Poradniki
Start Poradniki Falowniki - zasada działania i zastosowanie
Artykuł

Falowniki - zasada działania i zastosowanie

Energia elektryczna towarzyszy nam każdego dnia nie tylko pozytywnie wpływając na nasz komfort, ale również usprawniając pracę.

falownik

W wielu branżach każdego dnia korzysta się z maszyn, dzięki którym znacznie szybciej można wykonać setki różnych czynności. Aby jednak mogły one działać sprawnie muszą zostać wyposażone w odpowiednie urządzenia elektryczne. Jednym z nich jest falownik. Sprawdźmy jak działają falowniki i gdzie znajdują swoje zastosowanie.

Czym jest falownik?

Zanim zajmiemy się wykorzystywaniem falowników w wielu branżach przemysłu i produkcji oraz omówimy zasadę ich działania warto wyjaśnić czym są te urządzenia. Mówiąc najprościej, falownik - a właściwie przemiennik częstotliwości (bo tak brzmi fachowa nazwa tego urządzenia) to urządzenie elektryczne zamieniające prąd stały, którym jest zasilane, na prąd przemienny, o regulowanej częstotliwości wyjściowej. Urządzenia te pozwalają także na regulowanie wartości skutecznej skuteczną napięcia wyjściowego.

falowniki

Zasada działania falowników

Jak działa falownik? Już wyjaśniamy. Zaczyna się od poboru prądu o zmiennej częstotliwości przez urządzenie. Dzięki prostownikom znajdującym się we wnętrzu falownika możliwe jest wyprostowanie prądu zmiennego, który dotarł do urządzenia i przekazanie go dalej. To jednak nie wszystko. Falowniki mają także za zadanie skondensowanie napięcia do odpowiednich wartości. Następnie falownik transportuje wyprostowane wcześniej napięcie stałe, czyli DC na napięcie zmienne AC o odpowiedniej amplitudzie i częstotliwości.

Szerokie zastosowanie

Falowniki to urządzenia elektryczne, które znajdują szerokie zastosowanie w produkcji, przemyśle oraz budownictwie. Wykorzystywane są w wielu maszynach, narzędziach i urządzeniach. Wśród nich wymienić możemy np. przewijarki do folii stretch, pakowarki, piły jednosuportowe, piły linowe, maszyny służące do sortowania, taśmociągi oraz wiele wiele innych urządzeń. Słowem, falowniki w dzisiejszych czasach są po prostu niezbędnym urządzeniem elektrycznym, dzięki którym maszyny, na których pracujemy są znacznie wydajniejsze, pobierają mniej energii a ich praca staje się bezpieczniejsza.

Korzyści z wykorzystywania falowników w maszynach i urządzeniach

Wykorzystywanie falowników ma wiele korzyści. Przede wszystkim warto jednak wspomnieć o zaletach takich jak mniejsze zużycie energii. W czasach, w których ceny prądu rosną zastosowanie falowników może przynieść spore oszczędności, zwłaszcza w przypadku maszyn i urządzeń działających przez całą dobę. To jednak nie wszystko.Zastosowanie falownikato również sposób na utrzymanie wydajności maszyny, płynna regulacja prędkości obrotowej, możliwość pracy w trybie automatycznym oraz precyzyjne sterowanie jej funkcjami. Nie dziwi więc fakt, że falowniki są obecnie rozwiązaniem coraz częściej wykorzystywanym.

Na co zwracać uwagę wybierając falowniki?

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele różnego rodzaju falowników produkowanych zarówno przez znanych, jak i mniejszych producentów. Na co warto zwrócić uwagę wybierając falownik? Przede wszystkim na jego jakość. Stawiając na urządzenie, które jest solidne i trwałe a przy tym wykonane przez znanego producenta możemy mieć pewność, że posłuży nam przez długi czas.
Poza tym sprawdźmy czy wybieramy odpowiedni rodzaj falownika oraz zwróćmy uwagę na jego rodzaj, metodę sterowania oraz sposób zasilania. Jeśli nie wiemy, czy wybrane przez nas urządzenie sprawdzi się w przypadku maszyny, przy którym ma zostać wykorzystanie nie bójmy się zadawać pytań. W dobrych hurtowniach i sklepach elektrycznych bez trudu uzyskamy fachową poradę specjalisty.

Podsumowując, w ostatnich latach możemy zaobserwować rosnące zainteresowaniefalownikami, które coraz częściej wykorzystywane są w przemyśle i produkcji. Nie ma w tym nic dziwnego - koszt zakupu falownika nie jest wysoki, zaś jego zastosowanie, poza regulacją prędkości obrotowej silnika, pozwala zmniejszyć ilość zużywanej energii elektrycznej. Jest to więc rozwiązanie, które w dłuższej perspektywie przynosi oszczędności przy jednocześnie maksymalnej wydajności różnego rodzaju maszyn lub silników.

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Porównaj oferty instalacji fotowoltaicznych
dla domu:
na dachu
na gruncie
płaski
15o
35o - wzorcowy
powyżej 35o
dachówka
blacha
papa
Najlepsze oferty energii elektrycznej
artykuły
Archiwum
Dla domu dom
Porównaj oferty na fotowoltaikę i oszczędzaj nawet 40%
firma Dla firmy
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7