Poradniki
Start Poradniki Przedsiębiorca jako prosument, czyli fotowoltaika dla firm
Artykuł

Przedsiębiorca jako prosument, czyli fotowoltaika dla firm

Nie tylko gospodarstwa domowe, ale i firmy mogą korzystać z energii ze słońca. Instalacje fotowoltaiczne są w firmach coraz bardziej popularne. Duży wpływ na to miały zmiany w Ustawie o odnawialnych źródłach energii oraz objęcie definicją prosumenta przedsiębiorców. Na czym dokładnie polegały zmiany i jakie są możliwości zarządzania energią ze słońca w firmie?

prosument

Fotowoltaika dla firm – dlaczego warto?

Fotowoltaika to proces, w którym promieniowanie słoneczne przetwarzane jest na energię elektryczną. Pozyskiwany prąd może zasilać wszelkie urządzenia i sprzęty, które zazwyczaj działają w oparciu o energię płynącą z sieci energetycznej.

Jakie są korzyści z instalacji fotowoltaiki w firmie? Przede wszystkim ta najbardziej bezpośrednia – generowanie oszczędności. Jasnym jest, że w biznesie ogromne znaczenie ma kalkulacja kosztów. Opłaty za prąd stanowią zaś często duży procent bieżących wydatków firmy. Korzystanie z własnego źródła energii to rozwiązanie tego problemu. Fotowoltaika wymaga początkowej inwestycji, ale poniesione koszty zwracają się już po kilku latach, a potem można korzystać z całkowicie darmowej energii. To z kolei przekłada się na brak konieczności płacenia wysokich rachunków za prąd i brak zależności od zmian cen na rynku energii.

Fotowoltaika dla firm to również korzyść z punktu widzenia wizerunkowego. Obecnie sprawy ekologii stają się coraz bardziej istotne. Dla potencjalnych klientów również. Zwraca się uwagę na to, by rozwój przedsiębiorstwa nie odbywał się kosztem klimatu i środowiska. Dlatego właśnie zainwestowanie w instalację fotowoltaiczną może mieć ogromny wpływ na wizerunek firmy, na postrzeganie jej marki i kreowanie przewagi konkurencyjnej. Dzięki korzystaniu z odnawialnego źródła energii wielu klientów może być bardziej skłonnych zaufać firmie. Właśnie ze względu na to, że zarządzający nią nie kierują się jedynie czystym zyskiem, ale mają na uwadze zrównoważony rozwój uwzględniający kwestie środowiskowe.

Prosument – kim jest i na czym polega to rozwiązanie

Na opłacalność inwestycji w fotowoltaikę w firmie ma wpływ wiele czynników, m.in. odpowiednie zaprojektowanie instalacji czy skorzystanie z oferowanych przez państwo i samorządy form pomocy finansowej (dotacje i dofinansowania). Jednak ogromne znaczenie ma również tzw. rozwiązanie prosumenckie, które od niedawna obejmuje swoją definicją przedsiębiorstwa. Kim jest prosument? To osoba (lub instytucja), która jednocześnie produkuje energię i ją magazynuje lub sprzedaje. Jest to rozwiązanie, które zwiększa efektywność inwestycji w instalację fotowoltaiczną.

Załóżmy że przedsiębiorca produkuje prąd w swojej mikroinstalacji. Nawet najlepiej zaprojektowana inwestycja nie będzie jednak w stanie zagwarantować równie efektywnego wytwarzania energii zimą, jak i latem. W pewnych miesiącach w roku jest po prostu mniej światła słonecznego i nie da się tego aspektu pominąć. Dlatego tak korzystnym wyjściem jest możliwość magazynowania prądu w sieci. Rozwiązanie prosumenckie umożliwia magazynowanie nadmiaru wyprodukowanej energii w sieci energetycznej i odbiór jej w dowolnym momencie, np. właśnie wtedy, kiedy zimą panele fotowoltaiczne nie generują wystarczającej ilości prądu, by zasilić firmowe sprzęty. Służy do tego tzw. system opustów. W przypadku instalacji o mocy do 10 kWp opust wynosi 0,8, co oznacza, że można odebrać 80% energii oddanej i zgromadzonej w sieci. Jeśli zaś chodzi o instalacje do 50 kWp, to opust  ma wartość 0,7, czyli bez żadnych opłat można odebrać 70% zgromadzonej energii.

