Nośniki energii
Jak zauważa instytut WiseEuropa w kwietniu miała miejsce kolejna w tym roku obniżka cen nośników energii. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę analogiczny okres ubiegłego roku to za energię płaciliśmy więcej o ponad 4,5%. Generalnie za kwietniowy spadek cen energii odpowiada spadek cen na stacjach paliw – średnio o 1%. Spadły zarówno ceny benzyny, jak i oleju napędowego. WiseEuropa podkreśla, że jest to wynik marcowych, niższych cen na rynku ropy naftowej. W porównaniu jednak do kwietnia 2016 roku za paliwo płacimy więcej o ponad 14%.
Ceny gazu a ceny prądu
Ceny gazu po dwumiesięcznym spadku poszły w górę. Gospodarstwa domowe w ubiegłym miesiącu za błękitny surowiec płaciły średnio o 0,6% więcej. Podwyżka jest związana z wejściem w życie nowej taryfy gazowej, która została zatwierdzona przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Taryfa ta ma obowiązywać do końca 2017 roku. Z kolei ceny energii elektrycznej, paliw stałych oraz energii cieplnej nadal są stabilne.
Ceny energii w UE
W skali całej Unii Europejskiej ceny energii w kwietniu wzrosły o 0,16%. Energia podrożała najbardziej w Niemczech (o 0,82%). Największe spadki cen energii zanotowano z kolei w Wielkiej Brytanii (o 0,29%) oraz Francji (0,25%).
Agnieszka Kierzkowska, Redaktor naczelna