Poradniki
Start Poradniki Oświetlenie LED do akwarium
Artykuł

Oświetlenie LED do akwarium

Oświetlenie LED ma wiele zalet w stosunku do innych rodzajów oświetlenia. Oszczędzanie energii, niesamowite efekty kolorystyczne to jedne z zalet oświetlenia. Postanowiliśmy stworzyć listę porad i ulepszeń, może pomogą one, dobrać Wam odpowiednie lampki do akwarium.

Funkcja światła

Z lekcji biologii wiemy, że światło istotne jest w procesie fotosyntezy, jest dla roślin niezbędne. Wytwarzany przez nie tlen jest podstawą egzystencji ryb i innych zwierząt wodnych umieszonych w naszym akwarium. Światło ma wspomagać syntezę związków organicznych jak i pozostałości substancji nieorganicznych zawartych w wodzie. Aktywność pokarmowa, jaki inne procesy życiowe są u ryb regulowane przez światło. Dobre oświetlenie ma też pełnić funkcję estetyczną, dzięki dobremu oświetleniu akwarium prezentuje się efektownie.

Głębokości wody w akwarium

W głębokich zbiornikach wodnych, ilość światła, która dociera do wewnątrz jest niewielka, do głębin światło wcale nie dociera. Czynniki takie jak kąta padania promieni, charakter akwenu, przejrzystości wody, czy przeszkody wewnątrz zbiornika (sieci rybackie) przyczyniają się do dobrego oświetlenia bądź są dla niego przeszkodą. W akwarium jedynym ze źródeł światła może być Słońce, jednak ze względu na różnice temperatur zachodzące w dzień i w nocy, stosowanie naturalnego światła jest niezlecane. Pozostaje jedynie światło sztuczne, które ma dostarczyć roślinom optymalne warunki, niektóre z nich wymagają światła czerwonego oraz niebieskiego, wiec producenci oświetlenia akwariowego mają wysoko postawioną poprzeczkę.

 

Jakie oświetlenie sprawdza się w akwarystyce?

Żarówki tradycyjne – nie stosuje się ich już od wielu lat. Są jak wiadomo nagrzewają się, a ich wydajność wynosi nie więcej niż 5 – 10 proc, dodatkowo nie emitują światła czerwonego.

Świetlówki – jedno z najbardziej powszechnego źródła, sztucznego światła. Cenione za ekonomiczną eksploatację 15 – 30 proc, energii emitowana jest w postaci światła, charakteryzują się wysoką żywotnością. Emitują niebieskie i czerwone światło, dostanę SA też w szerszej gamie barw.

Lampy rtęciowe – dobrze znane z wytrzymałości, dobrze sprawdzają się, kiedy poziom wody w akwarium przekracza 60 cm. Zaleca się ich stosowanie bezpośrednio nad lustrem wody.Charakteryzują się wysoką wydajnością i niskimi kosztami eksploatacji (w odróżnieniu od świetlówek nie tracą tak szybko intensywności swego światła). Zalecane do stosowania w akwariach o poziomie wody powyżej 60 cm. Przeznaczone przede wszystkim do otwartych akwariów (powinny być mocowane nie bezpośrednio nad lustrem wody). Przy stosowaniu silnych źródeł światła wymagane jest wzbogacanie wody w akwarium dwutlenkiem węgla.

Oświetlenie diodowe LED

Akwariowe lampki LED są najdroższym rozwiązaniem ze względu na początkowy koszt zakupu. Potrafią emitować fale świetlne o różnej długości. Niektóre rośliny, aby się rozwijać muszą mieć zagwarantowane fale dochodzące do 550 nm, inaczej nie będą zdolne do fotosyntezy. LED wykorzystywane są głównie do oświetlanie toni wody nocą, ze względu na spokojny niebieskawy odcień.

Na co zwracać uwagę – parametry oświetlenia

Długość fali świetlnej, aby zapewnić prawidłową ilość tlenu. Fala światła czerwonego sięga od 630 do 780 nm, jest rozpoznawalna przez ludzkie oko. Fale światła niebieskiego mają długość ok. 420 nm. Barwy z łatwością przechodzą z jednej w drugą poprzez niebieski do zielonego, żółtego aż po ostrą purpurę.

