Rezerwa mocy
Z bilansu przedstawionego przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne wynika, że różnica mocy dostępnej ponad wymaganą jest w grudniu na dobrym poziomie tylko w weekendy oraz w święta. Jeszcze trudniejsza sytuacja rysuje się w statystycznie najzimniejszym miesiącu, czyli w styczniu. Wtedy rezerwa mocy będzie minusowa. Jak podkreśla dziennik kolejne miesiące także nie wyglądają lepiej. W lutym nadwyżka mocy ma wynieść 130 MW, a w marcu tylko 80 MW.
Zamów bezpłatne porównanie Twojego rachunku
Remonty bloków energetycznych
"Rzeczpospolita" zwraca uwagę na zaplanowane na styczeń oraz luty przez wytwórców remonty bloków energetycznych. Remontowych wyłączeń miało być więcej, ale ostatecznie ich sporą część postanowiono przesunąć m.in. remont bełchatowskiej siłowni należącej do Polskiej Grupy Energetycznej. Polskie Sieci Elektroenergetyczne od 2016 roku mają wdrożyć tzw. mechanizm interwencyjnej rezerwy zimnej, który polega na włączaniu w przypadku deficytów wyeksploatowanych już bloków energetycznych (m.in. Zespół Elektrowni Dolna Odra). Umowa na te dodatkowe 830 MW mocy jest ważna do końca 2017 roku (możliwość przedłużenia do 2019 roku). Dziennik zwraca jednak uwagę na ich mocno ograniczoną sprawność oraz długi czas uruchamiania (minimum kilka godzin).
Zabraknie prądu zimą?
Pytany o groźbę zimowych ograniczeń dostaw prądu przez "Rzeczpospolite" Maciej Bando, prezes Urzędu Regulacji Energetyki odpowiedział, że każdy scenariusz jest możliwy i wszystko zależy od pogody oraz awaryjności bloków. Zima ma być łagodna, ale jak podkreśla dziennik, kryzys z sierpnia 2015 roku już pokazał, jak problematyczna dla bezpieczeństwa systemu jest awaria choćby jednego większego bloku.
Agnieszka Kierzkowska, Redaktor naczelna