Poradniki
Start Poradniki Klasa a+ czy a++, co oznaczają plusy?
Artykuł

Klasa a+ czy a++, co oznaczają plusy?

Wejście w życie nowych przepisów Parlamentu Europejskiego i Rady, odnośnie etykiet energetycznych, ma ogarnąć chaos, jakie zapanował na rynku urządzeń. Gdyby nie sprzeciw, rozporządzenie weszłoby w życie w grudniu 2010 lub około lutego 2011, ale jedno jest pewne „+” nie będzie.

Jakie zmiany dla etykiety?

Na etykiecie, której przedstawiać nie trzeba, bo to ona podaje nam niczym kalkulator energii elektrycznej ile prądu pobiera oznakowane urządzenie. Niczym się ona nie zmieni, ale urządzenia nie będą już mogły być oznakowane plusami. Plusy dodawane do kategorii A, wprowadzały zamęt. Skoro pralka klasy A+++, o wsadzie 6 kg, klasyfikuje się średnim, rocznym zużyciem prądu na poziomie 153 kWh. Obok w tym samym sklepie stoi, urządzenie o mniejszym wsadzie, 5 kg, ale rocznym zużyciu prąduna poziomie 148 kWh w klasie A++. To rodzi się pytanie, o czym informował dodawany do klasy energetycznej plus?

Ile prądu pobiera…? Powie Ci etykieta

W wyniku postępu technologicznego, około 90% produktów otrzymuje plusy dodawane do klasy urządzenia. Początkowo "+" wprowadzono tylko dla pralek i lodówek, nieco potem dla telewizorów. Wszystko po to, aby konsument mógł odróżnić "lepszy" produkt. Tylko powyższy opis jednoznacznie oddaje to, że eksploatacja energetyczna pralki klasy A+++ będzie kosztować nas:

  • 153 kwh x 0,55 zł cena kWh = 84,15 zł, średni koszt energii

W przypadku eksploatacji pralki z dwoma plusami wyjdzie taniej:

  • 148 kwh x 0,55 zł cena kWh = 81,40 zł, średni koszt energii

Nie są to oszczędności, które mogą cieszyć, ale liczy się też koszt urządzenia. Egzemplarz A+++ w cenie 1250 złotych i podobny w parametrach model oznaczony A++ w cenie 1180 złotych. To sprawia, że oszczędzamy nie tylko 2,75 ale 72,75. Ponawiam, więc pytanie, czy warto kupić urządzenie z trzema plusami, i co te plusy oznaczają?

Na stronach sklepów z elektroniką, zaznaczone jest, że sprzęt taki jest bardziej oszczędny, ale widzą, że nie w każdym przypadku to prawda. Jak bronią się producenci, na zagranicznych witrynach można przeczytać, że plusy dodawane są do urządzeń, który wspomaga jakaś dodatkowa technologia. Brzmi tajemniczo, w przypadku droższej pralki jest to elektroniczny panel sterowania i większy zakres programów piorących. Od lat organizacje konsumenckie i środowiskowe przyglądajże się etykietom, twierdziły, że "plusy" były mylące. Były dowody, na to, że klienci płacili więcej za produkt A++, niż za produkt A +, a nie zyskiwali w zamian tego, co najważniejsze – oszczędności na prądzie i wodzie, na szeroko pojętej eksploatacji urządzenia.

Dodawana do pralek technologia aktywnych bąbelków, które w wyniku zmieszania detergentu i wody sprawiły, że możemy prać w 15 st. C, może i przyczyniłaby się do oszczędności na prądzie, ale czy zakup tego modelu za cenę ponad 1200 złotych jest opłacalny?

Dopiero komisarz ds. Energii i klimatu, Miguel Arias Cañete, zasugerował, że etykiety zostaną poddane przeglądowi, etykiety mają odzwierciedlić postępy technologii w zakresie efektywności energetycznej, a zrozumiała kwalifikacja ma uczynić wybór elektroniki bardzie trafnym. Jak sam przyznaje – wszystkie plusy "+" były prawdziwym minusem w zakresie jasności i zrozumienia. To wspaniałe, że teraz wracamy do jasnej etykiety A-G.

Grażyna Kulik, Redaktor

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Porównaj ceny energii elektrycznej
dla domu:

Noc: 30%
Dzień: 70%
Dla domu dom
Płać za energię jak najmniej. Porównaj ceny.
firma Dla firmy

Zobacz też inne wpisy

Klasy energetyczne – czy warto brać je pod uwagę?
12 Sierpień 2014
Obecnie już niemal każde większe urządzenie posiada etykietę energetyczną, na której znajdują się informację przede wszystkim o „prądożerności” danego...
Etykiety energetyczne okna
12 Maj 2014
Energetyczne etykiety są znane najbardziej z lodówek, pralek czy zmywarek. Za ich pomocą łatwo nam „odgadnąć” ile energii pochłania dany sprzęt. Podob...
Etykieta energetyczna urządzeń do przechowywania wina
23 Kwiecień 2014
Etykietę energetyczną mają również urządzenia do przechowywania wina. Jak ją czytać? Które informacje są najistotniejsze?
Zużycie prądu? Czy etykieta energetyczna je podaje?
30 Czerwiec 2014
Jaka wiedza jest najbardziej przydatna dla użytkownika sprzętów AGD i RTV? Nie od dziś wiadomo, że przeciętny zjadacz chleba wybierając się na zakupy ...
Co to jest klasa energetyczna?
27 Luty 2014
Kupując sprzęt gospodarstwa domowego zwróć uwagę na jego energochłonności. Dzięki klasie energetycznej będziesz mógł/a określić, ile będzie kosztować ...

Sprawdź zużycie energii dla urządzeń

łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7