Fot. Flickr.com, garlandcannon
Prawo do wysokiej jakości prądu
Podstawę do żądania najlepszej jakości energii elektrycznej daje nam dyrektywa Rady Europejskiej nr 85/374/EEC, która jest swego rodzaju zabezpieczeniem przed produktami wadliwymi. Artykuł 1 owej dyrektywy traktuje o odpowiedzialności wytwórcy za uszkodzenia, które są wynikiem wady jego produktu. Z kolei artykuł 2 mówi, że takim produktem jest także prąd.
Inteligentne sieci lekiem na lepszą jakość?
Ponoć sytuacje z jakością energii elektrycznej mają poprawić inteligentne sieci energetyczne, zwane inaczej smart grid. Celem ich wdrożenia jest aktywne zaangażowanie konsumentów w zwiększeniu energetycznej efektywności. Jednak nie tylko – zasadniczym celem jest również poprawa efektywności oraz niezawodności dostaw. Zatem najważniejszą korzyścią ma być lepsza jakość prądu. Ponadto będziemy otrzymywać faktury na podstawie rzeczywistego zużycia, a nie jak dotychczas prognozowania.
"Zła energia"
Zastanawiasz się czasem na tym, jaka energia elektryczna jest dostarczana jest do gniazdek w twoim w domu? Zapewne bardzo rzadko lub w ogóle. Jednakże taka "zła energia" to często główna przyczyna problemów z elektrycznymi urządzeniami. Nierzadko wynikiem tego są niebezpieczne przepięcia oraz zniszczenie sprzętu. Zła energia to w zasadzie różne odkształcenia prądu oraz napięcia, które powodują pojawienie się negatywnych zdarzeń dla naszych urządzeń czy elektrycznych instalacji. Co istotne w produkowanych aktualnie urządzeniach stosowane są delikatne układy mikroprocesorowe, a w naszych domach i mieszkaniach instalacje, linie energetyczne mają nierzadko kilkadziesiąt lat. Warto podkreślić, że na jakość dostawy energii składa się nie tylko jakość napięcia, ale i również ciągłość zasilania oraz jakość obsługi.
Problem nie tylko dla konsumentów
Zła energia przysparza problemów nie tylko zwykłym konsumentom, ale i również energetycznym firmom oraz gospodarkom poszczególnych państw. Dla przemysłu najbardziej groźna oraz kosztowna jest niewłaściwa wartość napięcia, jego wahania, szybkie zmiany oraz zapady napięcia. To generuje awarię sprzętu, a co za tym idzie przestoje linii produkcyjnych. Straty dla firmy są nie do odrobienia nawet w przypadku zapadu napięcia, które trwało zaledwie klika milisekund. Słaba jakość energii kosztuje sporo. Jak wyliczono jest to koszt 15, a nawet 20 miliardów euro rocznie – tylko w samej Europie. Tutaj również pomocne mają się okazać inteligentne sieci energetyczne, dzięki którym łatwiej i szybciej będzie można zlokalizować oraz usunąć awarię w sieci.
Agnieszka Kierzkowska, Redaktor naczelny