Aktualności
Start Aktualności Tutaj gigantycznie mogą wzrosnąć rachunki za energię!
Artykuł

Tutaj gigantycznie mogą wzrosnąć rachunki za energię!

Brytyjski Departament ds. Energii i Zmian Klimatu ocenił, że w Szkocji po ogłoszeniu niepodległości może nastąpić znaczna podwyżka cen energii elektrycznej. Konsumenci zapłacą więcej o blisko 200 funtów w skali roku.

Fot. Flickr.com, Images_of_Money

Niepodległość = podwyżka cen?

Ogłoszony w środę raport przewiduje, jaki wpływ na szkocki rynek energii może mieć ewentualne ogłoszenie niepodległości. Z analiz wynika, że mieszkańcy niepodległej Szkocji mogą się spotkać z większymi rachunkami za energię. Podwyżka może rocznie wynieść od 38 do 189 funtów. Obecnie Brytyjczyk płaci za prąd i gaz średnio 1400 funtów w skali roku.

Dlaczego wzrost cen może nastąpić po ogłoszeniu niepodległości? Wtedy, bowiem wzrosną koszty wsparcia odnawialnej energetyki. Rząd w Wielkiej Brytanii w ostatnim czasie wiele razy wydawał ostrzeżenia władzom szkockim - po ogłoszeniu niepodległości Wielka Brytania nie przewiduje wspierania szkockich projektów z zakresu energetyki. W trakcie konferencji w Edynburgu deklaracja ta ponownie padła z ust Edwarda Davey – sekretarza ds. energii.

Lider energetyki odnawialnej

Szkocja jest określana, jako brytyjski lider inwestycji w "zieloną energię". Jednak koszty wsparcia owych projektów ponosili wszyscy konsumenci w Wielkiej Brytanii. W wyniku ogłoszenia niepodległości ich koszt będą musieli wziąć na swoje barki sami Szkoci. Podobnie sprawa ma wyglądać z inwestycjami dotyczącymi infrastruktury przesyłowej prądu i gazu.

Razem – taniej

Jak przekonuje sekretarz ds. energii Wielka Brytania najlepiej działa jako całość. Szczególnie widoczne jest to właśnie w przypadku rynku energii. Jego zdaniem wspólnie można w sposób efektywny obniżyć koszty energii, zatem skorzystają na tym także konsumenci ze Szkocji.

Podwyżki także dla firm

Większych faktur za energię mogą się także spodziewać przedsiębiorcy. Rząd brytyjski podał dane, z których wynika, że w przypadku niepodległej Szkocji średnia firma produkcyjna za energię zapłaci więcej, o co najmniej 110 tys. funtów w skali roku. Co więcej, w przypadkach skrajnych podwyżka może wynieść nawet 600 tys. rocznie.

Ceny mogą wzrosnąć gigantycznie

W raporcie można przeczytać, że nie zostały w nim uwzględnione ewentualne koszty dotyczące likwidacji zamykanych elektrowni atomowych i węglowych oraz likwidacji rurociągów i platform wydobywczych. Na większe ceny prądu może się również złożyć spadek konkurencji, jaki zapewnie się pojawi na niepodległym rynku szkockim.

Referendum we wrześniu

Debata na temat wrześniowego referendum, które zdecyduje czy zostanie ogłoszona niepodległość Szkocji mocno rozgrzała w ostatnich paru miesiącach. Spornymi punktami jest właśnie energia oraz waluta niepodległego kraju. Głównym argumentem szkockiego rządu jest to, że po ogłoszeniu niepodległości zdecydowana większość zasobów gazu oraz ropy przynależnych obecnie do Wielkiej Brytanii będzie w posiadaniu Szkocji. Odpowiedzią rządu brytyjskiego jest zapowiadanie o zerwaniu wspólnego rynku energetycznego oraz nie wyrażenie zgody na używanie funta, jako waluty szkockiej.

Agnieszka Kierzkowska, Redaktor naczelny


Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Porównaj oferty instalacji fotowoltaicznych
dla domu:
na dachu
na gruncie
płaski
15o
35o - wzorcowy
powyżej 35o
dachówka
blacha
papa
Najlepsze oferty energii elektrycznej
Zobacz też inne aktualności
Niemców nie stać na prąd
14 Maj 2014

Niemców nie stać na prąd

Wysokie ceny energii elektrycznej powodują, że coraz więcej osób mieszkających za naszą zachodnią granicą zalega z opłatami za prąd. W roku 2011 aż 6 ...
Coraz chętniej zmieniamy sprzedawcę energii. Kiedy dogonimy Europę?
05 Maj 2014

Coraz chętniej zmieniamy sprzedawcę energii. Kiedy dogonimy Europę?

Do końca lutego sprzedawcę prądu zmieniło w Polsce w sumie 262 306 odbiorców, co oznacza, że w ciągu dwóch pierwszych miesięcy 2014 roku z prawa wybor...
Hiszpania: nowy system płacenia za energię elektryczną
02 Kwiecień 2014

Hiszpania: nowy system płacenia za energię elektryczną

Hiszpański rząd podjął decyzję o wprowadzeniu nowego systemu płacenia za energię elektryczną. Od 1 kwietnia cena za kilowata jest ustalana z dnia na d...
UE: Polacy słono płacą za prąd
22 Maj 2014

UE: Polacy słono płacą za prąd

Biorąc pod uwagę ceny energii wyrażonej w euro, nasz kraj należy do czołówki najtańszych krajów Unii Europejskiej. Jeśli jednak przeliczymy, jaką iloś...
Koszt kWh - najdroższy i najtańszy prąd w Europie
24 Marzec 2014

Koszt kWh - najdroższy i najtańszy prąd w Europie

Cena energii elektrycznej w latach 2008-2012 wzrosła. Według raportu Eurostatu niektóre podwyżki w europejskich krajach oscylowały w okolicach aż 50%...
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7