We wtorek Rada Ministrów wydała rozporządzenie dotyczące ograniczenia dostaw energii elektrycznej. Będą one obowiązywać od 11 sierpnia do końca miesiąca br. Ograniczenia te nie dotyczą gospodarstw domowych, szpitali, lotnisk, obiektów wojskowych itp.
Po wczorajszym wprowadzeniu przez operatora systemu przesyłowego ograniczeń w dostawach energii spowodowanych utrzymującą się od dłuższego czasu falą upałów ceny prądu poszły w górę. O ile?
Najwięksi konsumenci prądu w dniu dzisiejszym będą mieli ograniczony dostęp do energii elektrycznej. Taką decyzję w związku z trwającą falą upałów i zwiększającym się zagrożeniem przeciążenia sieci wydały Polskie Sieci Elektroenergetyczne.
Przetaczająca się od kilku dni przez Polskę fala upałów generuje rekordowe zapotrzebowanie na moc. Polskie Sieci Elektroenergetyczne apelują o ograniczanie zużycia energii elektrycznej w godzinach szczytu, tj. od 11 do 15.
Nasi zachodni sąsiedzi sporo inwestują w energetykę wiatrową i jednocześnie zaniedbują rozwój infrastruktury sieci przesyłowych. Nadwyżki wytworzonej energii elektrycznej pozbywają się przesyłając ją do Polski, Holandii, Belgii, Francji i Czech. To stwarza zagrożenie tzw. blackoutu, dlatego kraje te grożą blokadami – pisze „Die Welt”.
W pierwszych sześciu miesiącach 2015 roku sprzedawcę gazu zmieniło 6,7 tys. odbiorców – wynika z raportu przedstawionego przez Urząd Regulacji Energetyki. To więcej niż, w ciągu całego 2014 roku – wówczas nowego sprzedawcę błękitnego paliwa wybrało nieco ponad 6,3 tys. Polaków.
Po Tauronie także Polska Grupa Energetyczna zaprezentowała produkt dedykowany dla osób, którzy chcą produkować prąd na własny użytek, a nadwyżki sprzedawać do sieci – donosi „Puls Biznesu”.
Padają kolejne projekty budowy elektrowni jądrowych w sąsiednich krajach – donosi Forsal.pl. Polski atom ma kosztować ponad 60 mld zł. Czy taka inwestycja okaże się opłacalna?
Energa i Microsoft zapowiadają, że za kilka tygodni wejdą na rynek nowe propozycje produktowe. Firmy podpisały właśnie list intencyjny o dalszej współpracy. Blisko rok temu Energa do swojej oferty wprowadziła produkt „Energa 365” z gwarancją ceny prądu i pakietem Office 365 za złotówkę.
W dziewięciu stanach USA od 2011 roku obowiązuje program handlu emisjami. Jak podaje portal chronmyklimat.pl doprowadził on do zmniejszenia emisji CO2 o 15% i obniżenia opłat za energię na kwotę aż 460 mln dolarów.
Wprowadzany w całej Europie wymóg przedstawiania klas energetycznych urządzeń grzewczych w krótkim czasie spowoduje znaczne zmiany dla całej branży grzewczej i w rynku urządzeń. To dobra wiadomość dla zwolenników pomp ciepła i klientów zainteresowanych oszczędnym ogrzewaniem, ponieważ dzięki wysokiej efektywności energetycznej urządzenia te będą osiągać najwyższe możliwe klasy energetyczne A+, A++, A+++.
W Bułgarii pracodawcy oraz związki zawodowe wspólnie protestowali przeciwko podwyżce cen prądu. Z początkiem sierpnia wydatki na energię elektryczną mogą się zwiększyć o nawet 15-20%.