Poradniki
Start Poradniki Zmiana dostawcy prądu dla firm. Jak negocjować ceny energii?
Artykuł

Zmiana dostawcy prądu dla firm. Jak negocjować ceny energii?

Z miesiąca na miesiąc rośnie liczba zmian sprzedawców energii. Statystyki prowadzone przez Prezesa URE dowodzą, że do końca sierpnia 2015 roku, 147 943 firm zmieniło sprzedawcę energii.

zmiana dostawcy prądu

Sprzedawca energii a dystrybutor

Zmieniasz sprzedawcę nie dystrybutora, tę informację powinieneś poznać na początku. Sprzedawcą może być spółka działająca na podstawie koncesji, zajmuje się obrotem, sprzedażą energii dla odbiorców końcowych. Dystrybutor, to monopolista działający na danym terenie, odpowiedzialny jest za przyłączenie odbiorcy do sieci, naprawę infrastruktury energetycznej jak i odczyt licznika. Po zmianie będziesz osobno płacił za usługę sprzedaży i dystrybucji. Zmiany sprzedawcy możesz dokonać jeśli nie jesteś związany umową lojalnościową z obecnym dostawcą. Upewnij się, więc jak długi okres wypowiedzenia Cię obowiązuje. Zmiana sprzedawcy wiąże się też ze zmianą urządzenia pomiarowego, jeśli urządzenie nie będzie odpowiednio dostosowane, to jedyny koszt jaki ponosi odbiorca, reszta procesu zmiany jest darmowa.

Jak przebiega zmiana dostawcy prądu?

  • Porównujesz ceny, umawiasz się z przedstawicielem tańszego sprzedawcy, aby ten przesłał niezbędne dokumenty. Zapoznajesz się z treścią umowy, regulaminu jak i ogólnych warunków umowy.Zwracaj uwagę nie tylko na cenę kWh, także na opłatę handlową, warunki techniczne czy termin rozliczeń. Umowa Ci odpowiada – podpisujesz ją.
  • Wypowiadasz umowę z obecnym sprzedawcą (albo umowę kompleksową), musi odbywać się to w takiej kolejności, aby zachowana była ciągłość dostawy energii.
  • Jeśli wypowiedziałeś umowę kompleksową musisz podpisać umowę na świadczenie usług dystrybucyjnych. W przypadku wypowiedzenie umowy sprzedażowej, poprzednio zawarta umowa na świadczenie usług przesyłu nadal obowiązuje. Do dystrybutora przesyłasz jedynie informację o tym:
    • Kto jest nowym sprzedawcą
    • Termin obowiązywania nowej umowy
    • Ilość dostaw jak jest planowana w umowie
    • Określenie podmiotu bilansowania
  • Operator Systemu Dystrybucyjnego musi zatwierdzić zgłoszenie wciągu 14 dni, nowy sprzedawca także zobowiązany jest przesłać te dane.
  • Zawierasz umowę z dystrybutorem, jego stawki nie ulegają zmianie, obowiązują przez cały rok, a ich wysokość ogłaszana jest w taryfie. Zatem wysokość rachunku w tej części nie ulegnie zmianie. W ciągu 5 dni operator dystrybutora spisze Twój licznik, po czym prześle ostatnią fakturę na rzecz poprzedniego sprzedawcy.
  • Na tym proces zmiany sprzedawcy jest zakończony. Posiadasz dwie umowy, przedmiotem jednej jest sprzedaż energii a drugiej jej dostawa.

Negocjacja cen energii

Zanim zdecydujesz się na podpisanie umowy, negocjuj. Cenę energii czynnej ustala sprzedawca, jeśli oferta przygotowana jest przez handlowca, zazwyczaj w cenę doliczona jest jego prowizja. Negocjuj więc stawki, najlepiej powołując się na lepszą ofertę konkurencji, jeśli nie masz czasu na własne poszukiwania ofert możesz przeprowadzić bezpłatne porównanie.

Grażyna Kulik, Redaktor

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Porównaj oferty instalacji fotowoltaicznych
dla domu:
na dachu
na gruncie
płaski
15o
35o - wzorcowy
powyżej 35o
dachówka
blacha
papa
Najlepsze oferty energii elektrycznej

Zobacz też inne wpisy

Gaz w pakiecie z prądem – czy warto skorzystać z oferty dual fuel?
14 Grudzień 2017
Szukając sposobów na oszczędzanie prądu i gazu z pewnością spotkamy się z ofertami typu dual fuel. Czy kupowanie tych produktów od jednego sprzedawcy ...
Oszczędzanie energii bez wyrzeczeń? To możliwe, mamy 15 sposobów!
06 Maj 2015
Niższe opłaty za energię elektryczną może mieć każdy z nas. Wystarczy pamiętać o kilku wskazówkach, a Twoje rachunki za prąd mogą być sporo niższe. Pr...
Jak ochronić się przed niebezpieczeństwami związanymi z prądem?
30 Sierpień 2016
Zagrożeń związanych z energią elektryczną jest naprawdę wiele. To nie tylko pożar czy porażenie prądem. Podpowiadamy jak zadbać o bezpieczeństwo swoje...
Zmiana operatora energii – na jak długo podpisać umowę?
25 Kwiecień 2014
Chcesz zmienić sprzedawcę prądu, ale nie wiesz na jak długo się wiązać? Na rok, dwa, trzy… Która opcja jest najkorzystniejsza?
Zbiornik na gaz własność czy dzierżawa?
26 Październik 2016
Proces decyzyjny przy wyborze ogrzewania dla domu nie ma końca. Jeśli już zdecydujesz, że chcesz mieszkanie dom ogrzewać gazem, zaraz pojawiają się ko...
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7