Poradniki
Start Poradniki Zasilanie awaryjne, może warto pomyśleć o nim na wypadek przerw w dostawie energii?
Artykuł

Zasilanie awaryjne, może warto pomyśleć o nim na wypadek przerw w dostawie energii?

W przypadku dłuższej awarii zasilania firma produkcyjna odnotowuje straty, kopia zapasowa systemu zasilania dla Twojej firmy może okazać się błogosławieństwem. Uważaj jednak aby nie stała się przekleństwem.

Fot.Flickr.com

Określenie mocy

Przed określeniem mocy musisz wybrać urządzenia, określane jako krytyczne, bez których nie możesz wykonywać swoich obowiązków jeśli wyłączą prąd.Dla przedsiębiorstwa będą to urządzenia, być może klimatyzacja jeśli podczas produkcji temperatura w pomieszczeniu ulega podwyższeniu, urządzenia pomiarowe, komputer. Odbiorcy gospodarstw domowych z pewnością jako urządzenia krytyczne zakwalifikują ogrzewanie, lodówkę sprzęty medyczne, alarm czy urządzenia biurowe. Urządzenia wpisane na listę pobierają pewną ilość energii, należy podliczyć całkowitą moc potrzebną do ich zasilenia, dodatkowo dodając 25 proc. Odsetek ten będzie stosowany dla energii potrzebnej do uruchomienia systemu.

Generatory prądu

Potrzeba matką wynalazków, więc nie ma co się dziwić, że powstało wiele systemów, które mogą posłużyć jako zasilacze awaryjne. Wyróżniamy zasilacze UPS, który działa jako filtr zasilania, co gwarantuje stabilne zasilanie urządzeń. Różni się od agregatu paliwowego tym, że nie powoduje przerw w zasilaniu. Niemal natychmiast uruchamia się kiedy zawiedzie podstawowe zasilanie. Dozwolone jest korzystanie z kilku możliwości, znaczenie ma ilość potrzebnej energii, miejsce jej dostarczenia, jeśli są to np. obszary nieosłonięte, ważne jest aby system zasilania sprawdzał się nawet w surowych warunkach klimatycznych. W skład awaryjnych systemów zasilania wchodzą także zasilacze buforowe, falowniki, akumulatory, generatory prądotwórcze czy filtry sieci czy systemy oze.

Zadbaj o bezpieczeństwo

Dla własnego bezpieczeństwa jaki i swoich pracowników, nigdy nie używaj urządzeń niewentylowanych, które potrzebują do zasilania paliwa gazowego czy ciekłego, a dodatkowo produkują efekt uboczny w postaci dwutlenku węgla czy i innych szkodliwych gazów. Urządzenia generujące prąd na zasadzie spalania, posiadają więc wysokie ryzyko wybuchu, a także zatrucia oparami. Przy ich stosowaniu konieczne jest zaopatrzenie się w czujniki dymu, czadu i systemy antypożarowe.

Zasilanie awaryjne planuj z wyprzedzeniem

Miejsce na awaryjny system zasilania należy przyszykować już na etapie rysunków. Wówczas instalacja zasilająca będzie spełniać nasze oczekiwania jaki wszelkie aspekty bezpieczeństwa. Inwestycja w zasilanie to duże koszty, jednak nie warto wykonywać jej na własne ryzyko, powierzmy pracę nad nią elektrykowi z uprawnieniami bądź firmie od której zakupiliśmy urządzenia zasilające, jeśli oferują taką usługę.

Grażyna Kulik, Redaktor

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Porównaj oferty instalacji fotowoltaicznych
dla domu:
na dachu
na gruncie
płaski
15o
35o - wzorcowy
powyżej 35o
dachówka
blacha
papa
Najlepsze oferty energii elektrycznej

Zobacz też inne wpisy

Uwaga na oszustwa energetyczne!
20 Październik 2015
Oszust czy naciągacz, a może handlowiec uciekający się do nieczystych zagrywek? Zmiana sprzedawcy energii jest opłacalna, ale na oszustów trzeba uważa...
Odcięcie prądu bez powiadomienia
29 Październik 2015
Niezapłacone faktury za prąd oznaczają odcięcie dostaw. Chociaż odbiorcy liczą się z takim działaniem, to odcięcie prądu bez powiadomienia to łamanie ...
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7