Dom energooszczędny –czy to się opłaca?
Na temat domów energooszczędnych powstało wiele mitów, z których jeden głosi, że to pieniądze wyrzucone w błoto. Nonsens. Kompromis między energooszczędnością a niskim kosztem budowy jest jak najbardziej realny. Warunkiem jest przemyślane zaprojektowanie i budowa domu – wykorzystanie sprawdzonych materiałów oraz wysoka jakość wykonania. A w perspektywie zmieniających się przepisów budowlanych zmierzających do nowych standardów energetycznych z pewnością warto zainwestować w dom energooszczędny, który za parę lat będzie spełniał wszystkie powszechnie obowiązujące normy. Idea budownictwa zrównoważonego o wysokim standardzie energetycznym może nie jest tak mocno zakorzeniona w Polsce ja w innych krajach europejskich, jednak coraz więcej polskich inwestorów decyduje się na budowę domu energooszczędnego. Nic dziwnego. Inwestowanie w domy energooszczędne daje wymierne korzyści. Zarówno dla środowiska naturalnego jak również dla naszego portfela. Roczny koszt eksploatacji domu energooszczędnego jest znacznie niższy od budynku standardowego. Niewątpliwym atutem domów energooszczędnych jest niższy koszt rachunków za prąd i ogrzewanie. Jedyną wadą tego typu domu jest fakt, iż domy energooszczędne wymagają większych nakładów finansowych w porównaniu ze standardowym budownictwem, niemniej w perspektywie lat ten koszt zwraca się z nawiązką. Zwłaszcza, że w wielu przypadkach można otrzymać dofinansowanie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Może ono wynieść nawet do 50000 tysięcy zł. Ponadto warto także podkreślić, że wartość rynkowa takich domów nie spada dzięki czemu w razie potrzeby sprzedacie go Państwo bez strat.
Dom energooszczędny – ochrona środowiska, niższe rachunki, podwyższony standard
Negatywne skutki oddziaływania działalności człowieka na środowisko i klimat są bardzo widoczne. Globalne ocieplenie to coraz poważniejszy problem XXI wieku i jest związane ze wzrostem ilości dwutlenku węgla w atmosferze. Według najnowszych danych stężenie CO2 osiągnęło najwyższe od 50 lat wysokie wartości. Budynki zużywają aż 40 procent energii w Unii Europejskiej, znacznie więcej niż transport czy przemysł. Odpowiedzialne są za 35 procent emisji gazów cieplarnianych w Unii Europejskiej. Dzięki budowie domów energooszczędnych w znaczny sposób zmniejszamy zapotrzebowanie na energię. Jedną z niewątpliwych zalet mieszkania w domu energooszczędnym jest obecność świeżego powietrza przez 365 dni w roku. A wszystko dzięki wentylacji mechanicznej, która usuwa zanieczyszczenia, a filtry blokują przedostawanie się kurzu do pomieszczeń co ma niebagatelne znaczenie zwłaszcza w przypadku alergików. Według europejskiej Dyrektywy od roku 2021 wszystkie domy budowlane będą musiały być budynkami o niemal zerowym zużyciu energii. Konkluzja? Domy energooszczędne w niedalekiej przyszłości nie będą jedynie jedną z możliwych opcji lecz obowiązkiem!
Dom energooszczędny – zainwestuj w wysokiej jakości urządzenia
Budynki energooszczędne powinny być wyposażone w nowoczesne, kondensacyjne piece gazowe z zamkniętą komorą spalania pochodzące od najlepszych producentów. Ponadto domy takie wyposażone są w system wentylacji mechanicznej z tak zwaną rekuperacją zapewniającej odzysk ciepła z wymienianego powietrza. Kolejnym niezwykle istotnym elementem domów energooszczędnych są panele fotowoltaiczne, które zapewniają ilość prądu wystarczającą do utrzymania stałego oświetlenia i funkcjonowania domowych sprzętów RTV oraz AGD. Z jednego panelu umieszczonego od strony południowej można wyprodukować do około 900 – 1100 kWh prądu rocznie. Instalacja paneli fotowoltaicznych to prosty i opłacalny sposób na obniżenie wydatków za energię. Ponadto panele fotowoltaiczne ograniczają emisję spalin. Pamiętajmy, by panele fotowoltaiczne pochodziły od sprawdzonych i renomowanych producentów takich jak na przykład znana włoska firma Pannelli Solari(http://it-pannellisolari.it/). Tylko wtedy będziemy mieć pewność, że działają one efektywnie wpływając korzystnie na nasze rachunki za prąd.
Podsumowując dzięki budowie domu energooszczędnego w wymierny sposób minimalizujemy niekorzystne oddziałanie budynków na środowisko naturalne. Przyczyniamy się także do niwelowania niekorzystnych zmian klimatu. W dobie globalnego ocieplenia i zagrożeń, jakie on ze sobą niesie, ma to niebagatelne znaczenie! Najważniejszym argumentem dla przyszłych mieszkańców domu energooszczędnego jest obniżenie kosztów eksploatacji budynku. Zaś w razie decyzji o sprzedaży domu energooszczędnego tylko na tym zyskamy! Dlaczego? Bo tego typu budownictwo ma największą wartość rynkową.