Prawo do dodatku energetycznego
W myśl ustawy z dnia 26 lipca 2013r. o prawie energetycznym od pierwszego stycznia bieżącego roku można się starać o dodatek energetyczny. Takie dofinansowanie należy się tzw. odbiorcy wrażliwemu energii elektrycznej. Jest to osoba posiadająca prawo do dodatku mieszkaniowego, ma na siebie podpisaną umowę kompleksową lub umowę sprzedaży energii elektrycznej. Aby otrzymać dodatek należy również zamieszkiwać w miejscu dostarczania prądu o wysokości dodatku nie decyduje cena kWh.
Kto przyznaje dodatek i jak się o niego starać?
Energetyczny dodatek jest przyznawany przez wójta, burmistrza albo prezydenta miasta. Jest on przyznawany w drodze decyzji na wniosek odbiorcy wrażliwego. Wnioski o dodatek składa się razem z kopią umowy sprzedaży energii elektrycznej albo umowy kompleksowej. Należy wziąć ze sobą także oryginał umowy – do wglądu.
Gdzie złożyć wniosek?
Wnioski składać można w Biurach Obsługi Interesanta Szczecińskiego Centrum Świadczeń. Osoby, które zamieszkują prawobrzeżną część Szczecina mogą się udać w tym celu do Biura Obsług Interesanta znajdującego się przy ul. Krzemiennej 42B od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.30 do 15.30 (Tel. 91 46 05891). Z kolei mieszkańcy części lewobrzeżnej miasta mogą składać wnioski w mieszczącym się przy ul. Kadłubka 12 Biurze Obsługi Interesanta w dniach roboczych w godzinach 7.30 – 16.00 (Tel. 91 44 27100).
Ile można otrzymać?
Dodatek energetyczny jest przeznaczony dla najuboższych, a jego wysokość jest zależna od ilości osób tworzących domowe gospodarstwo. W okresie od pierwszego maja tego roku do trzydziestego kwietnia następnego roku obowiązują następujące stawki:
- 11,29zł na miesiąc dla osoby, która sama prowadzi gospodarstwo;
- 15,68 zł na miesiąc dla rodziny składającej się z dwóch do czterech osób;
- 18,81 zł na miesiąc dla gospodarstwa, które tworzy minimum 5 osób.
Aktualizacja: 17.05.2016