Ogrzewanie gazowe koszty
Start Ogrzewanie gazowe koszty Ogrzewanie elektryczne czy gazowe?
Artykuł

Ogrzewanie elektryczne czy gazowe?

Specjalnie dla Was porównujemy ogrzewanie gazowe i elektryczne, obie instalacje do tanich nie należą, są bezobsługowe i ekologiczne. Zarówno ceny gazu jak i energii wywołują w nas emocje, w co więc zainwestować?

Jaki budynek ogrzewamy?

Budując dom prędzej czy później będziemy zastawiać się jakie ogrzewanie wybrać. Niewielki budynek z dobrą izolację zewnętrzną, wyposażony w technologie odzysku ciepła nie będzie wymagał dużej mocy grzewczej. Nic nie stracimy korzystajać z bezpłatnej wyceny, sprzedawcy, którzy zajmują się instalacją butli gazowych zawsze chętnie pomogą wycenić koszt takiej inwestycji.

Cena energii elektrycznej vs. cena gazu

Podstawowym kryterium są z pewnością ceny paliw bo to one będą decydować o kosztach eksploatacji. W tym starciu to energia elektryczna zdecydowanie przegrywa, gaz jest od niej tańszy o połowę. 1 kWh prądu to koszt minimum 60 gr, natomiast za 1 kWh energii wytworzonej z gazu zapłacimy ponad 20 gr. Kierowanie się wyłącznie kosztem wytworzenia 1 kWh może być mylące, gas jest zdecydowanie surowcem bardziej energetycznym niż energia. Poznanie zapotrzebowaniana ciepło będzie dopiero rzetelną oceną sytuacji, ale zanim się nie wprowadzimy to nie dowiemy się ile kWh czyile m3 gazu potrzebujemy do ogrzania domu.

Lepiej wypadają koszty eksploatacji gazu, co z kosztami inwestycyjnymi? Zakup kotłów grzewczych, grzejników oraz sterownika, na tym nie koniec. Nie są nam co prawdapotrzebne ani piec ani komin, nie musimy zaadoptować pomieszczenia na kotłownię. Zbiornikowa instalacja gazowa, to wydatek, który można rozłożyć na raty, dzierżawiąc zbiornik i doliczając to tego koszty inwestycji, doprowadzenia przyłącza od zbiornika do domu.

Instalacja gazowa oznacza w zasadzie bezobsługowy cykl pracy, jeśli mamy podpisaną umowę na dostawę, to odbywa się ona bez naszej ingerencji. W przypadku energii elektrycznej nie zawsze jest tak wesoło, bowiem zdarzają się przerwy w dostawach prądu. Elektroniczne ogrzewanie nie wymaga konieczności konserwacji, inaczej z butlą, którą podlega oględzinom UDT.

Wykorzystanie gazu płynnego do ogrzewania domu – wady, zalety

Zaleta, wygodny tryb życia

O tym, że dom jest ogrzewany możemy zapomnieć, przypomnimy sobie o nim jedynie otrzymując fakturę za prąd, zamawiając dostawę gazu, w przypadku własnościowej instalacji zbiornikowej, podczas przerw w dostawach prądu czy awarii.

Technologicznie zaawansowany piec ze sterownikiem pozwala ustawić optymalną temperaturę w ciągu dnia i w nocy, rozwiązanie to obniża też koszty. Zbiornik gazu wystarczy nam, na ładne kilka miesięcy, im oszczędniej będziemy gospodarować ciepłem nawet na cały sezon grzewczy.Dodatkowym plusem jest wygoda, żadnych odpadów, czyszczenia pieca czy przygotowania miejsca na składowanie opału. Problem nieestetycznej butli znika, jeśli zdecydujemy się na wariant z zbiornikiem podziemnym.

Kolejną zaletą jest dostępność

Przyłącze energetyczne dostępne jest na terenie całego kraju, nowi odbiorcy zostają podłączeni do sieci w ciągu kilku miesięcy. Koszt przedsięwzięcia ponoszony jest przez nich w całości, ale dostęp do energii musimy mieć niezależnie od tego czy zdecydujemy się na ogrzewanie elektryczne czy też nie. Butla z gazem LPG także jest możliwa do ustawienia w każdy miejscu, jedne przeciwwskazania to odległości, jakie należy zachować. Butla musi znajdować się min 3 metry od budynku.

Zaletą wysoka wartość opałowa

Cena jednostki opałowej jest ważna, ale to wartość opałowa, czyli ilość ciepła uzyskaną w wyniku spalenia jednego kilograma paliwa daje porównanie. Wysoka wartość opałowa gazu zbiornikowego sięga 43,34 MJ/kg, to znacznie więcej niż węgiel (18 MJ/kg)i drewno 13 MJ/kg).Takie przedstawienie przemawia za opłacalnością gazu zdecydowanie ma też odzwierciedlenie w kosztach.

Ekologia, czy do kogoś jeszcze przemawia?

Gaz LPG to gaz bardzo czysty, jakość spalin powstałych ze spalania jest bardzo wysoka, nie można porównywać jej z żadnym innym paliwem. Spalanie węgla, śmieci, które wędrują do pieca wraz z drewnem i miałem sprawia, że w atmosferze znajduje się rakotwórczy benzen, toulen i ksyleny. Zużycie energii elektrycznej jest tak wysokie, a wraz z nim rośnie ilość CO2, ogrzewanie prądem ma sen jeśli prąd z sieci wspiera przydomowa instalacja solarna.

Wadą są formalności

Zarówno przyłącze energetyczne jak i zbiornikowa instalacja gazowa to masa papierkowej roboty. Dostawcy gazu chętnie załatwią a nas część urzędowych praca jeśli zdecydujemy się podpisać umowę dzierżawy zbiornika i wykonanie instalacji. Podłączenie do sieci to tylko nasz problem i tylko my musimy dopilnować aby wszystko było załatwione i opłacone. Prawdą jest, że instalacja gazowa podlega kontroli, ale ma to na celu bezpieczeństwo, licznik także jest legalizowany, z tym, że legalizacja ta nic nas nie kosztuje.

Grażyna Kulik, Redaktor

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Dla domu dom
Porównaj oferty na fotowoltaikę i oszczędzaj nawet 40%
firma Dla firmy

Zobacz też inne wpisy

Która metoda ogrzewania domu jest najtańsza?
26 Październik 2016
W naszych warunkach klimatycznych, każde gospodarstwo domowe musi rozważyć, w jaki sposób będzie pozyskiwać ciepło. Prawie każdy z nas myśli nad tym, ...
7 błędów, jakich unikać przy wyborze i montażu przydomowego zbiornika gazu
02 Listopad 2016
Decydując się na własną, przydomową instalację zbiornikową, z pewnością napotkamy trudności. Urzędowe zawirowania, bezpieczeństwo, oszczędności i użyt...
Ogrzewanie gazowe kotły kondensacyjne
17 Styczeń 2017
Najnowszymi konstrukcjami w dziedzinie kotłów grzewczych są tzw. kotły kondensacyjne, w których odpływające spaliny schładzane są do temperatury niż...
Zbiornik na gaz własność czy dzierżawa?
26 Październik 2016
Proces decyzyjny przy wyborze ogrzewania dla domu nie ma końca. Jeśli już zdecydujesz, że chcesz mieszkanie dom ogrzewać gazem, zaraz pojawiają się ko...
Ogrzewanie gazem płynnym
02 Listopad 2016
Ogrzewanie gazem płynnym staje się w Polsce coraz bardziej popularne. Nie ma w tym nic dziwnego, bo ogrzewanie gazem ze zbiornika ma wiele zalet, a do...
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7