Poradniki
Start Poradniki Instalacja fotowoltaiczna - cena i dofinansowanie
Artykuł

Instalacja fotowoltaiczna - cena i dofinansowanie

Fotowoltaika to sposób na pozyskiwanie darmowej energii ze słońca. Wiesz, że odnawialne źródła energii to przyszłość, ale wciąż obawiasz się wysokich kosztów inwestycji we własną mikroelektrownię? Przybliżamy temat wydatków związanych z fotowoltaiką i podpowiadamy jak zrobić to dobrze i jednocześnie nie nadwyrężyć domowego budżetu. Sprawdź!

fotowoltaika

 

Co to jest instalacja fotowoltaiczna i dlaczego warto zainteresować się tego typu inwestycją?

Zanim przejdziemy do finansowych konkretów, dobrze jest wspomnieć o tym, po co w ogóle inwestuje się we własne źródło energii. Przecież to wymaga poniesienia nie tylko kosztów montażu instalacji, ale też samej pracy i czasu, aby znaleźć rozwiązanie najlepiej skrojone do naszych potrzeb. Kto tego ostatniego ma dzisiaj w nadmiarze? Nikt. Dlaczego więc warto inwestować w fotowoltaikę? Dlatego że przyniesie to ogrom korzyści w przyszłości. Korzystając z własnego odnawialnego źródła energii masz prąd za darmo. Generują go Twoje panele fotowoltaiczne dzięki działaniu promieniowania słonecznego. Ograniczasz rachunki od sprzedawcy prądu do minimum i nie jesteś uzależniony od zmian cen na rynku energii – podwyżki prądu już Cię nie dotyczą!

Nie mniej ważny jest też aspekt środowiskowy. Zamieniając tradycyjny pobór energii z sieci na pracę instalacji fotowoltaicznej przyczyniasz się do hamowania negatywnych zjawisk klimatycznych, ograniczasz emisję CO² do atmosfery i dokładasz swoją cegiełkę do procesu dekarbonizacji. Droga do zmian jest długa, ale możesz mieć w niej swój znaczący udział.

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna?

Ile kosztuje budowa mikroinstalacji fotowoltaicznej? To pytanie, na które nie ma prostej i jednoznacznej odpowiedzi. Cena jest bowiem uzależniona od kilku czynników. Elementem, który w największym stopniu na nią wpływa, jest moc instalacji, czyli – mówiąc wprost – jej wielkość. Jak określić rozmiar instalacji fotowoltaicznej? Przy projektowaniu należy zwrócić uwagę na dotychczasowe średnie roczne zużycie energii, a następnie uwzględnić fakt, że na każde 1000 kWh zużywanego co roku prądu wymagana jest moc instalacji w granicach 1-1,25 kWp. W ten sposób, biorąc również pod uwagę, że na 1kWp mocy potrzeba ok. 6,8m² powierzchni dachu, można określić jakie wymiary powinna mieć instalacja spełniająca nasze zapotrzebowanie energetyczne. Ponieważ nie jest to proces prosty, a obliczenia łatwe, projektowanie instalacji warto powierzyć profesjonalnej firmie – fachowcy pomogą dobrać optymalne parametry. Ich porady będą tym cenniejsze, że kalkulacje dotyczące mocy i ilości paneli to jeszcze nie wszystkie czynniki wpływające na cenę fotowoltaiki.

Liczy się również rodzaj samej instalacji – najczęściej w gospodarstwach domowych montuje się je na dachach, ale możliwe jest także usytuowanie mikroelektrowni na gruncie. Warto zaznaczyć, że nie na każdym dachu umiejscowienie instalacji będzie możliwe. Wszystko zależy od jego nośności – czasem zatem konieczne będzie umocnienie konstrukcji, a innym razem jedynym wyjściem będzie montaż na gruncie. W obu przypadkach generowane są dodatkowe koszty inwestycji.

Znaczenie ma także rodzaj paneli fotowoltaicznych, na które się zdecydujemy. Mogą one być monokrystaliczne lub polikrystaliczne, gdzie każdy typ charakteryzuje się inną efektywnością przetwarzania energii słonecznej w energię elektryczną. Również im wyższy standard poszczególnych części instalacji, tym naturalnie jej wyższa cena. Na koszt całej inwestycji wpływ mają także opłaty związane z montażem instalacji. Tutaj jednak nie warto oszczędzać. Powierzenie budowy sprawdzonej firmie zapewni jej wykonanie na najwyższym poziomie oraz bezawaryjne i wydajne działanie fotowoltaiki w przyszłości.

