System opustów i sprzedażowy – co trzeba o nich wiedzieć?
Aktualnie właściciele instalacji fotowoltaicznej korzystają z systemu opustów (net-metering). W jego ramach prosument może oddać nadwyżki wyprodukowanego prądu do sieci elektroenergetycznej, a następnie – w momencie większego zapotrzebowania na prąd – odebrać 70-80% wprowadzonej wcześniej energii bez dodatkowych kosztów. O opłacalności fotowoltaiki w systemie opustów można przeczytać na stronie E.ON Polska.
Wkrótce jednak system rozliczania energii z fotowoltaiki się zmieni. Model opustów zostanie zastąpiony przez model sprzedażowy (net-billing). Co to znaczy? Prosument nie będzie mógł magazynować nadwyżek energii elektrycznej w sieci, tak jak robił to do tej pory – zamiast tego będzie otrzymywać wynagrodzenie za energię wprowadzoną do sieci. Wartość kilowatogodziny ma być ustalana w oparciu o ceny rynkowe energii.
W ramach systemu sprzedażowego każdy prosument dostanie konto prosumenckie. Konto będzie co miesiąc zasilane tzw. depozytem prosumenckim, czyli wartością energii, którą prosument wprowadził do sieci. Depozyt posłuży nam do pokrycia bieżących zobowiązań wynikających ze zużytej energii. Rozliczenia mają odbywać się w cyklach rocznych, co oznacza, że mamy 12 miesięcy na wykorzystanie depozytu.
Jak wynika z analiz i opinii ekonomistów oraz przedstawicieli branży fotowoltaicznej, system sprzedażowy będzie mniej opłacalny niż aktualnie obowiązujący model opustów. Musimy liczyć się m.in. z dwukrotnym wydłużeniem okresu zwrotu inwestycji. W związku z tym wielu z potencjalnych inwestorów rezygnuje z pomysłu montażu instalacji fotowoltaicznej.
System sprzedażowy jednak nie od 1 kwietnia? Jak uniknąć net-billingu?
Kiedy zmiany wejdą w życie? System sprzedażowy zaczyna obowiązywać od 1 kwietnia 2022 roku. Jeżeli planujemy inwestycję i zależy nam na tym, aby rozliczać nadwyżki energii elektrycznej według aktualnie obowiązującego systemu net-meteringu, musimy zgłosić wniosek o przyłączenie swojej mikroinstalacji do sieci do 31 marca 2022 roku. Podczas zgłaszania wniosku wystarczy jedynie zadeklarować, że chcemy rozliczać się według modelu opustów. Warto pamiętać, że poprawne złożenie kompletu dokumentów zapewni korzystanie z systemu net-meteringu przez kolejne 15 lat.
Co zaś z pozostałymi osobami zainteresowanymi montażem fotowoltaiki? Jeśli zdecydujemy się na montaż mikroinstalacji, ale złożymy wniosek o przyłączenie do sieci po 1 kwietnia 2022 roku, będziemy się rozliczać według modelu net-billingu – tak jak zapowiadano.
Planujesz montaż fotowoltaiki i chcesz czerpać z niej jak największe korzyści? To ostatni dzwonek! Aby móc korzystać z systemów opustów, powinieneś jak najszybciej rozpocząć procedurę montażu i podłączenia instalacji do sieci.