Fot. Flickr.com
Przepisy prawne
Dostawca działając na podstawie obowiązujących go przepisów musi powiadomić odbiorcę o zaległości, na piśmie. Z treści nadesłanej korespondencji powinno jasno wynikać,że konsekwencją braku wpłaty będzie odcięcie dostaw energii. Termin zaczyna biec od dnia otrzymania pisma, oczywiście aby to ustalić zawiadomienie wysyłane jest listem poleconym. Zwykle pismo przybiera formę decyzji, w której to dystrybutor wypowiada umowę dostaw energii, działanie to poprzedzone jest wnioskiem o wstrzymanie dostaw skierowanym przez sprzedawcę.
Wezwanie do zapłaty
Wezwanie do zapłaty zawiera zazwyczaj informację na temat płatności jakie należy uregulować. Regulowanie rachunku za prądna bieżąco uchroni nas od zaległości, okazuje się, że można otrzymać wezwanie do zapłaty jeśli nie uregulowaliśmy odsetek za zwłokę. Zasady jakimi kierują się firmy energetyczne są bardzo restrykcyjne, toteż otrzymamy decyzję z wypowiedzeniem umowy nawet jeśli nie uregulowaliśmy drobnej należności.
Termin płatności faktury
Na uregulowanie płatności masz 30 dni. Przesłane do odbiorcy wezwanie powinno zawierać stosowne pouczenie. Informację o skorzystaniu z miesięcznego terminu zwłoki w realizacji płatności. Wskazanie dwutygodniowego okresu na zapłatę orazwyraźną informację o skutkach za brak wpłaty w wyznaczonym terminie. Dokonanie wpłaty w wyznaczonym terminie, skutkuje zakończeniem sprawy. Gdyby jednak doszło do zaprzestania dostaw to dystrybutor musi niezwłocznie wznowić dostawę jeśli ustanie przyczyna jaka spowodował jej wstrzymanie. Przesłanie dowodu wykonania całościowej spłaty zadłużenia jest wystarczające aby prąd znowu popłynął.
Grażyna Kulik, Redaktor