Wywiady
Start Wywiady 5 pytań do RWE Polska. Wywiad z Stefanem Doroszewskim
Artykuł

5 pytań do RWE Polska. Wywiad z Stefanem Doroszewskim

Dziś w ramach cyklu wywiadów „5 pytań do…” prezentujemy rozmowę z przedstawicielem RWE, jednej z pięciu największych firm energetycznych na kontynencie europejskim. O korzyściach wyboru oferty RWE dla firm, produkcie „Zakupy w transzach” opowiada Stefan Doroszewski, Menedżer Marketing Klienci Biznesowi RWE Polska.

Stefan Doroszewski, Menedżer Marketing Klienci Biznesowi RWE Polska

Uwolnienie polskiego rynku energii elektrycznej nastąpiło już parę lat temu, a sprzedawcy na rożne sposoby starają się nadążać za zmianami na rynku. Na co stawia RWE?

Stefan Doroszewski, Menedżer Marketing Klienci Biznesowi RWE Polska: Od 2007 roku obserwujemy postępujący proces liberalizacji rynku energii, który dla Klienta oznacza możliwość wyboru dowolnego koncesjonowanego sprzedawcy i skorzystanie z oferty opartej o rynkowe ceny. Chcąc odróżnić swoją ofertę od konkurencji, RWE stawia na szeroką gamę innowacyjnych rozwiązań dopasowywanych do potrzeb Klientów zarówno indywidualnych jak i biznesowych.

Przede wszystkim stawiamy na nowoczesne technologie, takie jak: fotowoltaika i e-mobilność. Wspieramy również rozwój energetyki odnawialnej oraz ochronę środowiska w Polsce budując na jej terenie kolejne farmy wiatrowe. W trosce o jak najlepsze relacje z naszymi Klientami oraz w celu dostarczania im usług najwyższej jakości, staramy się ich edukować, dzielić z nimi naszą wiedzą oraz świadczyć na ich rzecz fachowe doradztwo.

Co zyska mała, średnia firma wybierając ofertę RWE?

SD: Przy wyborze oferty RWE mała i średnia firma uzyskają wysoką jakość usług oraz dostawy energii elektrycznej po stałej rynkowej cenie. Dodatkowo jako sprzedawca dokładamy wszelkich starań, aby być firmą przyjazną Klientom - pozostajemy do ich usług 24 godziny na dobę, udostępniamy możliwość skorzystania z Elektronicznego Biura Obsługi Klienta (e-bok), doradzamy w zakresie optymalizacji zużycia energii, a także przedstawiamy rekomendacje nt. zastosowania innowacyjnych rozwiązań w celu ciągłego zwiększania poziomu zadowolenia ze świadczonych usług.

RWE dla dużych przedsiębiorstw przygotowało m.in. ofertę "Zakupy w transzach". Na czym polega ten model zakupu?

SD: Wykorzystując doświadczenie zdobyte na rynkach Europy Zachodniej, RWE Polska, wprowadziła do swojej oferty produkt optymalizujący koszty zakupu energii dla przedsiębiorstw zużywających rocznie powyżej 10 GWh energii elektrycznej.

"Zakup energii w transzach" to rozwiązanie pozwalające Klientowi zminimalizować ryzyko cenowe związane ze zmiennością rynkowej ceny energii na Towarowej Giełdzie Energii. Nasi Klienci już dawno odkryli, że elementem decydującym o sukcesie zakupu energii jest moment podjęcia decyzji o kontraktacji dostaw, czyli zakup w momencie, kiedy ceny energii osiągają niższe poziomy. W ramach produktu "Zakup energii w transzach" Klient dokonuje zamówień przed okresem fizycznych dostaw (np. w roku 2014 realizowane są zakupy na dostawy w roku 2015) dzieląc swój roczny wolumen zużycia na mniejsze transze i rozkładając decyzje o zamówieniach w czasie. Obniża tym samym ryzyko zakupu energii po najwyższych cenach. Średnia cena z zakontraktowanych zakupów jest stała i obowiązuje w całym okresie dostaw, co pozwala dodatkowo zabezpieczyć koszt energii w danym roku działalności przedsiębiorstwa.

