Sytuacja hydrologiczna a prąd
W rozmowie z PAP Tomasz Kowalak, specjalista ds. energii podkreślał, że w przypadku, gdy trudna sytuacja hydrologiczna przedłuży się, to w okresie mroźnej zimy można spodziewać się nawet paraliżu działania źródeł cieplnych. Ekspert dodaje, że deficyt wody w tej części Europy będzie się pogłębiał. Polska energetyka oparta przede wszystkim na elektrowniach cieplnych, aby funkcjonować potrzebuje ogromnych ilości wody.
Wyższe ceny energii
Grzegorz Wiśniewski z Instytutu Energetyki Odnawialnej zwrócił uwagę, że ceny energii elektrycznej na giełdzie w dniu, w którym Polskie Sieci Elektroenergetyczne ogłosiły 20 stopień zasilania skoczyły mocno w górę, nawet dziesięciokrotnie. Kolejnego dnia cena prądu wróciła do normy, ale odbiorcy energii ponieśli straty rzędu nawet 100 mln zł.
Co zrobić, aby prądu nie brakło?
Analitycy rynku energii zwracają uwagę na brak możliwości importu energii. Kraje, które mają dobre połączenia transgraniczne dobrze poradziły sobie problemami spowodowanymi wysokimi temperaturami i deficytem wody. Specjaliści ponadto wskazują, że rozwiązaniem kłopotów z dostawami energii jest także zdywersyfikowany miks energetyczny. Szczególną funkcję może pełnić energetyka odnawialna. Energia ze słońca mogłaby wspierać bezpieczeństwo energetyczne w szczycie letnim, a energia wiatrowa w szczycie zimowym.
Agnieszka Kierzkowska, Redaktor naczelna