Fot.Flickr.com, woodleywonderworks
Efektywność energetyczna społecznym problemem?
Specjaliści podkreślają, że brak legislacyjnych rozwiązań dla budownictwa w sposób bezpośredni dotyka najbiedniejszych. Według danych podanych przez Główny Urząd Statystyczny największe koszty związane z utrzymaniem mieszkania ponoszą emeryci oraz renciści, czyli osoby o najniższych dochodach. Seniorzy często mają problem opłacaniem rachunków, nie stać ich zatem na zwiększenie efektywności energetycznej domów czy mieszkań. Często już można się spotkać z wykluczeniem społecznym odnośnie efektywności energetycznej. Na termomodernizację czy zastosowanie nowinek technicznych zwiększających efektywność energetyczną mogą sobie pozwolić tylko osoby zamożne. Oni, zatem po modernizacji budynku będą płacić niższe rachunki, a najbiedniejsi będą skazani na energochłonne i tym samym drogie do utrzymania mieszkania. Chyba, że otrzymają wsparcie od państwa.
Termomodernizacja
Program termomodernizacji budynków jest wdrażany w naszym kraju od 1999 roku i wprowadzony na podstawie ustawy o wspieraniu przedsięwzięć termomodernizacyjnych. Jego celem jest zapewnienie finansowego oraz technicznego wsparcia projektów dotyczących oszczędności energii w budynkach oraz projektów w zakresie zmniejszenia strat ciepła w sieciach dystrybucji.
Jak zwiększyć efektywność energetyczną?
Metody na zwiększenie efektywności energetycznej można podzielić, na co najmniej dwa aspekty. Pierwszy z nich dotyczy uszczelnienia oraz ocieplenia budynków albo budowania nowych obiektów o jak najmniejszej stracie ciepła. Natomiast drugi aspekt jest określany, jako energetyczny i polega na zarządzaniu energią w domu. Istotne znaczenie ma wykorzystanie naturalnego światła, automatyczne sterowanie oświetleniem, temperaturą panującą w pomieszczeniach, czyli jednym słowem inteligentne rozwiązania.
Agnieszka Kierzkowska, Redaktor naczelna