Poradniki
Start Poradniki Fotowoltaika po staremu? Tak, ale nie dla wszystkich
Artykuł

Fotowoltaika po staremu? Tak, ale nie dla wszystkich

Osoby planujące inwestycję w fotowoltaikę muszą nastawić się na poważne zmiany. Od 1 kwietnia 2022 roku energia wyprodukowana w instalacji fotowoltaicznej ma być rozliczana według modelu sprzedażowego. Może to oznaczać niższą opłacalność fotowoltaiki. Na szczęście jest sposób, aby tego uniknąć.

system opustów

System opustów i sprzedażowy – co trzeba o nich wiedzieć?

Aktualnie właściciele instalacji fotowoltaicznej korzystają z systemu opustów (net-metering). W jego ramach prosument może oddać nadwyżki wyprodukowanego prądu do sieci elektroenergetycznej, a następnie – w momencie większego zapotrzebowania na prąd – odebrać 70-80% wprowadzonej wcześniej energii bez dodatkowych kosztów. O opłacalności fotowoltaiki w systemie opustów można przeczytać na stronie E.ON Polska.

Wkrótce jednak system rozliczania energii z fotowoltaiki się zmieni. Model opustów zostanie zastąpiony przez model sprzedażowy (net-billing). Co to znaczy? Prosument nie będzie mógł magazynować nadwyżek energii elektrycznej w sieci, tak jak robił to do tej pory – zamiast tego będzie otrzymywać wynagrodzenie za energię wprowadzoną do sieci. Wartość kilowatogodziny ma być ustalana w oparciu o ceny rynkowe energii.

W ramach systemu sprzedażowego każdy prosument dostanie konto prosumenckie. Konto będzie co miesiąc zasilane tzw. depozytem prosumenckim, czyli wartością energii, którą prosument wprowadził do sieci. Depozyt posłuży nam do pokrycia bieżących zobowiązań wynikających ze zużytej energii. Rozliczenia mają odbywać się w cyklach rocznych, co oznacza, że mamy 12 miesięcy na wykorzystanie depozytu.

Jak wynika z analiz i opinii ekonomistów oraz przedstawicieli branży fotowoltaicznej, system sprzedażowy będzie mniej opłacalny niż aktualnie obowiązujący model opustów. Musimy liczyć się m.in. z dwukrotnym wydłużeniem okresu zwrotu inwestycji. W związku z tym wielu z potencjalnych inwestorów rezygnuje z pomysłu montażu instalacji fotowoltaicznej.

fotowoltaika po staremu

System sprzedażowy jednak nie od 1 kwietnia? Jak uniknąć net-billingu?

Kiedy zmiany wejdą w życie? System sprzedażowy zaczyna obowiązywać od 1 kwietnia 2022 roku. Jeżeli planujemy inwestycję i zależy nam na tym, aby rozliczać nadwyżki energii elektrycznej według aktualnie obowiązującego systemu net-meteringu, musimy zgłosić wniosek o przyłączenie swojej mikroinstalacji do sieci do 31 marca 2022 roku. Podczas zgłaszania wniosku wystarczy jedynie zadeklarować, że chcemy rozliczać się według modelu opustów. Warto pamiętać, że poprawne złożenie kompletu dokumentów zapewni korzystanie z systemu net-meteringu przez kolejne 15 lat.

Co zaś z pozostałymi osobami zainteresowanymi montażem fotowoltaiki? Jeśli zdecydujemy się na montaż mikroinstalacji, ale złożymy wniosek o przyłączenie do sieci po 1 kwietnia 2022 roku, będziemy się rozliczać według modelu net-billingu – tak jak zapowiadano.

Planujesz montaż fotowoltaiki i chcesz czerpać z niej jak największe korzyści? To ostatni dzwonek! Aby móc korzystać z systemów opustów, powinieneś jak najszybciej rozpocząć procedurę montażu i podłączenia instalacji do sieci.

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


TAGI:
Porównaj oferty instalacji fotowoltaicznych
dla domu:
na dachu
na gruncie
płaski
15o
35o - wzorcowy
powyżej 35o
dachówka
blacha
papa
Najlepsze oferty energii elektrycznej
Dla domu dom
Porównaj oferty na fotowoltaikę i oszczędzaj nawet 40%
firma Dla firmy

Zobacz też inne wpisy

Pompa ciepła i fotowoltaika - czy to dobry duet?
02 Listopad 2021
Zdecydowanie tak! Inwestycja w pompę ciepła oraz fotowoltaikę zwraca się bardzo szybko. Taki system grzewczy generuje o nawet 80% mniejsze koszty, niż...
„Mój Prąd 3.0” - co mówią dane?
21 Styczeń 2022
Na wzrost zainteresowania panelami fotowoltaicznymi wpłynął nie tylko światowy eko trend, ale przede wszystkim dotacje płynące z Narodowego Funduszu O...
Wydajność paneli fotowoltaicznych
06 Grudzień 2021
To bez wątpienia jedna z najistotniejszych kwestii przy zakupie fotowoltaiki. Od tego zależy, ile instalacja PV będzie w stanie wyprodukować energii,...
Fotowoltaika opłacalność kalkulator - policz, ile możesz zaoszczędzić!
22 Sierpień 2021
Nurtuje Cię, czy rzeczywiście dzięki instalacji fotowoltaicznej zaoszczędzisz? Fotowoltaika kalkulator online to proste narzędzie, dzięki któremu dowi...
6 powodów dla których warto zainstalować fotowoltaikę
23 Listopad 2016
Na całym świecie popularność systemów fotowoltaicznych dynamicznie rośnie. Trudno się temu dziwić, bowiem fotowoltaika ma wiele zalet. Dziś przedstawi...
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7