Nasze analizy wskazują, że Klienci, którzy zdecydowali się na optymalizację kosztów zakupu energii i skorzystali z modelu "Zakupu w transzach", uzyskali cenę końcową średnio o kilka zł/MWh niższą niż średnia cena rynkowa.

Koszty zakupu energii elektrycznej to istotna pozycja w budżetach firm. Jak skutecznie zoptymalizować wydatki przeznaczone na energię?

SD: Podstawowym elementem w obniżaniu rachunków za energię dla wszystkich odbiorców bez względu na rozmiar prowadzanego przedsiębiorstwa jest świadomość zużycia. Kluczowe jest tutaj prawidłowe opomiarowanie oraz umiejętność analizowania danych odczytowych z faktury.

Kolejnym krokiem może być wymiana nieefektywnych energetycznie urządzeń na nowoczesne, energooszczędne, które posiadają wyższa klasę energetyczną, takie jak: oświetlenie LED czy nowe urządzenia chłodnicze. Szereg wskazówek umożliwiających optymalizację zużycia energii elektrycznej udostępniamy w naszym serwisie internetowym www.rwe.pl/oszczedzam.

W przypadku przedsiębiorstw produkcyjnych wskazane jest przeprowadzenie audytu energetycznego, w celu zidentyfikowania obszarów, w których możliwe jest uzyskanie oszczędności, a następnie podjęcie stosownych działań optymalizujących zużycie. Może to być odpowiedni dobór mocy umownej, wdrożenie monitoringu bieżącego zużycia energii lub dobór odpowiednich taryf do cyklu produkcyjnego.

W następstwie audytu rekomendowany jest dobór odpowiedniej oferty i produktów, które mogą dodatkowo obniżyć cenę zakupu energii, jak chociażby wspomniany wcześniej "Zakup energii w transzach".

Czy oferują Państwo tzw. produkty "szyte na miarę", czyli dostosowane do specyfiki prowadzonej przez odbiorcę działalności?

SD: W przypadku małych i średnich przedsiębiorstw dbamy o to, aby nasza oferta była różnorodna i atrakcyjna dla możliwie największego grona Klientów. Odbiorcom z dużego biznesu oferujemy innowacyjne produkty połączone z usługa konsultingową oraz optymalizujące cenę zakupu energii m.in. "Zakupy energii w transzach". W ubiegłym roku do oferty dla Klientów o rocznym zużyciu energii przekraczającym 1,5 GWh wprowadziliśmy nowy produkt – ECO Prestige, który umożliwia zakup energii ze źródeł odnawialnych potwierdzonych Gwarancjami Pochodzenia. Klient może sam zdecydować czy zakupiona przez niego energia będzie pochodziła elektrowni wodnych, lądowych i morskich farm wiatrowych, źródeł geotermalnych czy fotowoltaiki. W tym roku naszą ofertę poszerzyliśmy o rozwiązania redukujące koszty zakupu gazu wprowadzając produkty gazowe Gas Optimum. Oczywiście każdą ofertę na zarówno na sprzedaż energii, jak i gazu lub usług, skierowaną do dużego biznesu staramy się dopasować indywidualnie do potrzeb i specyfiki danej branży.Więcej informacji o dostępnych rozwiązaniach znajdą Państwo na naszej stronie internetowej (czytaj więcej)

Rozmawiała: Agnieszka Kierzkowska

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Dla domu dom
Porównaj oferty na fotowoltaikę i oszczędzaj nawet 40%
firma Dla firmy

Zobacz też inne wpisy

Płyta indukcyjna zużycie prądu
01 Czerwiec 2015
Powoli płyty indukcyjne wypierają z rynku inne płyty grzewcze. Dlaczego? Są bardziej bezpieczne, szybciej gotują i są bardziej oszczędne.
Czy warto odłączać ładowarkę by oszczędzać prąd?
03 Wrzesień 2014
Na temat ładowarek do telefonów komórkowych pojawiają się sprzeczne informacje. Jedni uważają, że pozostawienie ich podłączonych do sieci generuje spo...
Etykieta energetyczna
28 Marzec 2014
Kupując sprzęt typu pralka, lodówka czy telewizor z całą pewnością spotkałeś/aś się z etykietą energetyczną. Co to jest i o czym informuje? Jak czytać...
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7