Poradniki
Start Poradniki Zmiana dostawcy energii elektrycznej - ile można zaoszczędzić?
Artykuł

Zmiana dostawcy energii elektrycznej - ile można zaoszczędzić?

Od 2007 roku można zmienić sprzedawcę energii elektrycznej, dystrybutor pozostanie ten sam. Zmiana ta pozwoli zaoszczędzić nawet na dwóch fakturach w ciągu roku.

zmiana dostawcy energii elektrycznej ile można zaoszczędzić
Fot. Flickr.com

 

Sprzedawca, dostawca czy dystrybutor?

Który z tych podmiotów dostarcza nam prąd, a który go nam sprzedaje? W sieci pojawia się wiele artykułów na ten temat, jednak kogo i jak możemy zmienić? Sami sprzedawcy prądu zachęcają do zmiany dostawcy prądu. Kim jest więc dostawca, a kim dystrybutor?

Zacznijmy od tego kim jest dystrybutor?

Operator Sieci Dystrybucyjnej czyli przedsiębiorstwo dystrybucyjne zajmujące się dystrybucją energii elektrycznej. To właśnie dystrybutor dba o transport energii sieciami dystrybucyjnymi aby prąd dotarł do odbiorcy końcowego czyli nas. W Polsce działa obecnie 170 dystrybutorów, są oni właścicielami sieci energetycznych, jednak nie wszyscy transportują prąd do odbiorcy końcowego. Znaczna większość dystrybutorów pobiera energię od producenta na  własny użytek, są to głównie duże przedsiębiorstwa produkcyjne. W takiej sytuacji dystrybutor jest także odbiorcą końcowym. Dlaczego nie można zmienić dystrybutora? Liberalizacja rynku przyniosła pewne zmiany, zostały rozgraniczone i rozszerzone zadania poszczególnych podmiotów działających na rynku energii. Dystrybutorzy są odpowiedzialni za konserwację sieci elektroenergetycznych ich naprawy i modernizację, odpowiadają zwłaszcza za nieprzerwany przesył energii. Podczas procedury zmiany sprzedawcy nie następuje przerwa w dostawie energii, a to właśnie dlatego, że nie zmieniamy dystrybutora, który dostarcza nam energię.

 

Zmiana sprzedawcy przyniesie korzyści, oczywiście ta przemyślana, poparta analizą ofert. Kim jest więc sprzedawca, są to spółki obrotu, które zajmują się sprzedażą energii elektrycznej. Istnieje wiele wymogów, które firmy sprzedażowe muszą spełnić, aby sprzedawać prąd m.in. posiadać ważną koncesję i podpisać generalną umowę sprzedaży z dystrybutorem energii, który zarządza na danym terenie, na którym spółka sprzedażowa chce sprzedawać prąd. Część spółek sprzedażowych wchodzi w skład grup energetycznych zajmujących się także dystrybucją czy wydobyciem. Kogo więc możemy zmienić? Odpowiedź brzmi sprzedawcę energii, wskazuje na to nawet sam Prezes URE. Zmiana ustawy prawo energetyczne, która wprowadziła możliwość zmiany sprzedawcy w swojej treści także używa zwrotu „zmiana sprzedawcy.” Dlaczego więc same spółki sprzedażowe nakłaniają do zmiany dostawcy prądu? Według znaczenia tego słowa zaczerpniętego ze słownika języka polskiego dostawcą jest ten, kto dostarcza dany towar, co określa dystrybutora (a tego zmienić nie możemy!). Być może dzieje się tak dlatego, że rynek opanowany jest przez duże spółki obrotu, które są jednocześnie dystrybutorami sieci i zawierają z odbiorcą umowę kompleksową na sprzedaż i dystrybucję energii, wówczas czują się także jej dostawcami.
 
Grażyna Kulik, Redaktor
Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Dla domu dom
Płać za energię jak najmniej. Porównaj ceny.
firma Dla firmy

Zobacz też inne wpisy

Jak ochronić się przed niebezpieczeństwami związanymi z prądem?
30 Sierpień 2016
Jak ochronić się przed niebezpieczeństwami związanymi z prądem?
Zagrożeń związanych z energią elektryczną jest naprawdę wiele. To nie tylko pożar czy porażenie prądem. Podpowiadamy jak zadbać o bezpieczeństwo swoje...
Czytaj dalej
Jak oszczędzać energię elektryczną bez wyrzeczeń?
16 Październik 2014
Jak oszczędzać energię elektryczną bez wyrzeczeń?
Zobacz, jakie działania obniżą Twój rachunek? Zastosuj je i ciesz się dodatkowo zaoszczędzonym groszem.
Czytaj dalej
Zmiana dostawcy prądu dla firm. Jak negocjować ceny energii?
29 Październik 2015
Zmiana dostawcy prądu dla firm. Jak negocjować ceny energii?
Z miesiąca na miesiąc rośnie liczba zmian sprzedawców energii. Statystyki prowadzone przez Prezesa URE dowodzą, że do końca sierpnia 2015 roku, 147 9...
Czytaj dalej
Jak zmienić sprzedawcę energii elektrycznej i czy warto?
18 Luty 2014
Jak zmienić sprzedawcę energii elektrycznej i czy warto?
Z początkiem stycznia płacimy mniej za prąd. Średnio rachunki spadły o 2,5%. Można jednak sprawić, że energia będzie kosztować nas jeszcze mniej. Jak?...
Czytaj dalej
Jak zmienić sprzedawcę prądu? Czy warto?
12 Styczeń 2015
Jak zmienić sprzedawcę prądu? Czy warto?
Nie wiesz, jak zmienić sprzedawcę energii elektrycznej? Najpierw dowiedz, się czy zmiana sprzedawcy prądu jest dla Ciebie w ogóle opłacalna!
Czytaj dalej

Sprawdź zużycie energii dla urządzeń

łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7