Poradniki
Start Poradniki Ekonomiczne instalacje w domach energooszczędnych: Ogniwa fotowoltaiczne
Artykuł

Ekonomiczne instalacje w domach energooszczędnych: Ogniwa fotowoltaiczne

Temat ochrony środowiska, który już od początku XXI wieku staje się coraz bardziej popularny, tyczy się również budownictwa. Inwestorzy coraz częściej zastanawiają się nad budową domu energooszczędnego, mając na uwadze nie tylko środowisko, lecz także niższe koszty eksploatacji, np. ogrzewania.

ekonomiczne instalacje

Energooszczędny, czyli jaki? 

Wyznacznikiem tego, czy dany budynek jest, energooszczędny jest zapotrzebowanie energetyczne, które wyraża się w kilowatogodzinach zużywanych na każdy metr kwadratowy w ciągu roku (kWh/m2/rok). Biorąc pod uwagę ten wyznacznik, domem energooszczędnym można nazwać nieruchomość, której roczne zapotrzebowanie na energię nie przekracza 40 kWh/m2/rok. Dla porównania w domach tradycyjnych „nieenergooszczędnych” zapotrzebowanie na energię wynosi 120 kWh/m2/rok. Standard taki otrzymać można dzięki zastosowaniu ekonomicznych instalacji takich jak na przykład: ogniwa fotowoltaiczne, pompa ciepła czy rekuperator z wentylacją mechaniczną. Dlatego jeśli zastanawiasz się nad budową domów z zastosowaniem energooszczędnych rozwiązań zobacz projekty domów energooszczędnych - domoweklimaty.pl.

domy energooszczedne samowystarczalne energetycznie

Ogniwa fotowoltaiczne – sposób działania i koszt

Ogniwa fotowoltaiczne to najmniejsza część paneli fotowoltaicznych. Ogniwa, z których zbudowane są panele, zamieniają energię promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Na płytkę krzemową, z której zbudowane jest ogniwo panelu fotowoltaicznego, pada foton – najmniejsza jednostka światła. Zostaje on pochłonięty i wybija elektron. Taki uporządkowany ruch cząsteczek to przepływ elektryczności. Ogniwa produkują prąd stały, dlatego istotne jest zastosowaniem falownika, który zmieni go na prąd zmienny, którego używamy na co dzień do zasilania wszystkich przedmiotów i urządzeń. 

nowoczesne panele fotowoltaiczne w budownictwie

 

Zatem jaki jest koszt instalacji paneli fotowoltaicznych? Średnia cena wynosi od 15 000 do 25 000 zł, jednak może dochodzić nawet do 50 000 zł. Tak duże wahania cen spowodowane są zróżnicowaną mocą występujących na rynku paneli.

Pompa ciepła

Pompa ciepła to nowoczesny system ogrzewania, który wykorzystuje energię zawartą w środowisku naturalnym (pokładach wody czy gruntu) i dzięki odpowiednim procesom termodynamicznym przetwarza energię pierwotną i dostarczy ją do naszej instalacji grzewczej. W tym procesie wykorzystuje się dodatkowo zasilanie najczęściej prądem elektrycznym (może być też gazem), dzięki czemu możliwy jest transport energii. Cały system składa się z systemu źródła ciepła pobierającego potrzebną energię, pompy, która przetwarza energię środowiska w energię użyteczną oraz systemu dystrybucji, który ją rozprowadza. 

pompa ciepła podłączanie

Jaki jest koszt takiego rozwiązania? Ma na to wpływ kilka czynników takich jak lokalizacja, sposób ogrzewania czy technologia budowania domu. Jednak ceny zastosowania takiego rozwiązania dla średniej wielkości budynku (150 m2) mogą rozpoczynać się od 50 tys. zł, a w dużych domach (350 m2) mogą przekraczać nawet 120 tys. zł.

Rekuperator z wentylacją mechaniczną

Rekuperacja to system, w którym powietrze z zewnątrz i z wewnątrz budynku dostaje się do urządzenia zwanego rekuperatorem. Zostawia tam swoją energię, dzięki której zimne powietrze zostaje ogrzane. Następnie to zużyte wychodzi na zewnątrz budynku, a świeże i ogrzane dostaje się do pomieszczeń domu. Decydując się jednak na rekuperację, trzeba pamiętać o izolacji budynku. Na koszt takiej inwestycji będzie składać się cena projektu, urządzeń i montażu oraz koszty eksploatacyjne. Całość będzie wahać się w granicach od 12 do 18 tys. zł.

rekuperacja z odzyskiem

Czy warto inwestować w dom energooszczędny?

Domy energooszczędne wykorzystują nowoczesne techniki pozyskiwania energii elektrycznej czy energii cieplnej ze źródeł odnawialnych. Nie stanowi tajemnicy, że rozwiązania takie podnoszą całkowity koszt budowy domu. Inwestycja taka jednak pozwala obniżyć wysokość rachunków i zwraca się po kilku do kilkunastu lat. Dlatego jeśli interesujesz się zastosowaniem przyszłościowych rozwiązań w swoim przyszłym domu, ale zastanawiają Cię kwestię finansowe, zobacz TOP 5 tanich projektów domów energooszczędnych z myślą o przyszłości

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Porównaj ceny energii elektrycznej
dla domu:

Noc: 30%
Dzień: 70%
artykuły
Archiwum
Dla domu dom
Płać za energię jak najmniej. Porównaj ceny.
firma Dla firmy
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7