Poradniki
Start Poradniki Taryfa całodobowa czy dwustrefowa?
Artykuł

Taryfa całodobowa czy dwustrefowa?

Masz dość kwot na Twoich rachunkach za prąd i głowisz się, jak je zmniejszyć? A rozważałeś kiedykolwiek zmianę taryfy energetycznej? Mnóstwo osób nie zdaje sobie sprawy, że taki krok pozwala obniżyć rachunki za prąd nawet o 30-40%. Sprawdź, czym charakteryzują się poszczególne taryfy: jedno- oraz dwustrefowa i dowiedz się, jak możesz czerpać z nich największe korzyści.

 taryfa całodobowa

Taryfa G11 najpopularniejsza w Polsce

Jest to taryfa, z której korzysta większość gospodarstw domowych w Polsce. Taryfa G11 jest najbardziej uniwersalna, ponieważ obowiązuje w niej jednakowa stawka za prąd przez całą dobę. Doskonale sprawdzi się, jeśli z urządzeń elektrycznych korzystasz w różnych porach dnia lub większość czasu spędzasz w domu. Jednak zanim się na nią zdecydujesz, powinieneś zastanowić się, czy w Twoim przypadku taryfa G11 rzeczywiście jest opłacalna. Jeśli większość dnia spędzasz w pracy lub korzystasz ze sprzętów domowych głównie w weekendy, to prawdopodobnie więcej zyskasz, gdy zdecydujesz się na taryfę dwustrefową, czyli G12.

Taryfa dwustrefowa - co warto o niej wiedzieć?

Taryfa dwustrefowa oznaczona jest jako G12. Doba dzieli się w niej na dwie strefy, w których obowiązują inne stawki za energię elektryczną. To kiedy będzie wyższa, a kiedy niższa, zależy też od rodzaju taryfy dwustrefowej, którą wybierzesz. Skorzystać możesz bowiem z dwóch, do których zaliczają się: taryfa G12 i taryfa G12w.

Taryfa G12 nazywana bywa także nocną. Niższe stawki za energię obowiązują w niej w godzinach nocnych, czyli między 22:00 a 06:00, ale również popołudniu, od godziny 13:00 do 15:00. Taryfa nocna będzie dla Ciebie doskonałym wyborem, jeśli większość dnia spędzasz poza domem, a ze sprzętów energochłonnych korzystasz głównie nocą. Jeśli zatem późno się kładziesz i to właśnie nocą pracujesz bądź nadrabiasz zaległości w serialach to taryfa G12 jest dla Ciebie. Dzięki niej także obniżysz rachunki za energię w okresie jesienno-zimowym, kiedy to wykorzystujesz znacznie więcej prądu na oświetlenie swojego mieszkania.

taryfa dwustrefowa

Taryfa G12w, czyli tzw. taryfa weekendowa funkcjonuje na podobnych zasadach co opisana powyżej taryfa nocna z tym, że za energię zapłacisz mniej także w weekendy, a niekiedy również w święta i dni wolne od pracy. Jest to najlepszy wybór, jeśli najwięcej prac domowych planujesz na weekend.

Różnica między stawką taryfy jedno- a dwustrefowej wynosi około 10-20% i może się wydać niewielka, jednak dzięki niej taryfy G12 i G12w są bardzo korzystne. W zależności od wybranego sprzedawcy energii, zmiana taryfy z jednostrefowej na dwustrefową, pozwoli Ci zaoszczędzić nawet do 40%. Oczywiście pod warunkiem, że zmiana ta będzie szła w parze z korzystaniem z większości urządzeń elektrycznych w godzinach pozaszczytowych.

Jak zmienić taryfę energetyczną?

Zmiana taryfy energetycznej jest bardzo prosta. Wystarczy, że skontaktujesz się ze swoim sprzedawcą energii elektrycznej i złożysz u niego wniosek o zmianę taryfy. Masz do tego prawo maksymalnie raz na 12 miesięcy. Co najważniejsze, zmiana taryfy nic nie kosztuje. Jeśli więc uznasz, że zmiana była dla Ciebie niekorzystna, to po upływie roku, możesz wrócić do swojej poprzedniej taryfy. Pamiętaj, że niekoniecznie oferta u Twojego dotychczasowego sprzedawcy będzie najbardziej opłacalna. Może warto rozważyć zatem nie tylko zmianę taryfy energetycznej, ale i sprzedawcy energii? Na rynku funkcjonuje przynajmniej kilka firm oferujących tego rodzaju usługi. Zalicza się do nich m.in. innogy Polska, która zapewnia swoim klientom wysoką jakość obsługi oraz całodobowy dostęp do konta poprzez serwis Moje innogy, który pozwala na opłacenie rachunków online czy kontrolę zużycia energii. 

Zmiana taryfy energetycznej to jeden z efektywnych sposobów na obniżenie rachunków za prąd. Być może i w Twoim przypadku okaże się, że taryfa dwustrefowa jest bardziej dopasowana do Twojego trybu życia?

 

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Porównaj oferty instalacji fotowoltaicznych
dla domu:
na dachu
na gruncie
płaski
15o
35o - wzorcowy
powyżej 35o
dachówka
blacha
papa
Najlepsze oferty energii elektrycznej
Dla domu dom
Porównaj oferty na fotowoltaikę i oszczędzaj nawet 40%
firma Dla firmy

Zobacz też inne wpisy

Taryfa nocna prąd
14 Październik 2014
Zorganizowani i lubiący nocne życie mogą dużo zaoszczędzić korzystając z taryfy nocnej. Zobacz komu się ona opłaca G12?
Zmiana taryfy Tauron
29 Kwiecień 2015
W określonych godzinach doby potrafisz ograniczyć zużycie prądu? Chcesz mieć tańszą energię elektryczną w weekendy i święta? Zobacz, co trzeba zrobić ...
Prowadzenie działalności w domu, jaką taryfę wybrać, G czy C?
22 Styczeń 2016
Wielu przedsiębiorców jako adres swojej siedziby podaje adres swojego miejsca zamieszkania. Jaką taryfę wybrać prowadząc działalność w domu?
Enea taryfa weekendowa
21 Listopad 2016
Klienci Enei mają do wyboru trzy taryfy energetyczne: jednostrefową, dwustrefową oraz weekendową. Ta ostatnia to propozycja tańszych godzin w soboty i...
Energa zmiana taryfy
14 Kwiecień 2015
Zastanawiasz się czy zmienić taryfę energetyczną? Dowiedz się, jakie są zasady zmiany grupy taryfowej oraz w jaki sposób dokonuje się tej zmiany w gda...
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7