Poradniki
Start Poradniki Emisja CO2 na świecie – jak na tym tle wypada Polska?
Artykuł

Emisja CO2 na świecie – jak na tym tle wypada Polska?

Jeszcze w 2017 roku Polska zajmowała 21 miejsce na liście największych emitentów dwutlenku węgla na świecie. Niestety, najnowsze dane ukazują, że nasz kraj awansował na wyższą pozycję w tej klasyfikacji.

fotowoltaika

Emisja CO2 do atmosfery jest jednym z najpoważniejszych problemów, z jakimi borykają się gospodarki całego globu. Minimalizacja gazów cieplarnianych (dwutlenek węgla stanowi aż 80% ich ogółu) przedostających się do atmosfery jest celem, który obrała sobie między innymi Unia Europejska. Pierwsze szacunki pokazały, że części państw udało się zredukować produkcję tego gazu, jednak w niektórych krajach jego emisja wzrosła. Po której stronie znajduje się Polska i jak wypada w porównaniu z innymi państwami?

Globalna emisja dwutlenku węgla

Najnowszy raport: „Fossil CO2 and GHG emissions of all world countries” dotyczący emisji CO2 został opublikowany przez Komisję Europejską jeszcze w zeszłym roku, a zawarte w nim dane dotyczą okresu od 1 stycznia do 31 grudnia 2018 roku. W skali globalnej, do atmosfery przedostało się 37887,22 milionów ton dwutlenku węgla. Pierwsze miejsce w Europie i szóste na świecie zajmują w tej statystyce Niemcy, w tym okresie kraj ten wytworzył 752,65 mln ton CO2, co stanowi ponad 22% emisji całej Unii Europejskiej. Jedną pozycję niżej w skali europejskiej (17 miejsce na świecie) sklasyfikowana została Wielka Brytania, która wyemitowała 371,97 mln ton, natomiast na najniższym stopniu podium tego niechlubnego zestawienia znalazła się Polska z wynikiem 333,86 mln ton (18 pozycja w skali globu). Rok wcześniej nasz kraj znajdował się na piątym miejscu w Europie i dwudziestym pierwszym globalnie.

Na świecie najwięcej dwutlenku węgla wytwarzają Chiny. Według raportu w 2018 roku były to 11255,88 mln ton, co stanowiło prawie 30% produkcji CO2 całego świata. Na drugim miejscu znalazła się inna światowa potęga gospodarcza, czyli Stany Zjednoczone. W USA wytworzono 5275,48 mln ton tego gazu cieplarnianego – 13,92% udziału na świecie. Pozycję niżej zajęły Indie (2621,92 mln ton), które wyemitowały 6,92% ogółu CO2. Dwa kolejne miejsce zajęły odpowiednio Rosja – 1748,35 mln ton i 4,61% światowego udziału oraz Japonia – 1198,55 mln ton i 3,16% globalnej emisji dwutlenku węgla.

Oddzielna statystyka została również stworzona dla Unii Europejskiej. Cała Wspólnota wyprodukowała 3457,28 milionów ton, czyli 9,13% światowego CO2 (dane te uwzględniają Wielką Brytanię, która była jeszcze wtedy częścią UE). Polska w 2018 roku odpowiadała za wyemitowanie 0,88% dwutlenku węgla na całym świecie (źródło: https://edgar.jrc.ec.europa.eu/overview.php?v=booklet2019&dst=CO2emi).

Które państwa Europy najlepiej radzą sobie z redukcją emisji CO2 do atmosfery?

W maju roku 2019 Europejski Urząd Statystyczny (Eurostat) opublikował dane ukazujące spadki i wzrosty emisji CO2 w poszczególnych krajach członkowskich Unii w roku 2018. Średnio emisja tego gazu w całej UE spadła o 2,5%. Aż 20 państw zmniejszyło produkcję dwutlenku węgla, natomiast w pozostałych 8 uległa ona zwiększeniu.

Największy spadek emisji miał miejsce w Portugalii, gdzie wyniósł on aż 9%. Niemal równie imponująca redukcja produkcji dwutlenku węgla, na poziomie 8,1% została odnotowana w Bułgarii. Bardzo korzystna zmiana emisji CO2 miała jeszcze miejsce w Irlandii (-6,8%), Niemczech (-5,4%), Holandii (-4,6%) oraz Chorwacji (-4,3%). Natomiast państwa Unii Europejskiej, które zwiększyły produkcję dwutlenku węgla, to: Łotwa, w której emisja tego gazu cieplarnianego wzrosła aż o 8,5%, Malta ze wskaźnikiem większym o 6,7% oraz Estonia z produkcją dwutlenku węgla zwiększoną o 4,5%. Pozostałe państwa, w których odnotowano wzrost emisji CO2, to: Luksemburg (+3,7%), Polska (+3,5%), Słowacja (+2,4%), Finlandia (+1,9%) oraz Litwa (+0,6%).

