Większość z nas deklaruje, że chce oszczędzać energię elektryczną. Niewielu jednak faktycznie to robi. Z ogólnopolskich badań wynika, że Polacy nie mają zbyt dużej wiedzy na temat oszczędzania energii.
Obecnie po tym polskim mieście jeździ ok. 600 taksówek. W najbliższym czasie największa korporacja taksówkarska w Rzeszowie zamierza wymienić co najmniej połowę swojej floty na samochody elektryczne. Tym samym Rzeszów stanie się pierwszym w Polsce miastem dysponującym flotą takich pojazdów.
Gotowy do użytku jest już pasywny biurowiec, który będzie siedzibą Parku Naukowo-Technologicznego Euro-Centrum. Czym charakteryzuje się takie budownictwo?
Opłata za zużytą energię stanowi zaledwie połowę opłat na naszej fakturze. Reszta to koszty dostarczenia prądu, a także napraw energetycznych sieci oraz ich modernizacji. To właśnie przez przestarzałe linie energetyczne, których w Polsce jest najwięcej, płacimy coraz wyższe rachunki za prąd.
Ceny energii w Unii Europejskiej ciągle rosną, co przekłada się na problemy z regulowaniem należności za prąd i gaz. Ubóstwo energetyczne to zjawisko pojawiające się na coraz to większą skale. Jak temu zapobiegać?
Wczoraj weszło w życie rozporządzenie Ministerstwa Finansów zwalniające z opłaty skarbowej decyzje odnośnie przyznania dodatku energetycznego.
Na tą chwilę nie będzie uwolnienia cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych. Zdaniem p.o. Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki Macieja Bando nie jest spełnione kluczowe kryterium – stabilny trend cenowy.
Pomiędzy 2006 a 2012 r. zanotowano spadek konsumpcji energii w Unii Europejskiej. Spadek ten wyniósł 8%. Z kolei w Polsce „spożycie” wzrosło o 0,8%. W 2012 r. średnia zależność UE od importu energii kształtowała się na poziomie 53%, a Polska jest „uzależniona” w 31%.
W której europejskiej stolicy płaci się najwięcej za prąd? Mieszkańcy jakiej stolicy nie powinni narzekać na wysokie rachunki? Jak na tle innych wypada Warszawa?
Coimbra, była stolica Portugalii, może być pierwszym miastem na świecie, które w całości będzie oświetlone lampami LED. Dzięki temu rachunki za oświetlenie miasta mają spaść o 70%.
Tylko cztery miesiące pozostały na dostosowanie przepisów do dyrektywy o efektywności energetycznej. W wyniku tego, państwa należące do UE zmniejszą zużycie energii, co ma spowodować wzrost konkurencyjności firm oraz gospodarki. Problem w tym, że polskie firmy mało i rzadko inwestują w energooszczędność.
Ten rok może się okazać przełomowy dla smart meteringu. Wdrażanie inteligentnych liczników nabiera tempa. Pierwsze przetargi już ruszyły.