Aktualności
Start Aktualności Energia elektryczna – idzie drożyzna!
Artykuł

Energia elektryczna – idzie drożyzna!

Od stycznia URE ma mieć wpływ tylko na maksymalne ceny prądu dla gospodarstw domowych. Dzięki temu na rynku energii ma się rozpocząć walka o klientów. To także pierwszy krok do uwolnienia cen, co może oznaczać wyższe rachunki za prąd.

energia elektryczna

Fot. Flickr.com

Ceny prądu pod kontrolą URE

Obecnie to Urząd Regulacji Energetyki ma ogromny wpływ na to, ile płacimy za energię elektryczną. Sprzedawcy jedynie proponują ceny, które musi zatwierdzić regulator. W przypadku stwierdzenia, że proponowane podwyżki są zbyt duże, URE ma prawo odmówić zmian w taryfach. W ten sposób odbiorcy indywidualni są chronieni przed drożyzną. Wiele jednak wskazuje na to, że ta sytuacja ulegnie zmianie. Sprzedawcy prądu od dłuższego już czasu dają do zrozumienia, że ceny energii dla grupy taryfowej G powinny być uwolnione, tak jak w przypadku firm.

Będzie walka o klienta?

Wprowadzenie ceny maksymalnej ma przyczynić się do ruchu cen w dół. Sprzedawcy prądu będą mieć możliwość na bieżąco reagować na sytuacje na rynku. Jak uważa prezes URE tzw. sprzedawcy z urzędu w chwili obecnej są na przegranej pozycji - posiadają, bowiem stałą cenę w okresie obowiązywania taryfy. Ceny maksymalne umożliwią im walkę o klienta.

Cena energii w górę

Wszystko wskazuje na to, że nasze rachunki za prąd będą wyższe. Cena energii cały czas idzie, bowiem w górę. W optymistycznym wariancie opłaty za prąd będą na takim samym poziomie jak obecnie, tylko że będą one po rabatach. Eksperci od rynku wskazują, że ceny maksymalne to pierwszy krok do zwolnienia taryfy dla gospodarstw domowych z obowiązku przekładania ich do zatwierdzenia przez Urząd Regulacji Energetyki. Kiedy nastąpi całkowite uwolnienie cen? Niewiadomo.

Agnieszka Kierzkowska, Redaktor naczelna

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Porównaj ceny energii elektrycznej
dla domu:

Noc: 30%
Dzień: 70%
Dla domu dom
Płać za energię jak najmniej. Porównaj ceny.
firma Dla firmy
Zobacz też inne aktualności
Najwięksi sprzedawcy prądu też walczą o nowych klientów
18 Luty 2015

Najwięksi sprzedawcy prądu też walczą o nowych klientów

Już ponad 410 tysięcy odbiorców energii elektrycznej zmieniło sprzedawcę prądu. Tylu klientów mogło, zatem odejść od największych firm energetycznych....
2016 rok trudny dla sprzedawców energii?
30 Grudzień 2015

2016 rok trudny dla sprzedawców energii?

Wyborcza biz podaje, że w 2016 roku sprzedawców czeka spadek zysków, możliwe są też obniżki wiarygodności kredytowej. Co się za tym kryje?
Ceny energii dla domu będą uwolnione?
26 Listopad 2015

Ceny energii dla domu będą uwolnione?

Rząd nie wyklucza pełnego uwolnienia cen energii elektrycznej – donosi wyborcza.biz. Krzysztof Tchórzewski, minister energii zapowiedział, że w przypa...
Coraz mniejszy udział PGNiG w rynku gazu
18 Maj 2017

Coraz mniejszy udział PGNiG w rynku gazu

Przez dwa lata największy sprzedawca gazu w Polsce stracił aż kilkanaście procent udziału w rynku – pisze „Rzeczpospolita”.
Awaryjne dostawy prądu od sąsiadów
21 Czerwiec 2016

Awaryjne dostawy prądu od sąsiadów

Jak informuje „Gazeta Wyborcza” Polska poprosiła kraje sąsiednie o gotowość do dostarczania prądu w awaryjnych sytuacjach. Dzięki temu ma się już nie ...
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7