Węgiel w produkcji energii
Szef resortu w ubiegłym tygodniu spotkał się w Katowicach z związkowcami górniczymi i zapewnił, że Komisja Europejska nie żąda od nas zaprzestania stosowania węgla do 2035 roku. Liczy jednak, że określimy się jaki będzie jego udział w 2050 roku. Tchórzewski zaznaczył, dla nas celem jest uzyskanie od KE zgody na dalsze korzystanie z węgla przez branże energetyczną – oczywiście jego udział w miksie energetycznym ma maleć.
Zużycie energii elektrycznej
Minister przywołał także prognozy wzrostu zużycia prądu w Polsce. Wzrost ten ma być zaspokajany przez inną niż węglowa energetykę – przede wszystkim energetykę odnawialną i jądrową. Z badań resortu wynika, że w 2050 roku możemy osiągnąć 50% udział węgla w miksie energetycznym. Pozostałe 50% mogą stanowić inne źródła.
Rynek mocy
Tchórzewski podkreślił, że energetyka węglowa otrzyma wsparcie dzięki przygotowywanej przez Ministerstwo Energii ustawie o rynku mocy. W skali roku ma to być kwota w wysokości około 3,5 mld zł. Od 2021 roku koszty te będą ponosili wszyscy obywatele. W przypadku gospodarstw domowych ma to być maksymalnie 9 zł miesięcznie.
Agnieszka Książek, Redaktor naczelna