieszanki paliw nie uzyskuje się tak dużych ilość energii jak w przypadku samego węgla, ale do atmosfery nie przedostaje się tyle szkodliwych substancji.
Energia wodna
Polska posiada bogaty zasób rzek jednak nie wszystkie nadają się do tego aby u ich ujścia wybudować elektrownie. Jest to trudne ze względów lokalizacyjnych, brak odpowiedniej ilości miejsca czy dana rzeka nie charakteryzuje się odpowiednim potencjałem. Wyróżniamy elektrownie wodne, które wykorzystują energię fal i pływów morskich oraz elektrownie śródlądowe czerpiące energię z nurtów wodnych. Dalej elektrownie podlegają bardziej szczegółowemu podziałowi. Do najważniejszych zalet należą: łatwość podłączenia elek. wodnych do sieci, łatwość obsługi, najważniejszą z nich pozyskiwanie energii bez ingerencji w środowisko. Polski potencjał energii wodnej wykorzystywany jest nadal w niewielkim stopniu, 28% energii odnawialnej to właśnie energia wodna.
Energia wiatru
Wykorzystywana od dawna, jednak nie do produkcji prądu a do napędzania młynów czy pompowania wody. Do największych ferm wiatrowych należy ferma w Margoninie jej potencjał to 120 MW. Elektrownie wiatrowe ulokowane są tak gdzie jest ku temu potencjał, zajmują wiele hektarów a ich szum przeszkadza mieszkańcom. Jakie są kolejne wady pozyskiwania energii z ferm wiatrowych. Otóż największą z nich jest konstrukcja, musi być bardzo stabilna, oparta na betonowym fundamencie. Takie budownictwo jest bardzo czasochłonne i kosztowne. Wysokość konstrukcji coraz częściej przekracza 100 metrów, co rodzi zagrożenie dla ptactwa. Kolejną wadą są ciągłe konserwacje turbin, serwis urządzeń i fakt, że fermy muszą powstać w dogodnej strefie wietrznej, utrudnia ich podłączenie z siecią, która bywa bardzo oddalona. Do zalet należy
Energia słoneczna
Moduły fotowoltaiczne to najbardziej rozpowszechniona metoda pozyskiwania energii elektrycznej. W Polsce bardzo istniej bardzo mało ferm solarnych, głównie energia słoneczna wykorzystywana jest przez osoby prywatne, które umieszczają na swoich dachach moduły tego typu. W większości jednak nie wytwarzają one prądu lecz ogrzewają wodę. Aby móc wytwarzać prąd potrzebna jest instalacja falownika.
OZE w Polsce
Jak pokazują statystyki tylko 4-6% energii powstaje z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii. Pomimo tego, że koncerny energetyczne czynnie uczestniczą w rozwijaniu tego sektora nadal jest to za mało. W najbliższych lata produkcja zielonej energii ma wzrosnąć głównie za przyczyna UE, która wywiera na nas nacisk w kwestii obniżenia wytwarzania dwutlenkuwęgla jaki przedostaje się do atmosfery poprzez produkcję energii drogą konwencjonalną.
Grażyna Kulik, Redaktor