Poradniki

Spis aktualności
Instalacje odpylające w energetyce i ciepłownictwie. Co warto o nich wiedzieć?

Instalacje odpylające w energetyce i ciepłownictwie. Co warto o nich wiedzieć?

Nowoczesne technologie w przemyśle energetycznym i ciepłowniczym odgrywają szczególną rolę, wpływając zarówno na wydajność, jak i bezpieczeństwo pracy maszyn oraz całych systemów. Przykładem rozwiązań, bez których trudno wyobrazić sobie współczesną energetykę, ale również przemysł metalurgiczny, materiałów sypkich, spożywczy i wiele innych branż, są filtracja i odpylanie. W jaki sposób instalacje oczyszczania powietrza stosowane w produkcji energii i ciepłownictwie wpływają na zmniejszenie emisji toksycznych gazów do atmosfery? Jakie urządzenia odpylające sprawdzają się w tych branżach?

Jakie wymiary i wagę powinny mieć panele fotowoltaiczne?

Jakie wymiary i wagę powinny mieć panele fotowoltaiczne?

Każdy dach – niezależnie czy jest on już kilkunastoletni, czy nowy - posiada elementy wpływające na możliwości montażowe instalacji fotowoltaicznej, takie jak rodzaj pokrycia dachowego, orientacja dachu, okna dachowe, wykusze, kominy czy świetliki. Z tego powodu, planując inwestycję, należy przede wszystkim sprawdzić rzeczywistą dostępną powierzchnię dachu, a także czy materiał, z którego jest zrobiony, jest odpowiedni do montażu fotowoltaiki.

Polskie firmy coraz chętniej inwestują w elektromobilność

Polskie firmy coraz chętniej inwestują w elektromobilność

Elektromobilność to coraz wyraźniejszy trend w branży motoryzacyjnej oraz powiązanych z nią sektorach. Wiele firm znanych do tej pory z opracowywania rozwiązań dedykowanych transportowi spalinowemu coraz powszechniej inwestuje w technologie i usługi związane z elektromobilnością. Ile mamy samochodów elektrycznych w Polsce? Jak rozwija się branża elektromobilności w naszym kraju oraz czego potrzeba, aby jeszcze bardziej pobudzić ten segment rynku? Sprawdźmy.

Opłata mocowa a fotowoltaika – czy dotknie prosumentów?

Opłata mocowa a fotowoltaika – czy dotknie prosumentów?

Nowy rok oznacza podwyżki kosztów energii elektrycznej. Na kwotę, którą widzimy na naszej fakturze za prąd, składa się nie tylko koszt zużytej energii elektrycznej, ale także m.in. opłata dystrybucyjna oraz podatki, które zasilają budżet państwa. Od 2021 roku pojawi się na niej dodatkowa pozycja – opłata mocowa. Jej wysokość uzależniona jest od poziomu zużycia prądu w gospodarstwie domowym. Oczywiście jej wprowadzenie wiąże się z wyższymi rachunkami za energię elektryczną. Czy zapłacą wszyscy, także właściciele instalacji fotowoltaicznych?

Przedsiębiorca jako prosument, czyli fotowoltaika dla firm

Przedsiębiorca jako prosument, czyli fotowoltaika dla firm

Nie tylko gospodarstwa domowe, ale i firmy mogą korzystać z energii ze słońca. Instalacje fotowoltaiczne są w firmach coraz bardziej popularne. Duży wpływ na to miały zmiany w Ustawie o odnawialnych źródłach energii oraz objęcie definicją prosumenta przedsiębiorców. Na czym dokładnie polegały zmiany i jakie są możliwości zarządzania energią ze słońca w firmie?

Instalacja fotowoltaiczna - cena i dofinansowanie

Instalacja fotowoltaiczna - cena i dofinansowanie

Fotowoltaika to sposób na pozyskiwanie darmowej energii ze słońca. Wiesz, że odnawialne źródła energii to przyszłość, ale wciąż obawiasz się wysokich kosztów inwestycji we własną mikroelektrownię? Przybliżamy temat wydatków związanych z fotowoltaiką i podpowiadamy jak zrobić to dobrze i jednocześnie nie nadwyrężyć domowego budżetu. Sprawdź!

Przepisanie licznika prądu po śmierci - jak to zrobić?

Przepisanie licznika prądu po śmierci - jak to zrobić?

Odziedziczyłeś niedawno mieszkanie po zmarłej osobie? Jeśli chcesz z niego korzystać wprowadzając się lub je wynajmując, będziesz musiał dopełnić kilku formalności. Jedną z nich jest przepisanie licznika prądu. Nie wyobrażasz sobie chyba mieszkania bez dostępu do elektryczności, prawda? Jak przepisać licznik po śmierci właściciela? Wyjaśniamy!

Jak poprawić efektywność energetyczną przedsiębiorstwa?

Jesteś przedsiębiorcą, który szuka sposobów na oszczędności w firmie? A analizowałeś kiedyś zużycie energii w Twoim przedsiębiorstwie? Jeśli nie, to koniecznie powinieneś to zrobić, gdyż wydatki na prąd w dużej mierze można zminimalizować. Odpowiedzi może dostarczyć szczegółowy audyt. Poniżej przedstawiamy sposoby, które pozwolą poprawić efektywność energetyczną w Twojej firmie.

Emisja CO2 na świecie – jak na tym tle wypada Polska?

Emisja CO2 na świecie – jak na tym tle wypada Polska?

Jeszcze w 2017 roku Polska zajmowała 21 miejsce na liście największych emitentów dwutlenku węgla na świecie. Niestety, najnowsze dane ukazują, że nasz kraj awansował na wyższą pozycję w tej klasyfikacji.

Taryfa całodobowa czy dwustrefowa?

Taryfa całodobowa czy dwustrefowa?

Masz dość kwot na Twoich rachunkach za prąd i głowisz się, jak je zmniejszyć? A rozważałeś kiedykolwiek zmianę taryfy energetycznej? Mnóstwo osób nie zdaje sobie sprawy, że taki krok pozwala obniżyć rachunki za prąd nawet o 30-40%. Sprawdź, czym charakteryzują się poszczególne taryfy: jedno- oraz dwustrefowa i dowiedz się, jak możesz czerpać z nich największe korzyści.

Specyfika działania aparatury modułowej

Projektując instalację elektryczną, należy zwrócić szczególną uwagę na bezpieczeństwo całego układu. Ochrona użytkowników oraz sprzętu powinna być priorytetem dla osób wykonujących instalację. Dlatego też niezbędne jest zastosowanie określonych zabezpieczeń, które mają w wydatny sposób podnieść poziom ochrony. Właśnie taką rolę spełnia aparatura modułowa.

Świeże powietrze i niższe rachunki, czyli rekuperacja

Świeże powietrze i niższe rachunki, czyli rekuperacja

Jeśli zastanawiasz się nad instalacją rekuperatora, na pewno masz wiele pytań i wątpliwości. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ montaż wentylacji z odzyskiem ciepła – choć to jednorazowa inwestycja – nie jest tani. Warto jednak zainwestować w rekuperator, gdyż niesie to ze sobą wiele korzyści, które wynagradzają poniesione koszty.

2
3
4 5 6 7 8 9
Porównaj oferty instalacji fotowoltaicznych
dla domu:
na dachu
na gruncie
płaski
15o
35o - wzorcowy
powyżej 35o
dachówka
blacha
papa
Najlepsze oferty energii elektrycznej