Poradniki
Start Poradniki Czujnik temperatury – czym jest i jak działa?
Artykuł

Czujnik temperatury – czym jest i jak działa?

W wielu gałęziach przemysłu dokładny pomiar temperatury jest kluczowym czynnikiem umożliwiającym prawidłowe przeprowadzenie procesów technologicznych. Wysokiej jakości czujnik temperatury umożliwia przeprowadzenie takiego pomiaru bez ryzyka wystąpienia błędu. Najpopularniejszymi tego rodzaju urządzeniami są obecnie rezystancyjne czujniki temperatury Pt100. Przyjrzyjmy się bliżej tej technologii.

czujnik temperatury

Rezystancyjny czujnik temperatury Pt100 – zasada działania

Zjawisko fizyczne, w oparciu o które działa rezystancyjny czujnik temperatury polega – w ogromnym uproszczeniu – na dość prostej zależności. Otóż wraz ze zmianą temperatury danego materiału, na przykład metalu lub półprzewodnika, zmienia się jego opór elektryczny. Nas interesuje sytuacja, gdy wraz ze wzrostem temperatury rośnie również opór elektryczny takiego materiału. Okazuje się, że jest to zależność, którą można wykorzystać właśnie w rezystancyjnych czujnikach temperatury. Po prostu wiedząc, o ile zmienił się opór elektryczny danego materiału, możemy określić wysokość temperatury, która tę zmianę spowodowała.

Co jednak oznacza zapis „Pt100”? Odpowiedź jest bardzo prosta.

 • „Pt” to symbol chemiczny platyny. Dzięki swoim właściwościom fizycznym platyna jest doskonałym materiałem do tego, aby wykonać z niej sensory temperatury, które później znajdą się w czujniku.
 • „100” oznacza z kolei, że w temperaturze 0
 • °C rezystancja czujnika wynosi 100 Ohm.

Jako że czujniki z platynowym sensorem, których opór w 0°C jest równy 100 Ohm, są najpopularniejsze, oznaczenie „Pt100” stało się czymś na kształt synonimu dla całej technologii. Nasuwają się jednak pytania:

 • Czy sensor może być wykonany z innego metalu, niż platyna?
 • Czy wartość rezystancji czujnika w temperaturze 0°C zawsze wynosi 100 Ohm?

Odpowiedzi są następujące:

 • Tak, sensor w rezystancyjnym czujniku temperatury może być wykonany z niklu (Ni) lub miedzi (Cu).
 • Nie, istnieją również czujniki oznaczone jako „Pt500”, „Pt1000” czy „Ni1000”. Wartość rezystancji czujnika w 0°C wynosi w tych przypadkach 500 Ohm oraz 1000 Ohm. Są one uznawane za dokładniejsze od standardowych czujników temperatury Pt100.

Poza tym warto pamiętać o połączeniu pomiędzy czujnikiem a urządzeniem pomiarowym. Zazwyczaj jest to połączenie za pomocą linii dwuprzewodowej. Im dłuższe przewody, tym większy opór elektryczny całego układu, co może prowadzić do powstania niewielkich błędów pomiarowych. Skrócenie przewodów oraz zwiększenie ich liczby (do 3 lub 4) w zasadzie całkowicie obniża ryzyko takiej pomyłki. Na przykład do bardzo dokładnych pomiarów laboratoryjnych stosuje się układy czteroprzewodowe. Z kolei w przemyśle zazwyczaj wystarczą układy trzyprzewodowe.

zastosowanie czyjników

Zastosowanie rezystancyjnych czujników temperatury

Nietrudno się domyślić, że rezystancyjne czujniki temperatury mają zastosowanie w wielu branżach oraz urządzeniach. Najczęściej można je spotkać chociażby w:

 • Instalacjach klimatyzacyjnych,
 • wentylacyjnych oraz grzewczych.
 • Urządzeniach pomiarowych wykorzystywanych w przemyśle metalurgicznym, chemicznym, elektromaszynowym czy paliwowym.
 • Profesjonalnych chłodziarkach, wykorzystywanych w przemyśle farmaceutycznym.
 • Urządzeniach stosowanych do precyzyjnych pomiarów laboratoryjnych.
 • Urządzeniach i maszynach służących do obróbki półproduktów w przemyśle spożywczym.

Rezystancyjne czujniki temperatury znajdziemy także m.in. w naszych domach – na przykład w kotłach CO.

Czujniki temperatury dostępne w JUMO

JUMO oferuje swoim klientom szeroką gamę rezystancyjnych czujników temperatury. W ofercie firmy znajdują się zarówno modele cyfrowe, jak i analogowe. Z sensorami Pt100, Pt500 oraz Pt1000, które mogą pracować zarówno w temperaturach poniżej 0°C, jak i znacznie wyższych. Czujniki z głowicami oraz bezgłowicowe, powierzchniowe i zanurzeniowe, podłączane obwodami dwu-, trzy- oraz czteroprzewodowymi. Mnogość dostępnych modeli sprawia, że nawet najbardziej wymagający klienci powinni znaleźć w ofercie JUMO czujnik temperatury adekwatny do potrzeb swojego biznesu.

 

 

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Porównaj oferty instalacji fotowoltaicznych
dla domu:
na dachu
na gruncie
płaski
15o
35o - wzorcowy
powyżej 35o
dachówka
blacha
papa
Najlepsze oferty energii elektrycznej
artykuły
Archiwum
Dla domu dom
Porównaj oferty na fotowoltaikę i oszczędzaj nawet 40%
firma Dla firmy
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7