Współczynnik oddawania kolorów – im jest wyższy tym lepiej oddawane są barwy. Parametr ten podawany jest w jednostkach RA lub CRI. Maksymalna wartość RA to 100, oznacza światło dzienne, słoneczne. Dobre oddawanie kolorów obserwuje się przy współczynniku od 90-80, skala mniejsza niż 80 jest rzadko spotykana, ze względu na duże zniekształcenia barw.

Temperatura barwowa – podawana jest w kelwinach (K).Białe światło ma od 5500 do 6500 K. 5500 K światło charakteryzuje żółty lub pomarańczowy odcień, natomiast przy wartości powyżej 6500K światło jest niebieskie.

Jasność światła podawana w lumenach (lm) – nasze oko najlepiej widzi fale z przedziału 500-600 nm. Im większa długości fali w widmie świetlnym, tym jaśniejsze wydaje się nam źródło światła.

Moc żarówek, to podstawy parametr jaki sugeruje nam ilość pobieranej energii. Moc mierzona jest w Watach (W) – posiadając wiedzę o mocy obliczymy ile wat przypada na każdy wody. Wystarczy podzielić ilość wody w akwarium przez moc żarówek. 200 litrowe akwarium oświetlane przez 2 świetlówki to 0,30 W/l (35W=70W to 70/200=0,35W/litr).

Jakie żarówki wybrać?

Barwa światła jak i parametr RA oraz temperatura barwowa nie mają większego znaczenia dla roślin. Odpowiednie ich dobranie daje spełnia jedynie funkcję estetyczną. Zachowanie dobrego rozwoju akwenu zagwarantuje wybranie oświetlenia energooszczędnego, bowiem nadmierna emisja ciepła nie będzie podwyższać temperatury wody i zawartości CO2. Dobrze jest postawić na kilka źródeł światłą, po to aby nie stresować rybek nadmiernym oświetleniem. Znaczenie ma też wielkość akwarium, warto na każdy litr zapewnić pewną ilość mocy, dominuje przeświadczenie, że minimalna oświetlenie to 0,W/litr. Zanim jednak zakupicie nowe oświetlenie poproście o poradę pracownika sklepu zoologicznego.

Grażyna Kulik, Redaktor

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Porównaj oferty instalacji fotowoltaicznych
dla domu:
na dachu
na gruncie
płaski
15o
35o - wzorcowy
powyżej 35o
dachówka
blacha
papa
Najlepsze oferty energii elektrycznej

Zobacz też inne wpisy

Oszczędzanie energii w salonie
14 Luty 2014
Marnujemy spore ilości prądu, tylko dlatego że nie potrafimy korzystać z niego prawidłowo. A zmarnowana energia = zmarnowane pieniądze. W tym artykul...
Oświetlenie ogrodowe
07 Listopad 2014
Ścieżki, alejki czy elewacje będąc oświetlone sprawią, że każdy ogród będzie wspaniały. Oświetlając niektóre elementy poczujemy się bezpieczniej....
Co zrobić, aby oszczędnie gotować?
10 Lipiec 2014
Gotuj najlepiej na kuchni indukcyjnej, przykrywaj garnek i tylko niezbędną ilość wody. To tylko kilka sposobów na oszczędne gotowanie. Poznaj inne i p...
Oświetlenie energooszczędne – mamy na nie 4 pomysły
09 Czerwiec 2014
Wydatki na prąd zaczynają zajmować coraz to większą pozycję w naszych domowych budżetach. Wszystko wskazuje na to, iż ceny energii będą rosły. Mamy, z...
Jakie lampki choinkowe wybrać? LED-owe czy tradycyjne?
22 Grudzień 2015
Wybór ozdobnego oświetlenia z roku na rok jest trudniejszy. W sprzedaży jest coraz więcej modeli, dlatego trudno się zdecydować. Czym się kierować prz...
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7