Polskie Sieci Elektroenergetyczne podały informacje, że padł kolejny rekord na zapotrzebowanie na moc elektryczną. 9 lipca bieżącego roku zapotrzebowanie w szczycie porannym wyniosło 21 733 MW.
Komisja Europejska uważa, że za wzrostem cen energii elektrycznej oraz gazu w Europie stoją podatki oraz opłaty. Bruksela znalazła jednak kilka sposobów na ulżenie konsumentom energii.
Program Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o nazwie „Prosument” ruszył pod koniec maja. Jednak do dnia dzisiejszego osoby zainteresowane produkcją prądu i ciepła na własny użytek mają możliwość wnioskować się o dofinansowanie tylko poprzez samorządy.
Producenci AGD nieustannie rywalizują o miano najbardziej innowacyjnego. Mają świadomość, że teraz nie liczy się tylko i wyłącznie funkcjonalność sprzętu. Wchodzące na rynek urządzenie musi cechować się przede wszystkim energooszczędnością pod każdym względem. Taką cechę posiada pralka Xeros, która może zrewolucjonizować dotychczasowy sposób prania.
Urząd Regulacji Energetyki nie przewiduje wzrostu cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych. Jednak ta dobra wiadomość dla odbiorców indywidualnych może spowodować podwyżkę cen prądu dla przedsiębiorstw.
Wszystko na to wskazuje, że Polska będzie liderem rynku kolektorów słonecznych w Unii Europejskiej. Powierzchnia zamontowanych w latach 2000-2010 kolektorów zwiększyła się ponad 30-krotnie. Takie tempo może spowodować, że już niedługo będziemy trzecim do wielkości rynkiem na Starym Kontynencie.
Udawali wnuczka, urzędnika, a teraz energetyka. Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów coraz częściej zgłaszają się osoby, które dały się naciągnąć na „prąd za grosze”. Jakich chwytów używają „elektryczni” naciągacze?
Urządzenie pracujące w trybie tzw. uśpienia pobiera przeciętnie prąd o wartości blisko 6 dolarów rocznie. Obecnie na całym świecie jest ok. 14 miliardów takich urządzeń, które marnują mnóstwo energii elektrycznej o wartości 80 miliardów USD. Za parę lat straty te wzrosną jeszcze o połowę.
Okazuje się, że osioł i elektrownia słoneczna mogą mieć wiele wspólnego. W niektórych regionach Turcji osły są, bowiem pośrednikiem w wytwarzaniu prądu z fotowoltaicznych paneli.
Konsument energii elektrycznej coraz częściej może przebierać w ofertach. Zmiana sprzedawca prądu może nam się opłacać, tzn. przynieść realne oszczędności pod warunkiem jednak, że weźmiemy pod lupę wszystkie zawarte w umowie „haczyki” i wybierzemy najlepszą ofertę.
Już od siedmiu lat możemy swobodnie wybierać sprzedawcę energii elektrycznej. Uwolnienie tego rynku spowodowało, że pojawiło się mnóstwo firm oferujących sprzedaż prądu zarówno gospodarstwom domowym, jak i klientom biznesowym. A co cię stanie, jeśli dany sprzedawca ogłosi bankructwo? Czy jego klienci zostaną bez prądu?
„Rzeczpospolita” podała właśnie informacje o bieżącym etapie realizacji programu Prosument, który ma wspierać finansowo inwestycje w przydomowe mikroinstalacje Odnawialnych Źródeł Energii. Obecnie z wnioskami o dotacje mogą występować tylko samorządy, a dotychczasowe aplikacje dotyczą tylko i wyłącznie fotowoltaiki.