W roku ubiegłym w Polsce przybyło aż dwa razy mniej mocy napędzanych wiatrem niż w roku 2013. Przyczyną tak gwałtownego spadku była niepewność inwestorów związana z projektami ustawy o OZE – podaje „Rzeczpospolita”.
Pomarańczowy telekom postanowił konkurować z Plusem także o odbiorców energii elektrycznej. Orange po zadowalających wynikach pilotażu przeprowadzonym w trzecim kwartale 2014 roku postanowił właśnie wdrożyć ofertę sprzedaży prądu na terenie całej Polski.
Z najnowszego monitoringu Urzędu Regulacji Energetyki wynika, że zmiany sprzedawcy energii elektrycznej dokonało w roku ubiegłym aż 152,1 tys. gospodarstw domowych i prawie 30,2 tys. firm. W sumie na ten krok zdecydowało się już ponad 410 tys. odbiorców.
Producenci energii z mikroinstalacji otrzymają, co prawda dwa razy więcej niż obecnie jednak to tak nie poprawi ich sytuacji. Eksperci są zgodni: to zahamuje rozwój energetyki obywatelskiej i chroni interes spółek energetycznych.
Polacy coraz aktywniej szukają lepszych ofert i zmieniają dostawców energii elektrycznej i gazu – pisze „Rzeczpospolita”. Okazuje się, że rok 2014 był rekordowy, jeśli chodzi o zmiany sprzedawców energii.
Połączenie koncernów energetycznych jest nieuniknione. Jak zapewnia w rozmowie z „Pulsem Biznesu” Włodzimierz Karpiński minister skarbu państwa zostaną uszanowane prawa pracowników, akcjonariuszy oraz społeczności lokalnych.
Zdaniem „Rzeczpospolitej” planowane połączenie Taurona i Enei jest coraz bliżej realizacji. Dużo gorzej sprawy się mają odnośnie fuzji dwóch pozostałych koncernów energetycznych: PGE i Energi. Tutaj opór stawiają m.in. samorządowcy z Pomorza.
Ważą się losy tzw. poprawki prosumenckiej, która ma sprawić, że wytwarzanie „zielonej energii” przez właścicieli przydomowych mikroinstalacji będzie dla nich opłacalne. Przeciwnicy poprawki mówią głośno: spowoduje to wzrost rachunków za prąd.
Budżet państwa na dopłaty do rachunków za prąd, czyli dodatki energetyczne wydał stosunkowo niewiele. W roku 2014 zarezerwowano na ten cel 114,8 mln zł, wydano tymczasem zaledwie 22,5 mln zł – informuje „Gazeta Prawna”.
Prawdopodobnie jutro senatorzy zadecydują czy nasze rachunki za energię elektryczną wzrosną. Przyczyną wyższych faktur mogą być gwarantowane ceny odkupu energii wytworzonej przez prosumentów.
Rosnąca konkurencja cenowa wśród koncernów energetycznych zmierza w kierunku spadku marży, szczególnie w przypadku odbiorców o wysokiej konsumpcji. To z kolei powoduje, że cena węgla pozostaje w bliskiej relacji z ofertą cenową dla największych Klientów – wyjaśnia Kamil Kondracki, Dyrektor ds. Ekonomicznych Elektrix Sp. z o.o.
Już za około miesiąc osoby, które budują dom na własny użytek nie będą musiały sporządzać energetycznych świadectw. Obowiązek ten wciąż spoczywa jednak na pozostałych inwestorach.