Poradniki
Start Poradniki Instalacje odpylające w energetyce i ciepłownictwie. Co warto o nich wiedzieć?
Artykuł

Instalacje odpylające w energetyce i ciepłownictwie. Co warto o nich wiedzieć?

Nowoczesne technologie w przemyśle energetycznym i ciepłowniczym odgrywają szczególną rolę, wpływając zarówno na wydajność, jak i bezpieczeństwo pracy maszyn oraz całych systemów. Przykładem rozwiązań, bez których trudno wyobrazić sobie współczesną energetykę, ale również przemysł metalurgiczny, materiałów sypkich, spożywczy i wiele innych branż, są filtracja i odpylanie. W jaki sposób instalacje oczyszczania powietrza stosowane w produkcji energii i ciepłownictwie wpływają na zmniejszenie emisji toksycznych gazów do atmosfery? Jakie urządzenia odpylające sprawdzają się w tych branżach?

 

odsiarczanie spalin

Jaką rolę odgrywają instalacje odpylające?

Obecnie ciężko wskazać jakąkolwiek dziedzinę przemysłu, w której systemy odpylania spalin nie znalazłyby swojego zastosowania. Restrykcyjne normy krajowe i międzynarodowe ograniczające emisję szkodliwych pyłów i gazów nakładają na przedsiębiorstwa produkcyjne i przetwórcze obowiązek stosowania wydajnych systemów filtracji. Nie ma w tym cienia przypadku, ponieważ mniejsza ilość szkodliwych gazów oznacza:

 • zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza i środowiska,
 • obniżenie ryzyka występowania chorób (w tym również wśród załogi),
 • większy komfort pracy osób zatrudnionych w zakładzie,
 • wydłużenie żywotności maszyn i urządzeń,
 • możliwość spełnienia rygorystycznych norm środowiskowych dla przemysłu.

instalacje

Dodatkowo instalacje umożliwiające filtrację, oczyszczanie oraz odpylanie spalin znacząco zwiększają bezpieczeństwo pracy urządzeń energetycznych oraz ciepłowniczych poprzez zmniejszenie ryzyka zapłonu lub wybuchu. 

Jakie urządzenia odpylające sprawdzają się w ciepłownictwie i energetyce?

Przedsiębiorstwa z sektora cieplnego lub energetycznego coraz większy nacisk kładą na skuteczne, wydajne instalacje oczyszczania spalin. Niezwykle istotne jest jednak to, aby system filtrujący odpowiadał specyfice pracy konkretnego zakładu, zapewniając tym samym maksymalną wydajność odpylania. Odpowiedzią na zmieniające się potrzeby w wielu gałęziach przemysłu są urządzenia filtracyjne. Popularnością w przemyśle ciepłowniczym oraz energetyce cieszą się przede wszystkim:

 • filtry workowe,
 • proste przemysłowe odpylacze mechaniczne,
 • odpylacze cyklonowe,
 • cyklofiltry
 • systemy wentylacji strefowej,
 • filtry mokre i odpylacze workowe.

Tego rodzaju rozwiązania oferuje m.in. INSTAL-FILTER SA, dostarczając szeroką gamę systemów odpylających i filtrujących dedykowanych poszczególnym gałęziom przemysłu – począwszy od prostych, mechanicznych odpylaczy, aż po najbardziej rozbudowane systemy projektowane z uwzględnieniem potrzeb danego przedsiębiorstwa. To z kolei sprzyja dostosowaniu właściwości i funkcjonalności całego układu filtracji gazów do indywidualnego zapotrzebowania zakładów zajmujących się produkcją ciepła oraz energii.

odsiarczanie spalin

Wybierając instalację umożliwiającą oczyszczanie spalin, szczególną uwagę należy zwrócić na zgodność systemu z obowiązującymi normami emisji dyktowanymi przez Unię Europejską. System odpylania i neutralizacji gazów powinien spełniać restrykcyjne wytyczne emisyjne dla energetyki i ciepłownictwa, ale również, dawać możliwość dalszej rozbudowy jednocześnie przy jak najmniejszych nakładach inwestycyjnych.

Rodzaje instalacji, które można wykorzystać w branży ciepłowniczej i energetycznej

Współczesne przemysłowe odpylacze oraz instalacje oczyszczania spalin pozwalają osiągnąć wysoką skuteczność filtracji. O tym, jak wydajny w konkretnych warunkach będzie system, decyduje szereg czynników, m.in.: sposób powstawania zanieczyszczeń, ich rodzaj, stężenie czy metody rozprzestrzeniania. Istotne są również wielkość cząsteczek i drobinek pyłów, wilgotność czy temperatura w otoczeniu przesyłowym. Aby wybrać optymalny dla danego środowiska system odpowiadający za oczyszczanie gazów przemysłowych, należy uwzględnić wszystkie te czynniki.

Do instalacji najczęściej wykorzystywanych w energetyce i branży ciepłowniczej należą:

 • odpylanie za pomocą filtrów workowych,
 • systemy odpylaczy cyklonowych oraz multicyklonów,
 • przemysłowe odpylacze wyposażone w cyklofiltry,
 • systemy redukcji tlenków siarki i azotu z wykorzystaniem metody SCR, SNCR,
 • instalacje wykorzystujące metody zespolone.

Elementy poszczególnych systemów można ze sobą łączyć w celu zwiększenia skuteczności i dostosowania parametrów procesu filtracji do wymogów poszczególnych przedsiębiorstw. 

odpylanie

Co przemawia za montażem instalacji od INSTAL-FILTER SA?

Aby mieć pewność, że instalacja odpylania i oczyszczania spalin w zakładzie została dobrana odpowiednio do zapotrzebowania, należy powierzyć wykonanie dokładnej analizy ekspertom. Firma INSTAL-FILTER SA zapewnia niezbędne wsparcie w zakresie dopasowania inwestycji do parametrów maszyn i urządzeń przemysłowych. Wieloletnie doświadczenie oraz wykorzystanie nowoczesnych technologii dają gwarancję budowy wydajnej, efektywnej i bezpiecznej neutralizacji spalin.

Biorąc pod uwagę szereg aspektów, jakie należy uwzględnić przy wyborze systemu odpylania, zlecenie jego projektu oraz realizacji budowy specjalistom stanowi najrozsądniejsze rozwiązanie. Korzyści z odpowiednio dopasowanych rozwiązań – zarówno dla środowiska, jak i samego przedsiębiorstwa oraz jego pracowników – są nie do przecenienia, dlatego tak ważna jest współpraca z ekspertami.

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


TAGI:
Porównaj oferty instalacji fotowoltaicznych
dla domu:
na dachu
na gruncie
płaski
15o
35o - wzorcowy
powyżej 35o
dachówka
blacha
papa
Najlepsze oferty energii elektrycznej
Dla domu dom
Porównaj oferty na fotowoltaikę i oszczędzaj nawet 40%
firma Dla firmy

Zobacz też inne wpisy

Prawo energetyczne
19 Październik 2015
Zespół norm regulujących zasady kształtowania polityki energetycznej, zasady użytkowania paliw jak i działalność przedsiębiorstw energetycznych. Ustaw...
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7