System opustów, lepszy niż taryfy gwarantowane
Początkowo odwleczono wejście w życie tych artykułów, które regulowały kwestię taryf gwarantowanych. Stawki ustalone były na sztywno, oczywiście rząd mógł je w późniejszym czasie zmienić (zwiększyć bądź zmniejszyć) w zależności od ceny za kWh, jaka by w danym czasie obwiązywała. Co gdyby rządy pod presją sprzedawców i operatorów ogłosiliby by jedynie minimalną podwyższę, podczas gdy cena energii wzrosłaby diametralnie.W przypadku opustów korzyści finansowe rosną wraz ze wzrostem kosztów energii.Kto miał korzystać z taryf gwarnych, odpowiedź prosta – Prosument, ale tylko ten, którego instalacja wyprodukuje nadwyżkę energii, ponad jego roczne zapotrzebowanie.
Dotacje nadal dostępne dla Prosumentów
System taryfy gwarantowanych wykluczał możliwość korzystania z dotacji NFOSIGW, która ma być kontynuowana. Prosument korzystający z dotacji na instalację nie mógł już korzystać z taryfy gwarantowanej w przypadku oddania nadwyżki energii do sieci, bo miał za to płacone. Opusty dla instalacji dotowanych miały przybrać zupełnie inne formy, na początku zakładano mniejsze proporcje, ale o ich wysokości decydowała moc instalacji.I tak, 1:0,8 dla instalacji o mocy do 10kW i do 1:0,7 dla pozostałych mikroinstalacji o mocy do 40kW,
Moc instalacji wzrosła
Opusty będą dotyczyć instalacji do 40kWp, taki wzrost mocy instalacji automatycznie powiększa grono przyszłych producentów. Z taryf skorzystać mogli jedynie posiadacze do 10 kWp. Rozszerzenie definicji Prosumenta na stowarzyszenia i Kościoły sprawia, że może nas czekać prawdziwe boom w zakupie instalacji solarnych, fotowoltaicznych. Jak wyżej opisano wprowadzono limit moc, jednak nie w takiej formie jak miało to miejsce przy taryfa gwarantowanych, a to zdecydowany plus opustów.
Nadal można oddawać nadwyżki
Energia niewykorzystana w lecie przez Prosumenta może być oddana do sieci, jednak producent nic za nią nie otrzyma. Dobre porównanie poczynił portal Gramwzielone.pl, mówiąc, żesieć energetyczna będzie traktowana jako magazyn dla Prosumenta, z której będzie mógł korzystać, kiedy jego instalacja nie będzie w 100 proc. zaspokajała jego potrzeb (zima, pochmurne dni, brak wiatru). Na tym ma polegać system opustów, jeśli Prosument posiadajmy instalację 10kW, zimą będzie musiał korzystać z energii od dystrybutora to zapłaci za nią o 80 pro. mniej.
Grażyna Kulik, Redaktor