Fot. Flickr.com
Sprzedawca, dostawca czy dystrybutor?
Który z tych podmiotów dostarcza nam prąd, a który go nam sprzedaje? W sieci pojawia się wiele artykułów na ten temat, jednak kogo i jak możemy zmienić? Sami sprzedawcy prądu zachęcają do zmiany dostawcyprądu. Kim jest więc dostawca, a kim dystrybutor?
Zacznijmy od tego kim jest dystrybutor?
Operator Sieci Dystrybucyjnej czyli przedsiębiorstwo dystrybucyjne zajmujące się dystrybucją energii elektrycznej. To właśnie dystrybutor dba o transport energii sieciami dystrybucyjnymi aby prąd dotarł do odbiorcy końcowego czyli nas. W Polsce działa obecnie 170dystrybutorów, są oni właścicielami sieci energetycznych, jednak nie wszyscy transportują prąd do odbiorcy końcowego. Znaczna większość dystrybutorów pobiera energię od producenta na własny użytek, są to głównie duże przedsiębiorstwa produkcyjne. W takiej sytuacji dystrybutor jest także odbiorcą końcowym.Dlaczego nie można zmienić dystrybutora? Liberalizacja rynku przyniosła pewne zmiany, zostały rozgraniczone i rozszerzone zadania poszczególnych podmiotów działających na rynku energii. Dystrybutorzy są odpowiedzialni za konserwację sieci elektroenergetycznych ichnaprawy i modernizację, odpowiadają zwłaszcza zanieprzerwany przesył energii. Podczas procedury zmiany sprzedawcy nie następuje przerwa w dostawie energii, a to właśnie dlatego, że nie zmieniamy dystrybutora, który dostarcza nam energię.
Zmiana sprzedawcyprzyniesie korzyści, oczywiście ta przemyślana, poparta analizą ofert. Kim jest więc sprzedawca, są to spółki obrotu, które zajmują się sprzedażą energii elektrycznej. Istnieje wiele wymogów, które firmy sprzedażowe muszą spełnić, aby sprzedawać prąd m.in. posiadać ważną koncesję i podpisać generalną umowę sprzedaży z dystrybutorem energii, który zarządza na danym terenie, na którym spółka sprzedażowa chce sprzedawać prąd. Część spółek sprzedażowych wchodzi w skład grup energetycznych zajmujących się także dystrybucją czy wydobyciem. Kogo więc możemy zmienić? Odpowiedźbrzmi sprzedawcę energii,wskazuje na to nawet sam Prezes URE.Zmiana ustawy prawo energetyczne, która wprowadziła możliwość zmiany sprzedawcy w swojej treści także używa zwrotu "zmiana sprzedawcy." Dlaczego więc same spółki sprzedażowe nakłaniają do zmiany dostawcy prądu? Według znaczenia tego słowa zaczerpniętego ze słownika języka polskiego dostawcą jest ten, kto dostarcza dany towar, co określa dystrybutora(a tego zmienićnie możemy!). Być może dzieje się tak dlatego, że rynek opanowany jest przez duże spółki obrotu, które są jednocześnie dystrybutorami sieci i zawierają z odbiorcą umowę kompleksową na sprzedaż i dystrybucję energii, wówczas czują się także jej dostawcami.
Przeczytaj także jak zmienić sprzedawcę energii – krok po kroku
Grażyna Kulik, Redaktor