Konsument powinien mieć możliwość kwestionowana podwyżek cen prądu i gazu proponowanych przez dostawcę, a nie tylko prawo do odstąpienia od umowy. Tak orzekł wczoraj Trybunał Sprawiedliwości mający swoją siedzibę w Luksemburgu.
Enea Operator wdrożyła właśnie elektroniczną obsługę tych umów kompleksowych, które są zawierane na podstawie tzw. GUD-K, czyli Generalnej Umowy Dystrybucyjnej dla usługi kompleksowej. Ma to ułatwić proces zmiany sprzedawcy energii elektrycznej.
Rozpoczynający się dziś w Brukseli unijny szczyt klimatyczny może mieć istotny wpływ na losy wielu gospodarek, a już w szczególności polskiej. Stawką jest tu zmniejszenie emisji dwutlenku węgla, którym trują nasze elektrownie wytwarzające tanią energię elektryczną.
Inteligentne liczniki energii elektrycznej „opanowały” już niemal całą Europę. Co ciekawe ewentualne mniejsze rachunki za prąd nie były najistotniejszym powodem ich wdrożenia. Dlaczego kraje europejskie postanowiły wymienić liczniki prądu i czy było to rentowne?
Na osobę, która nielegalnie pobiera energię elektryczną może być równocześnie nałożona sankcja z kodeksu karnego, jak i podwyższona opłata za pobór prądu. Wczoraj Trybunał Konstytucyjny orzekł, że nie mamy tu do czynienia z łamaniem zakazu orzekania dwa razy w tej samej sprawie.
Wielu Polaków ma problem z terminowym płaceniem rachunków. Wśród nich są opłaty za energię elektryczną. Czy przedsiębiorstwo energetyczne ma prawo wstrzymać dostawy prądu nawet po jednej nieopłaconej fakturze?
Jeszcze w tym miesiącu PKP Energetyka ma rozpocząć handel energią na giełdzie European Energy Exchange w Lipsku – informuje „Puls Biznesu”. W Niemczech jest taniej średnio o 14%.
Już wiadomo, że od nowego roku faktury za energię elektryczną wzrosną. Co prawda ceny prądu póki co pozostają bez zmian, jednak aż o średnio 34% pójdzie w górę jedna z innych pozycji znajdujących się na naszym rachunku - opłata przejściowa.
„Puls Biznesu” poinformował, że statystycznie rzecz biorąc w naszym kraju firma czeka na podłączenie do sieci 161 dni. Pod tym względem zajmujemy dopiero 137 pozycje na świecie, a wyprzedza nas choćby Lesotho…
Poza oszczędzaniem prądu to zmiana sprzedawcy energii elektrycznej okazuje się być dobrym pomysłem na wygenerowanie dodatkowych oszczędności na płatnościach za energię. Wokół zmiany sprzedawcy prądu wyrosło jednak wiele mitów. My je dziś obalamy!
Zielone światło dla budowy pierwszej w Polsce elektrowni atomowej dał właśnie Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jego zdaniem stworzenie wspólnego przedsiębiorcy przez PGE, KGHM, Eneę oraz Tauron nie przyczyni się do ograniczenia konkurencji. Uruchomienie elektrowni jądrowej planowane jest na rok 2025.
Jak donosi „Rzeczpospolita” Polsce udało się wywalczyć kompromis w sprawie pakietu klimatycznego. Dzięki temu ceny prądu mają nie wzrosnąć, a polskie elektrownie nadal będą preferencyjnie traktowane. Wszystko wskazuje, że weto nie będzie jednak potrzebne.