Poradniki
Start Poradniki Sposoby wytwarzania energii elektrycznej
Artykuł

Sposoby wytwarzania energii elektrycznej

Ciekawi Cię jak powstaje prąd? Przedstawiamy metody jego pozyskiwania.

Fot. Flickr.com (turbina)

Co to jest prąd?

Prądu nie nie widać, bowiem jego cząsteczki są zbyt małe. Elektryczność powstaje kiedy elektrony przemieszczają się od atomu do atomu. Cząsteczki atomu są w nieustannym ruchu, jednak z prądem będziemy mieć do czynienia kiedy atomy za sprawą pola elektrycznego i jego siły elektrycznej będą poruszać się w jednym kierunku. Aby tak się stało na ładunki dodatnie musi podziałać siła o przeciwnym zwrocie, czyli ujemna a na ładunki ujemne dodatnia. Dopiero kiedy dryf cząsteczek będzie uporządkowany w sposób umowny czyli od plusa do minusa, zgodnie z kierunkiem pola elenktycznego można mówić o prądzie. Zatem według fizyków prąd to uporządkowany ruch ładunków elektrycznych.

Elektrownie węglowe

Prąd jaki płynie w naszym domu zawdzięczamy głównie pracy elektrowni. Obecnie Polska posiada 19 elektrowni konwencjonalny produkujących od 0,2 GW do 1 GW energii elenktycznej. Pod pojęciem elektrowni konwencjonalnej rozumie się, rodzaj wykorzystywanego przez nie surowca. Konwencjonalnym paliwem jest węgiel kamienny, brunatny bądź gaz ziemny. Dostarczany do elektrowni węgiel spalany jest w specjalnie przystosowanym do tego piecu. Ciepło powstałe przy spalaniu ogrzewa wodę zgromadzoną w zbiorniku, powstała przy procesie ogrzewania para wodna charakteryzuje się wysoką temperaturą i wysokim ciśnieniem. Para wodna poddana jest szeregowi zabiegów m.in. ogrzaniu przez spaliny, aby wilgotna nie uszkodziła turbiny, która będąc połączona z wałem wprowadza w ruch generator prądu. To w generatorach (prądnicach) zachodzi przemiana energii mechanicznej na prąd elektryczny. Napomnę tylko, że podobnie działają elektrownie zasilane biomasą czyli substancją pochodzenia roślinnego, ściślej mówiąc biomasa to produkt uboczny powstały z pozostałości po produkcji rolnej. Przetworzoną biomasę spala się niczym węgiel. Podsumowując rozważania dotyczące prądu miejmy świadomość, że wał turbiny połączony z generatorem to turbozespół, a pierwszy etap poswatania energii elektrycznej to spalanie paliwa w kotle, w celu ogrzania wody i uzyskania pary. Następnie nie zapominajmy, że to generator zwany prądnicą przetwarza energię mechaniczną na elektryczną.

Podział paliw wykorzystywanych do produkcji energii elektrycznej

Dane 2013 URE, opracowanie własne

 

Co dzieje się dalej z energią elektryczną?

Za pomocą przewodów dociera ona do transformatora, który sprawia, że wysokie napięcie elektryczne normuje się (stabilizuje) i może swobodnie płynąć po liniach wysokiego napięcia. W ten sposób energia jest przetwarzana i trafia do odpowiednio dostosowanych odbiorników. Kable elektryczne wykonane są z dobrych przewodników takich jak metal czy aluminium. Elektryczność rozchodzi się po liniach w tempie 310 000 kilometrów na sekundę. Kiedy prąd elektryczny biegnący wzdłuż przewodu natrafi na transformator umieszczony blisko Twojego domu, nada on napięciu odpowiedni tor, tak aby impuls elektryczny, a co za tym idzie prąd przeszedł poprzez układ pomiarownio badawczy (licznik) do gniazdek i wtyczek w Twoim domu.

Energia ze źródeł odnawialnych

Infrastruktura która zapewnia pozyskanie energii ze źródeł odnawialnych wygląda inaczej. Jednak mechanizm powstawania jest taki sam, energia mechaniczna przetwarzana w generatorze zmienia się na energię elektryczną. W elektrowniach wiatrowych to nie para tylko siła wiatru napędza turbiny. Metoda heliotechniczna pozyskiwania energii polega natomiast na przekształceniu energia słonecznej w ciepło, które po doprowadzeniu do turbiny napędza generator. Ciepło słoneczne magazynowane jest za pomocą paneli fotowoltaicznych, paneli słonecznych czy heliostatom czyli specjalnych luster. Elektrownie wodne wykorzystują energię kinetyczną prądów morskich, falowania morskiego czy pływów morskich. Jednak wszędzie mechanizm jest taki sam energia mechaniczna/kinetyczna musi wprowadzić w ruch generator, który zamieni energię mechaniczna na elektryczną. Analizując działanie elektrowni pneumatycznej to wykorzystuje ona efekt falowania wody. Fale wymuszają ruch powietrza, który napędza turbinę, siła wyporu napędza generator. Elektrownia mechaniczna działa podobnie, tylko to nie powietrze wypychane za pomocą wody napędza łopatki turbiny, ale sama woda swą siła wyporu zmusza do poruszania się wirnika zamocowanego do prądnicy.

Grażyna Kulik, Redaktor

Przeczytaj także:

Największe elektrownie, gdzie produkuje się najwięcej prądu?

Prąd z morza  

 

 

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Dla domu
Płać za energię jak najmniej. Porównaj ceny.
Dla firmy

Zobacz też inne wpisy

25 Maj 2017
Energetyka – gdzie studiować?
Studia energetyczna to nowość, według najnowszego rankingu miesięcznika edukacyjnego "Perspektywa". I tak, na studia o tym kierunku najlepiej wybrać s...
Czytaj dalej
28 Listopad 2017
Coraz więcej sprzedawców gazu
Jak pisze „Rzeczpospolita” na polskim rynku gazu działa coraz więcej sprzedawców kierujących swoją ofertę do gospodarstw domowych.
Czytaj dalej
20 Luty 2014
Jak funkcjonuje rynek energii elektrycznej w Polsce?
Choć energia elektryczna to jeden z towarów tzw. pierwszej potrzeby, to działanie rynku energii jest dla większości z nas „czarną magią”. Sprawdźmy za...
Czytaj dalej
29 Październik 2014
Produkcja energii elektrycznej w Polsce
W Polsce rocznie produkuje się ok 160 TWh energii elektrycznej, czołowym surowcem jest węgiel, następnie do produkcji zużywa się biomasę i gaz, OZE to...
Czytaj dalej
14 Październik 2014
Żarówki energooszczędne - przelicznik
Chcecie wiedzieć czy opłaca się zakup żarówek energooszczędnych, zatem zobaczcie co przygotowaliśmy.
Czytaj dalej

Sprawdź zużycie energii dla urządzeń

Łazienka
Salon
Warsztat
Biuro
Ogród
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7