Właśnie przez ten wzrost emisji CO2 w Polsce przy jednoczesnym spadku jego produkcji we Francji (-3,5%) oraz Włoszech (-3,6%), nasz kraj został sklasyfikowany dwie pozycje wyżej niż przed rokiem. W całym roku 2018 Polska wyprodukowała 10,3% dwutlenku węgla w skali całej Unii Europejskiej (źródło: https://ec.europa.eu/eurostat/documents/2995521/9779945/8-08052019-AP-EN.pdf/9594d125-9163-446c-b650-b2b00c531d2b).

Biogaz – specyficzna energia odnawialna

Jednym z najskuteczniejszych sposobów, dzięki którym możliwa jest stopniowa redukcja emisji gazów cieplarnianych do atmosfery, jest wdrażanie alternatywnych źródeł energii do produkcji prądu. Do OZE, czyli Odnawialnych Źródeł Energii, zaliczany jest biogaz. Jest to palny gaz, który powstaje w wyniku fermentacji metanowej związków organicznych (m.in. odpadów komunalnych, odpadów przemysłu rolno-spożywczego, wysłodków oraz ścieków). Biogaz, po odpowiednio przeprowadzonym oczyszczeniu, może pełnić rolę gazu ziemnego lub biopaliwa służącego do napędzania pojazdów mechanicznych. Biogaz jest zaliczany do odnawialnych źródeł energii, ponieważ w cyklu produkcji jego surowców obieg węgla jest zamknięty. Podczas spalania biogazu wytwarzana jest taka sama ilość dwutlenku węgla, jaka jest absorbowana z atmosfery przy jego produkcji.

Fotowoltaika – efektywne rozwiązanie dające wiele korzyści z użytkowania

Instalacje PV pozwalają na wytwarzanie energii elektrycznej zarówno w mniejszej, jak i znacznie większej skali. Mikroinstalacje o mocy do 50 kW są coraz chętniej montowane w gospodarstwach domowych. Są one w stanie w pełni zaspokoić zapotrzebowanie na prąd w pojedynczym domostwie, natomiast ewentualne nadwyżki wyprodukowanej energii można oddawać do sieci, a następnie w 80% odbierać w sezonie, gdy dni słonecznych jest znacznie mniej. Tego rodzaju instalacje zakładają takie firmy jak m.in. Stilo Energy, które zajmują się profesjonalnym montażem paneli.

Polska elektrownia Bełchatów emituje najwięcej CO2 spośród wszystkich elektrowni znajdujących się w Europie – 37,6 Mt CO2 rocznie. W pierwszej dziesiątce znajduje się jeszcze elektrownia Kozienice (11,2 Mt CO2) oraz 7 elektrowni usytuowanych w Niemczech (źródło: https://ember-climate.org/project/eu-emissions-rise-for-first-time-in-7-years/). Inwestując w odnawialne źródła energii, zarówno pojedyncze gospodarstwa, jaki i większe firmy mogą znacząco przyczynić się do ograniczenia produkcji przez te elektrownie i tym samym do zminimalizowania skutków zmian klimatycznych.

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


TAGI:
Porównaj oferty instalacji fotowoltaicznych
dla domu:
na dachu
na gruncie
płaski
15o
35o - wzorcowy
powyżej 35o
dachówka
blacha
papa
Najlepsze oferty energii elektrycznej
Dla domu dom
Porównaj oferty na fotowoltaikę i oszczędzaj nawet 40%
firma Dla firmy

Zobacz też inne wpisy

Projekt domu z pompą ciepła i fotowoltaika - na co zwrócić uwagę?
03 Maj 2022
Decydując się na inwestycję w pompę ciepła i fotowoltaikę już na etapie projektu domu można wiele zyskać. W tym artykule przedstawimy kilka aspektów, ...
Czy inwestycja w panele fotowoltaiczne jest opłacalna?
06 Listopad 2018
W dzisiejszych czasach zapotrzebowanie na energię wzrasta z dnia na dzień. W naszych gospodarstwach domowych przybywa nam sprzętu elektronicznego, któ...
Rodzaje paneli fotowoltaicznych. Które wybrać?
03 Październik 2021
Obecnie na rynku jest dostępnych wiele różnych technologii i typów ogniw fotowoltaicznych, dzięki którym możesz mieć darmową energię elektryczną. Skat...
Jak działa fotowoltaika?
13 Luty 2022
Jak powstaje energia elektryczna ze słońca? Co wchodzi w skład zestawu fotowoltaicznego? Krok po kroku przedstawiamy jak działa fotowoltaika.
 Panele fotowoltaiczne cena już od 90 zł/szt. Sprawdź, które wybrać!
25 Październik 2018
Fotowoltaika to coraz chętniej wybierany sposób na zmniejszenie rachunków za prąd. Ogniwa są montowane najczęściej na dachach budynków jednorodzinnych...
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7