Oprócz magazynowania energii, można ją również sprzedać. Jeśli przedsiębiorca nie potrzebuje korzystać z nadwyżki, może rozliczyć się z dostawcą i właścicielem sieci w taki właśnie sposób. Sprzedaż odbywa się po cenie energii czynnej z poprzedniego kwartału. Dodatkowo należy zaznaczyć, że z rozwiązania prosumenckiego można skorzystać tylko w przypadku jeśli sprzedaż energii nie stanowi przedmiotu przeważającej działalności gospodarczej.

Pakiet prosumencki dostępny dla przedsiębiorców – korzyści

pakiet prosumencki

Do czasu nowelizacji Ustawy o odnawialnych źródłach energii w sierpniu 2019 roku fotowoltaika mogła nie wydawać się bardzo opłacalnym rozwiązaniem dla przedsiębiorców. Niemożliwe było bowiem prowadzenie działalności prosumenckiej w związku z produkcją energii na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. Oznaczało to, że firmy nie mogły skorzystać z systemu opustów - niewykorzystana energia przepadała, a brakująca musiała być pobierana za opłatą z sieci energetycznej. Zmiana przepisów sprawiła, że więcej przedsiębiorców jest skłonnych postawić na ekologiczną inwestycję we własne odnawialne źródło energii. Fotowoltaika stała się bardziej opłacalna i efektywna ekonomicznie.

Najkorzystniejsze rozwiązanie dla przedsiębiorcy – optymalny dobór parametrów instalacji

Chociaż pakiet prosumencki zmienił bardzo wiele w kwestii postrzegania fotowoltaiki w firmie, to warto pamiętać o tym, co opłacalność inwestycji warunkuje w największym stopniu. Chodzi mianowicie o odpowiedni dobór rozmiaru instalacji, jej lokalizację i parametry techniczne. Tylko optymalnie zaprojektowana mikroelektrownia fotowoltaiczna będzie w stanie spełnić oczekiwania dotyczące ilości produkowanej energii. Co więcej, najbardziej korzystne jest takie dopasowanie produkcji do zapotrzebowania na prąd, by nadwyżek było jak najmniej. Cena sprzedaży energii jaką może otrzymać właściciel instalacji jest bowiem znacznie mniej opłacalna niż ta, kiedy to przedsiębiorca kupuje energię od sprzedawcy.

Z pakietu prosumenckiego warto korzystać w sposób rozsądny, jednak nie sposób zaprzeczyć, że jest to rozwiązanie dające dużą elastyczność w kształtowaniu polityki energetycznej w firmie. System opustów oraz możliwość sprzedaży i magazynowania prądu zwiększają zasadność inwestowania w odnawialne źródła energii. Te ułatwienia to dodatkowy powód by zainteresować się fotowoltaiką w swojej firmie.

ZAMÓW BEZPŁATNY PROJEKT INSTALACJI FOTOWOLTAICZNEJ

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


TAGI:
Porównaj oferty instalacji fotowoltaicznych
dla domu:
na dachu
na gruncie
płaski
15o
35o - wzorcowy
powyżej 35o
dachówka
blacha
papa
Najlepsze oferty energii elektrycznej
Dla domu dom
Porównaj oferty na fotowoltaikę i oszczędzaj nawet 40%
firma Dla firmy

Zobacz też inne wpisy

Wydajność paneli fotowoltaicznych
06 Grudzień 2021
To bez wątpienia jedna z najistotniejszych kwestii przy zakupie fotowoltaiki. Od tego zależy, ile instalacja PV będzie w stanie wyprodukować energii,...
Na co zwrócić uwagę, decydując się na panele fotowoltaiczne?
04 Październik 2022
Oszczędność energii elektrycznej to rzecz kluczowa, jeśli zależy nam na zredukowaniu opłat za prąd. Dlatego też coraz więcej osób decyduje się na mont...
Fotowoltaika nowe przepisy 2022
09 Marzec 2022
Od 1 kwietnia 2022 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dot. rozliczenia fotowoltaiki. Dotychczasowi prosumenci będą mogli nadal korzystać z systemu ...
Co to jest bilansowanie 1:1?
19 Czerwiec 2022
Bilansowanie 1:1 to w ostatnim czasie często poruszany temat przez osoby zainteresowane fotowoltaiką. Na czym polega ten system rozliczenia dla prosum...
Opłata mocowa a fotowoltaika – czy dotknie prosumentów?
21 Styczeń 2021
Nowy rok oznacza podwyżki kosztów energii elektrycznej. Na kwotę, którą widzimy na naszej fakturze za prąd, składa się nie tylko koszt zużytej energii...
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7