Poradniki
Start Poradniki Jaka naprawdę jest żywotność paneli fotowoltaicznych?
Artykuł

Jaka naprawdę jest żywotność paneli fotowoltaicznych?

Producenci oferują zwykle 10-15 lat gwarancji, żywotność paneli fotowoltaicznych jest jednak zdecydowanie dłuższa. Jak bardzo? I co wpływa na ich trwałość?

żywotność modułów

Gwarancja a rzeczywista żywotność paneli fotowoltaicznych

Szacuje się, że trwałość paneli fotowoltaicznych wyprodukowanych na przestrzeni ostatnich lat to 40-50 lat dla paneli premium z rankingu Tier 1 oraz 30-40 lat dla pozostałych nowoczesnych paneli PV. Starsze modele, te z lat 2000-2010, powinny być sprawne przez ok. 25 lat.

Gwarancja - często wynosząca 10-15 lat, nie jest tym samym co realna żywotność paneli fotowoltaicznych. W przeciwieństwie do większości urządzeń elektrycznych, panele fotowoltaiczne zbudowane są z solidnych, trwałych komponentów i nie zawierają mikro urządzeń, które szybko się zużywają.

Dowód? Nawet instalacje fotowoltaiczne z lat 80 są nadal sprawne! A warto pamiętać, że użyta w nich technologia jest dużo słabsza niż aktualnie stosowana.

Sprawność paneli fotowoltaicznych po 10 latach, 20 i 30

Jak każdy sprzęt, tak i panele PV ulegają z czasem stopniowej degradacji. Według największej analizy, jaką do tej pory przeprowadzono, wywnioskowano, że panele fotowoltaiczne tracą z każdym rokiem 0,5% swojej wydajności. Sprawność paneli fotowoltaicznych po 10 latach może zatem spaść o 5%, po 20 latach o 10%, a po 30 o 15%.

W analizie tej uwzględniono jednak sporo paneli starszego typu. Przyjąć więc możemy, że sprawność nowoczesnych paneli fotowoltaicznych będzie zdecydowanie lepsza. Nie ulegają one degradacji w tak dużym stopniu.

Co ma wpływ na trwałość paneli fotowoltaicznych?

Wśród czynników, które najbardziej wpływają na żywotność paneli fotowoltaicznych, zaliczyć należy ekstremalne warunki pogodowe, które raczej nie mają miejsca w Polsce ani w Europie. Są to bardzo wysokie temperatury powietrza, wysoka intensywność promieniowania słonecznego, silne gradobicia oraz zamarzająca woda.

Fotowoltaika w Polsce ma pod tym względem bardzo dobre warunki - żywotność paneli fotowoltaicznych nie jest zagrożona ciężkimi zimami, jak w północnych częściach Rosji czy silnym nasłonecznieniem, jak w środkowej Afryce.

Zastanawiasz się, jakie panele PV wybrać?

Żywotność paneli fotowoltaicznych i ich wydajność zależy również od tego, czy zainstalowano je w profesjonalny sposób oraz, czy monitoruje się ich sprawność. Stąd firma fotowoltaiczna może okazać się tu lepszym partnerem niż samodzielna instalacja. Wśród firm obecnych w Polsce, najdłuższą gwarancję serwisową daje Otovo  https://www.otovo.pl/a/fotowoltaika. Jest to aż 10 lat przy zakupie i 20 lat przy leasingu. Inne firmy oferują taką opiekę najczęściej jedynie przez pierwsze dwa lata. Co więcej, Otovo pracuje tylko na wysokiej klasy panelach z czołówek rankingów - i z pewnością doradzi Ci w wyborze.

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


TAGI:
Porównaj oferty instalacji fotowoltaicznych
dla domu:
na dachu
na gruncie
płaski
15o
35o - wzorcowy
powyżej 35o
dachówka
blacha
papa
Najlepsze oferty energii elektrycznej
Dla domu dom
Porównaj oferty na fotowoltaikę i oszczędzaj nawet 40%
firma Dla firmy

Zobacz też inne wpisy

Instalacja fotowoltaiczna - cena i dofinansowanie
26 Listopad 2020
Fotowoltaika to sposób na pozyskiwanie darmowej energii ze słońca. Wiesz, że odnawialne źródła energii to przyszłość, ale wciąż obawiasz się wysokich ...
Czyste powietrze fotowoltaika 2022 - jakie zmiany w programie?
16 Marzec 2022
W programie Czyste Powietrze wprowadzono kilka istotnych zmian. Najważniejsze z nich to wycofanie z dofinansowania kotłów na węgiel oraz możliwość otr...
Ogrzewanie domu fotowoltaiką - czy to się opłaca?
04 Październik 2021
Fotowoltaikę można większego problemu wykorzystać także do celów grzewczych. Oczywiście w sposób pośredni, przy użyciu choćby pompy ciepła. Czy warto ...
Jakie są wymiary paneli fotowoltaicznych?
30 Grudzień 2021
Zanim zdecydujesz się zamontować na dachu własną elektrownie słoneczną dowiedz się, jakie są wymiary paneli fotowoltaicznych.
Przedsiębiorca jako prosument, czyli fotowoltaika dla firm
26 Listopad 2020
Nie tylko gospodarstwa domowe, ale i firmy mogą korzystać z energii ze słońca. Instalacje fotowoltaiczne są w firmach coraz bardziej popularne. Duży w...
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7