Fot. Flickr.com, roger4336
Prawo, prawo, prawo
W myśl prawa energetycznego przyłączenia do elektroenergetycznej sieci ma miejsce na podstawie umowy, po spełnieniu pewnych kryteriów przyłączenia. Obowiązkiem dystrybutora jest zawarcie umowy o przyłączenie z klientem wyłącznie wtedy, kiedy są spełnione ekonomiczne oraz techniczne warunki do przyłączenia sieci oraz dostawy energii. Umowa ta zawarta być powinna na tzw. zasadach równoprawnego traktowania - w przypadku, gdy dystrybutor zdecydował się na podłączenie prądu sąsiadom, również i nam powinien podłączyć. Jeśli będzie miała miejsce odmowa to obowiązkiem dystrybutora jest pisemne powiadomienie o jej przyczynach. Takie powiadomienie powinien otrzymać nie tylko konsument, ale i również Prezes Urzędu Regulacji Energetyki.
Jak starać się o prąd?
Jeśli chcesz się ubiegać o przyłączenie do sieci to kluczowym krokiem jest złożenie wniosku o określenie warunków przyłączenia. To jak taki wniosek ma wyglądać określa dany dystrybutor i jest on dostępny w siedzibie przedsiębiorstwa, w punkcie obsługi klienta oraz na stronie www. Wydanie warunków przyłączenia musi nastąpić w ciągu 30 dni od daty złożenia wniosku przez konsumenta (napięcie znamionowe nie wyższe nić 1 kV). Co istotne, dystrybutor ma prawo odmówić, w przypadku gdy osoba starająca się o przyłączenie nie posiada tytułu prawnego do korzystania z lokalu, obiektu, czy nieruchomości, do której ma być dostarczany prąd.
Jak wypełnić wniosek i co do niego dołączyć?
We wniosku należy podać takie informacje jak: adres planowej budowy, rodzaj budynku oraz moc przyłączeniową obiektu w kW. Natomiast do wniosku należy załączyć dwa dokumenty. Pierwszy z nich to plan terenu działki. Drugi dokument musi z kolei potwierdzać, że posiadamy tytuł prawny do użytkowania z danego obiektu. Przykładowo jest nim dzierżawa, najem, własność czy użytkowanie wieczyste. Wniosek wraz z załącznikami można złożyć osobiście, za pośrednictwem poczty tradycyjnej albo elektronicznej.
Agnieszka Kierzkowska, Redaktor naczelny