Ceny prądu i gazu dla gospodarstw domowych poszybowały mocno w górę. Jak poinformował Urząd Regulacji Energetyki w 2022 roku rachunki za prąd będą wyższe średnio o 24 proc., a za gaz o 58 proc.
W 2022 roku pojawiło się już sporo trendów wnętrzarskich, które zdominują nowo urządzane mieszkania i domy. Na pierwszy plan wysuwają się takie aspekty jak komfort, wygoda i minimalizm. Sprawdzamy, jakie style są najmodniejsze w tym roku.
Moje Ciepło to program, w ramach którego można wnioskować o dofinansowanie do zakupu oraz montażu pompy ciepła. Właściciel domu jednorodzinnego może otrzymać nawet 21 tys. zł dotacji. Start programu jest planowany jeszcze w pierwszej połowie 2022 roku. Co trzeba będzie zrobić, aby otrzymać wsparcie?
Magazyn energii w ostatnim czasie mocno zyskuje na popularności. Dotację na jego zakup będzie można otrzymać w ramach nowej edycji programu Mój Prąd 4.0.
Czujniki oświetlenia stały się powszechnie wykorzystywanym elementem instalacji elektrycznych i elektronicznych, akcesoriów oraz urządzeń. Pomagają w określeniu stopnia oświetlenia, a co za tym idzie widoczności. Często w połączeniu z czujnikiem ruchu mogą implikować działanie innych urządzeń czy mechanizmów, załączanie się światła czy uruchomienie elementów systemu smart house. Przeczytaj, w jaki sposób działa czujnik oświetlenia i w jakich sytuacjach może znaleźć zastosowanie.
W programie Czyste Powietrze wprowadzono kilka istotnych zmian. Najważniejsze z nich to wycofanie z dofinansowania kotłów na węgiel oraz możliwość otrzymania dotacji nawet do 90% poniesionych kosztów. Można otrzymać nawet 69 tys. zł wsparcia. Wnioski można składać do 30 czerwca 2027 roku.
Od połowy lutego 2022 roku obowiązuje nowy wzór wniosku o wypłatę dodatku osłonowego. Dowiedz się, jak go poprawnie wypełnić.
Mój Prąd to najpopularniejszy program dofinansowań na instalację fotowoltaiczną. W 2022 roku ruszy już czwarta jego edycja. Jakie będą warunki uzyskania dotacji? Ile będzie można otrzymać?
Od 1 kwietnia 2022 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dot. rozliczenia fotowoltaiki. Dotychczasowi prosumenci będą mogli nadal korzystać z systemu opustów.
1 kwietnia 2022 roku wejdą w życie przepisy znowelizowanej ustawy o odnawialnych źródłach energii. Wówczas dla nowych prosumentów “zniknie” tzw. system opustów. Wbrew jednak czarnym scenariuszom nie oznacza to koniec opłacalności fotowoltaiki.
Producenci oferują zwykle 10-15 lat gwarancji, żywotność paneli fotowoltaicznych jest jednak zdecydowanie dłuższa. Jak bardzo? I co wpływa na ich trwałość?
Osoby planujące inwestycję w fotowoltaikę muszą nastawić się na poważne zmiany. Od 1 kwietnia 2022 roku energia wyprodukowana w instalacji fotowoltaicznej ma być rozliczana według modelu sprzedażowego. Może to oznaczać niższą opłacalność fotowoltaiki. Na szczęście jest sposób, aby tego uniknąć.