AMI - inteligentne liczniki prądu
Nasz kraj w najbliższym czasie będzie się zmieniać pod względem technologii w energetyce. W coraz to większym stopniu wdrażana jest bowiem technologia inteligentnego opomiarowania (AMI). Warto jednak podkreślić, że zmiany te powinny się odbyć z czynnym udziałem konsumentów. Niezbędna jest zmiana nawyków w użytkowaniu energii.
Polacy są za energooszczędnością
Jak wynika z ogólnopolskich badań opinii publicznej, które przeprowadzono dla PTPiREE (Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej) popieramy wszelkiego rodzaju projekty energooszczędne oraz proekologiczne. Z badań zrealizowanych pod koniec 2012 roku wynika, że 66% Polaków jest gotowych zapłacić więcej za urządzenia RTV czy AGD, jeśli będą one pobierać mniej prądu. Jednocześnie zaledwie 26% respondentów odpowiedziało, że taki sprzęt posiada. Poparcie społeczne dla energooszczędności nie przekłada się zatem na realne działania oraz zakupy.
Edukacja konsumentów energii niezbędna
Także inne badania wykazują, że konieczna jest edukacja Polaków w temacie metod racjonalnego korzystania z energii. Jesienią ubiegłego roku także zrealizowano badania na zlecenie PTPiREE. Aż 84% badanych zapewniło, że dąży do oszczędzania energii w trosce o przyrodę. Niemal 1/3 respondentów ujawniła z kolei, że posiada złe nawyki dotyczące użytkowania energii. Główny grzech Polaków w tym zakresie to pozostawianie urządzeń w trybie czuwania. Nierzadko także pozostawiamy włączony non stop komputer czy telewizor. Nie jesteśmy chętni także do zmiany tych nawyków. Blisko połowa z nas twierdzi, że nie jest możliwe przeniesienie działania danych urządzeń na np. godziny nocne cechujące się niższą stawką za prąd.
Agnieszka Kierzkowska, Redaktor naczelna