Fot. Flickr.com,Bert Kaufmann
Uwolniony rynek energii
W roku 2007 nastąpiło uwolnienie rynku energii, które ma na celu m.in. zwiększenie konkurencyjności. Do piątki największych sprzedawców energii w Polsce dołączyło wiele mniejszych firm. Spora część z nich nie była silnie powiązana z rynkiem energetycznym. Wielu odbiorców energii zastanawia się, czy takie firmy mogą nieoczekiwanie zniknąć z rynku czy zbankrutować. Dlatego też często wahają się czy odejść od pierwotnego sprzedawcy i dokonać zmiany operatora energii. Postaw do obaw jednak nie ma.Mają zagwarantowaną ciągłość dostaw dzięki tzw. sprzedaży rezerwowej.
Rezerwowy sprzedawca energii
Sprzedaż rezerwowa to zupełnie bezpieczne rozwiązanie w sytuacji, gdy utracimy dotychczasowego dostawcę energii. W umowie o świadczenie usług dystrybucji musi się znaleźć podmiot określany, jako sprzedawca rezerwowy. To on zapewni nam dostawy prądu w przypadku np. bankructwa dotychczasowego dostawcy energii. Najlepiej, jeśli dany sprzedawca rezerwowy ma podpisaną z naszym dystrybutorem Generalną Umowę Dystrybucji, która określa zasady współpracy pomiędzy dystrybutorem a sprzedawcą.
Sprzedawca energii z urzędu
Konsument w umowie o świadczenie usług dystrybucji powinien zezwolić dystrybutorowi, aby ten w jego imieniu w przypadku zaprzestania sprzedaży przez dotychczasowego sprzedawcę zawarł umowę sprzedaży ze sprzedawcą rezerwowym. Na tej podstawie będzie realizowana dalsza sprzedaż energii elektrycznej. Konsument powinien być o takiej sytuacji bezzwłocznie poinformowany. Co istotne niezależnie od tego, sprzedawcą który jest zobowiązany, w przypadku utraty dotychczasowego sprzedawcy, do podpisania umowy z konsumentem i świadczenia usług sprzedaży prądu jest tzw. sprzedawca z urzędu. Na stronie internetowej naszego dystrybutora znajdziemy informacje o sprzedawcy z urzędu, który działa na naszym terenie. Powrót do sprzedawcy z urzędu następuje tylko z inicjatywy odbiorcy. Mamy, zatem prawo wrócić do sprzedawcy z urzędu lub wybrać nowego sprzedawcę.
Agnieszka Kierzkowska, Redaktor naczelna