Poradniki
Start Poradniki Jaka naprawdę jest żywotność paneli fotowoltaicznych?
Artykuł

Jaka naprawdę jest żywotność paneli fotowoltaicznych?

Producenci oferują zwykle 10-15 lat gwarancji, żywotność paneli fotowoltaicznych jest jednak zdecydowanie dłuższa. Jak bardzo? I co wpływa na ich trwałość?

żywotność modułów

Gwarancja a rzeczywista żywotność paneli fotowoltaicznych

Szacuje się, że trwałość paneli fotowoltaicznych wyprodukowanych na przestrzeni ostatnich lat to 40-50 lat dla paneli premium z rankingu Tier 1 oraz 30-40 lat dla pozostałych nowoczesnych paneli PV. Starsze modele, te z lat 2000-2010, powinny być sprawne przez ok. 25 lat.

Gwarancja - często wynosząca 10-15 lat, nie jest tym samym co realna żywotność paneli fotowoltaicznych. W przeciwieństwie do większości urządzeń elektrycznych, panele fotowoltaiczne zbudowane są z solidnych, trwałych komponentów i nie zawierają mikro urządzeń, które szybko się zużywają.

Dowód? Nawet instalacje fotowoltaiczne z lat 80 są nadal sprawne! A warto pamiętać, że użyta w nich technologia jest dużo słabsza niż aktualnie stosowana.

Sprawność paneli fotowoltaicznych po 10 latach, 20 i 30

Jak każdy sprzęt, tak i panele PV ulegają z czasem stopniowej degradacji. Według największej analizy, jaką do tej pory przeprowadzono, wywnioskowano, że panele fotowoltaiczne tracą z każdym rokiem 0,5% swojej wydajności. Sprawność paneli fotowoltaicznych po 10 latach może zatem spaść o 5%, po 20 latach o 10%, a po 30 o 15%.

W analizie tej uwzględniono jednak sporo paneli starszego typu. Przyjąć więc możemy, że sprawność nowoczesnych paneli fotowoltaicznych będzie zdecydowanie lepsza. Nie ulegają one degradacji w tak dużym stopniu.

Co ma wpływ na trwałość paneli fotowoltaicznych?

Wśród czynników, które najbardziej wpływają na żywotność paneli fotowoltaicznych, zaliczyć należy ekstremalne warunki pogodowe, które raczej nie mają miejsca w Polsce ani w Europie. Są to bardzo wysokie temperatury powietrza, wysoka intensywność promieniowania słonecznego, silne gradobicia oraz zamarzająca woda.

Fotowoltaika w Polsce ma pod tym względem bardzo dobre warunki - żywotność paneli fotowoltaicznych nie jest zagrożona ciężkimi zimami, jak w północnych częściach Rosji czy silnym nasłonecznieniem, jak w środkowej Afryce.

Zastanawiasz się, jakie panele PV wybrać?

Żywotność paneli fotowoltaicznych i ich wydajność zależy również od tego, czy zainstalowano je w profesjonalny sposób oraz, czy monitoruje się ich sprawność. Stąd firma fotowoltaiczna może okazać się tu lepszym partnerem niż samodzielna instalacja. Wśród firm obecnych w Polsce, najdłuższą gwarancję serwisową daje Otovo  https://www.otovo.pl/a/fotowoltaika. Jest to aż 10 lat przy zakupie i 20 lat przy leasingu. Inne firmy oferują taką opiekę najczęściej jedynie przez pierwsze dwa lata. Co więcej, Otovo pracuje tylko na wysokiej klasy panelach z czołówek rankingów - i z pewnością doradzi Ci w wyborze.

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


TAGI:
Porównaj oferty instalacji fotowoltaicznych
dla domu:
na dachu
na gruncie
płaski
15o
35o - wzorcowy
powyżej 35o
dachówka
blacha
papa
Najlepsze oferty energii elektrycznej
Dla domu dom
Porównaj oferty na fotowoltaikę i oszczędzaj nawet 40%
firma Dla firmy

Zobacz też inne wpisy

Jak wyglądają rachunki za prąd z fotowoltaiką?
06 Grudzień 2021
Zastanawiasz się, jak będzie wyglądać Twój rachunek za prąd po montażu instalacji fotowoltaicznej? Przeczytaj nasz artykuł.
Czy inwestycja w panele fotowoltaiczne jest opłacalna?
06 Listopad 2018
W dzisiejszych czasach zapotrzebowanie na energię wzrasta z dnia na dzień. W naszych gospodarstwach domowych przybywa nam sprzętu elektronicznego, któ...
Żywotność paneli fotowoltaicznych
30 Grudzień 2021
Technologia paneli fotowoltaicznych mocno się rozwija. Dziś ich żywotność wynosi nawet 30-35 lat. Standardem jest ochrona gwarancyjna na okres aż 25 l...
Fotowoltaika czy się opłaca?
03 Listopad 2021
Wiele osób traktuje fotowoltaikę jako po prostu inwestycję, która w domyśle powinna się zwrócić jak najszybciej. Producenci instalacji PV przekonują, ...
Pompa ciepła i fotowoltaika - czy to dobry duet?
02 Listopad 2021
Zdecydowanie tak! Inwestycja w pompę ciepła oraz fotowoltaikę zwraca się bardzo szybko. Taki system grzewczy generuje o nawet 80% mniejsze koszty, niż...
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7