Mając świadomość istnienia wszystkich powyżej wymienionych czynników, nie można określić ogólnie jaka jest cena instalacji fotowoltaicznej. Jednak aby zobrazować możliwy scenariusz, zaprezentujemy przykład. Przeciętne gospodarstwo domowe potrzebuje instalacji o mocy ok. 5 kWp. Tego rodzaju moc będzie w stanie zaspokoić potrzeby jednej rodziny mieszkającej w średniej wielkości domu. Ile będzie kosztowała inwestycja w fotowoltaikę o takiej wielkości? W zależności od rodzaju wybranych komponentów będzie to kwota mieszcząca się w przedziale od ok. 22 tys. złotych do mniej więcej 27 tys. złotych. Dużo? Są jednak możliwości, aby te wydatki zmniejszyć, nie rezygnując z jakości.

Jak zmniejszyć koszty – dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznej

panele fotowoltaiczne

Inwestycja w fotowoltaikę to przedsięwzięcie, które wspiera krajową i międzynarodową politykę klimatyczną. Korzystanie z odnawialnych źródeł energii jest więc promowane i wspierane. Istnieją różnego rodzaju programy – rządowe, unijne i samorządowe – w których oferowana jest pomoc finansowa w budowie mikroinstalacji fotowoltaicznych, a także innych inwestycji zwiększających efektywność energetyczną w gospodarstwach domowych.

Programy dofinansowań obejmują zarówno formę bezzwrotnych dotacji, kredytów na preferencyjnych warunkach, jak i ulg podatkowych. Zasady przyznawania pomocy finansowej są różne w każdym z nich. Obecnie najpopularniejsze są programy: „Mój Prąd”, „Czyste Powietrze” i ulga termomodernizacyjna. Warto zainteresować się w ramach którego z nich będziesz mógł uzyskać najwyższą i najbardziej korzystną dotację.

Dlaczego warto korzystać z programów dofinansowań? Po pierwsze dlatego, że to ulga w kosztach budowy instalacji. Po drugie jednak to także możliwość znacznego przyspieszenia czasu zwrotu z inwestycji. W przypadku wspomnianej wcześniej instalacji o mocy 5 kWp, to zwykle czas ok. 8 lat. Jeśli jednak skorzystać z programu „Mój Prąd” i ulgi termomodernizacyjnej okazuje się, że można go skrócić nawet o ponad 30% - do 5 lat. To istotna korzyść dla inwestora.

Instalacja fotowoltaiczna – koszty warte inwestycji

Chcesz korzystać z darmowej energii ze słońca i nie przejmować się rachunkami za prąd pobierany z sieci? Zainwestuj w fotowoltaikę, ale przed tym określ, jakiej instalacji potrzebujesz i sprawdź, z jakich dofinansowań możesz skorzystać.

Sprawdź ofertę na fotowoltaikę

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


TAGI:
Porównaj oferty instalacji fotowoltaicznych
dla domu:
na dachu
na gruncie
płaski
15o
35o - wzorcowy
powyżej 35o
dachówka
blacha
papa
Najlepsze oferty energii elektrycznej
Dla domu dom
Porównaj oferty na fotowoltaikę i oszczędzaj nawet 40%
firma Dla firmy

Zobacz też inne wpisy

Jakie są wymiary paneli fotowoltaicznych?
30 Grudzień 2021
Zanim zdecydujesz się zamontować na dachu własną elektrownie słoneczną dowiedz się, jakie są wymiary paneli fotowoltaicznych.
Jak wyglądają rachunki za prąd z fotowoltaiką?
06 Grudzień 2021
Zastanawiasz się, jak będzie wyglądać Twój rachunek za prąd po montażu instalacji fotowoltaicznej? Przeczytaj nasz artykuł.
Fotowoltaika nowe przepisy 2022
09 Marzec 2022
Od 1 kwietnia 2022 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dot. rozliczenia fotowoltaiki. Dotychczasowi prosumenci będą mogli nadal korzystać z systemu ...
Żywotność paneli fotowoltaicznych
30 Grudzień 2021
Technologia paneli fotowoltaicznych mocno się rozwija. Dziś ich żywotność wynosi nawet 30-35 lat. Standardem jest ochrona gwarancyjna na okres aż 25 l...
 Jak obliczyć moc paneli fotowoltaicznych na dom jednorodzinny?
03 Październik 2021
Odpowiednia moc paneli fotowoltaicznych zagwarantuje, że przydomowa elektrownia słoneczna zaspokoi zapotrzebowanie na prąd oraz pozwoli sporo zaoszczę...
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7