Poradniki
Start Poradniki Niezapłacony rachunek za prąd - jakie konsekwencje?
Artykuł

Niezapłacony rachunek za prąd - jakie konsekwencje?

W życiu bywają różne sytuacje, które powodują, iż nie zawsze możemy dokonać zobowiązujących nas opłat. Rachunek za prąd należy do jednych z nich. Co grozi za nieuregulowanie faktury za prąd? Dowiesz się w artykule.

niezapłacona faktura

Ile jest czasu na zapłacenie rachunku za prąd?

Zazwyczaj przedsiębiorstwa energetyczne wyznaczają czas na zapłatę należności, wynikającej z użytkowania prądu, powyżej 14 dni od daty wystawienia faktury. I bez znaczenia jest to, kiedy taki dokument otrzymamy. 

Godne uwagi jest to, że przedsiębiorstwo energetyczne powinno dostarczyć rachunek nie później niż 7 dni przed wskazaną datą rozliczenia. Gdy tego nie zrobi, odbiorca ma prawo złożyć reklamację. 

Ogólnie rzecz biorąc okres rozliczeniowy, jak najbardziej ma prawo powodować wydłużenie bądź skrócenie terminu płatności. Z zasady przy częstym rozliczaniu się za prąd, czas na zapłatę będzie krótszy niż w odwrotnym przypadku. 

Dlaczego tak się dzieje? Otóż powodem jest to, że wówczas wysokość należności jest relatywnie niższa, więc łatwiej ją uiszczać. Pamiętać jednak należy o tym, że każdy sprzedawca indywidualnie ustala warunki spłaty.

A kiedy mamy do czynienia z wydłużonym terminem płatności? Przede wszystkim dotyczyć będzie to sytuacji, związanych z prognozą, a nie z faktycznym zużyciem. Okres prognozy będzie zatem decydował o tym, z jak dużym wyprzedzeniem odbiorca energii będzie znał wysokość opłaty. 

Czy to, w jakiej formie powstał rachunek, wpływa na termin płatności? Odpowiedź brzmi tak, ponieważ klienci, którzy wybiorą e-fakturę w formie online, po prostu szybciej dowiedzą się o wysokości rachunku. Jednakże data spłaty będzie taka sama, jak w przypadku formy tradycyjnej, czyli faktury papierowej. 

Jak mocno mogę spóźnić się z opłatą za prąd?

Dostawcy energii indywidualnie ustalają zasady postępowania z dłużnikami, nieregulującymi rachunków za prąd. 

Większość firm energetycznych wyznacza na to od 7 do 14 dni od ustalonego terminu płatności. Jeśli klient w dalszym ciągu nie uiści zapłaty, firma energetyczna może odciąć prąd, naliczyć karne odsetki czy też wynająć firmę windykacyjną. 

Sprawdź, czym jest windykacja: Windykacja co to

Konsekwencje braku zapłaty za prąd

Tak, jak wspomnieliśmy — konsekwencją może być naliczenie karnych odsetek za zwłokę, odcięcie dłużnika od energii elektrycznej czy w ostateczności zerwanie umowy wraz z wyznaczeniem kary umownej.

Dostawca energii może również zdecydować się na rozwiązanie, jakim jest windykacja należności

Polegać to będzie na wynajęciu firmy windykacyjnej, która to w imieniu wierzyciela, czyli firmy energetycznej, będzie ściągać dług od osoby, która nie uregulowała rachunków za prąd. 

Na początek odzyskiwanie pieniędzy będzie polegać na działaniach w ramach windykacji polubownej, do której można zaliczyć następujące czynności:

  • przypomnienie o płatności,
  • wezwanie do zapłaty,
  • wpis do rejestru zadłużonych w biurze informacji gospodarczej,

a w skrajnym przypadku firmy windykacyjne mogą skierować sprawę na drogą postępowania sądowego, które zakończyć może się egzekucją komorniczą. 

Więcej o wezwaniach do zapłaty znajdziesz w artykule: Przedsądowe wezwanie do zapłaty

Dlatego niezapłacone faktury są sporym problemem nie tylko dla wierzycieli, ale przede wszystkim dla dłużników, dlatego warto regulować zobowiązania na czas. 

Podsumowanie

  1. Polacy z różnych powodów nie regulują rachunków za media na czas.
  2. Zazwyczaj klient może się spóźnić od 7 do 14 dni z zapłatą, od wyznaczonego terminu płatności.
  3. Firma windykacyjna ma prawo rozpocząć procedurę windykacji długu za niezapłaconą fakturę za prąd. 
Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Porównaj oferty instalacji fotowoltaicznych
dla domu:
na dachu
na gruncie
płaski
15o
35o - wzorcowy
powyżej 35o
dachówka
blacha
papa
Najlepsze oferty energii elektrycznej

Zobacz też inne wpisy

Enea płatności
24 Listopad 2016
Jesteś klientem Enea? Sprawdź jak szybko i wygodnie regulować rachunki za energię elektryczną.
Jak odczytać fakturę Energa?
25 Listopad 2014
Numer umowy, numer klienta a gdzie znajduje się liczba wykorzystanych przeze mnie kWh? Przeglądając fakturę dopadają Cię takie myśli. Nasz poradnik uł...
Prąd - za co tak naprawdę płacimy?
21 Lipiec 2015
Kiedy dostajemy rachunek za prąd przede wszystkim zwracamy uwagę na kwotę do zapłaty. Sprawdzamy też informacje potrzebne do przelewu (numer faktury o...
Zaleganie z opłatami za prąd
23 Październik 2015
Nie można odciąć prąd od razu – dostawca nie ma takiego prawa. Takie jest zdanie Prezesa UOKiK-u, dostawa ma zostać wznowiona niezwłocznie po opłaceni...
Jak zamówić efakturę w Energa 24?
15 Listopad 2016
Coraz częściej sprzedawcy energii elektrycznej proponują przejście na fakturę elektroniczną. Jak zamówić eFakturę Energa? Jakie są korzyści tego rozwi...
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7