Efektywność energetyczna - definicja
Pojęcie efektywności energetycznej nierozłącznie związane jest z oszczędzaniem energii. Efektywność energetyczną najłatwiej zdefiniować jako uzyskiwanie lepszych rezultatów i świadczenie większej liczby usług bez zwiększania nakładów energetycznych. To zatem definicja bardzo szeroka. Aby uzyskać poprawę efektywności energetycznej potrzebna jest wiedza na temat stanu początkowego, a następnie porównanie go do stanu po wdrożeniu wybranych przez nas działań.
Najłatwiej wytłumaczyć to na przykładzie. Załóżmy, że korzystasz w firmie z tradycyjnego oświetlenia. Z końcem roku sprawdzasz zużycie energii elektrycznej i wysokość rachunków za prąd. Uznajesz, że wyniosły one zdecydowanie za dużo, dlatego decydujesz się na wymianę oświetlenia na ledowe. Po zakończeniu kolejnego okresu rozliczeniowego ponownie sprawdzasz rachunki za prąd i porównujesz je z poprzednimi. W ten sposób możesz oszacować, czy nastąpiła poprawa efektywności energetycznej w danym obszarze - w tym przypadku oświetlenia.
Warto jednak wiedzieć, że poprawa efektywności energetycznej nie jest tożsama ze zmniejszeniem zapotrzebowania na energię. Oczywiście, w niektórych sytuacjach będzie to równoznaczne, lecz nie zawsze. Poprawę stanowić może bowiem m.in. ograniczenie strat energii bądź wprowadzenie rozwiązań, które w przyszłości okaże się bardziej efektywne.
Przykłady działań, które zwiększą efektywność energetyczną firmy
Zastanawiasz się, co zrobić, aby poprawić efektywność energetyczną w Twoim przedsiębiorstwie? Działań, które możesz podjąć jest mnóstwo. Wiele zależy od specyfiki i rozmiaru Twojej firmy. Przedstawiamy kilka propozycji, które warto wdrożyć w firmie, aby zmniejszyć zużycie energii:
- modernizacja oświetlenia - zmiana żarówek na ledowe może przynieść znaczące oszczędności w firmie. Zużywają one o 80% mniej energii w porównaniu do tradycyjnych świetlówek i co więcej, posiadają o wiele dłuższy okres eksploatacji.
- izolacja i wentylacja - ocieplenie budynku, izolacja dachu, wymiana drzwi, zastosowanie podwójnych szyb w oknach - wszystkie te działania, pozwolą zaoszczędzić energię wykorzystywaną na ogrzanie pomieszczeń.
- ogrzewanie - inwestycja w pompy ciepła i systemy odzysku ciepła,
- chłodnictwo - zakup nowych sprzętów o wysokiej klasie energetycznej np. A++,
- produkcja energii z OZE - prym pod tym względem wiodą szczególnie panele fotowoltaiczne i kolektory słoneczne. Inwestycja w produkcję energii ze słońca powinna zwrócić się w okresie 6-9 lat.
- zmiana taryfy energetycznej - jeśli firma pracuje także w weekendy, to może dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie właśnie z taryfy weekendowej (C12w)? Warto przeanalizować rachunki za prąd i dopasować taryfę do trybu pracy Twojego przedsiębiorstwa.
- wdrożenie przeglądów serwisowych urządzeń - pozwolą one na wyeliminowanie lub naprawę sprzętów najbardziej energochłonnych.
Audyt energetyczny - dlaczego warto?
Osoby, które rozważają poprawę efektywności energetycznej przedsiębiorstwa prędzej czy później natrafią na pojęcie audytu energetycznego. Jest to kilkuetapowa procedura, która ma dostarczyć informacji na temat obecnego zużycia energii w firmie, a także proponowanych rozwiązań, jakie mają pomóc je obniżyć. Aby audyt uznać za kompleksowy, powinien on dotyczyć około 90% całkowitego zużycia energii w przedsiębiorstwie. Musi on obejmować analizę zużycia energii we wszystkich budynkach firmy, jak również przegląd istniejących instalacji czy wykorzystywanych urządzeń i sprzętów. Na tej podstawie audytor sporządza raport, który zawiera informacje na temat miejsc strat energii oraz rekomendacji działań służących poprawie zużycia energetycznego. W raporcie znajdują się także obliczenia wskazujące na potencjalne oszczędności energii. Ten dokument przedstawiany jest kierownictwu przedsiębiorstwa, które na jego podstawie decyduje się podjąć konkretne rozwiązania w celu poprawy efektywności energetycznej przedsiębiorstwa.
Obowiązkowy audyt - kogo dotyczy?
Dnia 20 maja 2016 roku wprowadzona została w Polsce Ustawa o efektywności energetycznej, która zobowiązuje dużych przedsiębiorców do przeprowadzania cyklicznego audytu energetycznego. Kto zatem zaliczany jest do tej kategorii? Będą to firmy zatrudniające powyżej 250 pracowników i jednocześnie osiągające roczny obrót netto przekraczający równowartości w złotych 50 milionów euro. Jeśli także zaliczasz się do tej grupy przedsiębiorców, to musisz pamiętać, że masz obowiązek przeprowadzać audyt energetyczny co 4 lata. Nie oznacza to jednak, że jako właściciel małej lub średniej firmy możesz całkowicie pominąć tematy audytu energetycznego. Taki krok przynosi duże zyski, dlatego może warto się nim zainteresować? Mniejsze zużycie energii przełoży się na niższe rachunki za energię elektryczną. Uwolnione środki zdecydowanie lepiej przeznaczyć na inwestycje w rozwój firmy niż rachunki, nie sądzisz?
Audyt efektywności energetycznej
Aby skutecznie zarządzać zużyciem energii w przedsiębiorstwie warto przeprowadzić audyt efektywności energetycznej. Co odróżnia go od audytu energetycznego? Po pierwsze, nie jest on obowiązkowy, a po drugie, nie ma charakteru ogólnego. Audyt efektywności energetycznej przeprowadza się dopiero w momencie, gdy przedsiębiorca zdecyduje się zastosować konkretne działania, które mają służyć poprawie efektywności energetycznej. Okaże się niezbędny także w sytuacji, gdy firma ubiega się o wsparcie finansowe na konkretne inwestycję, które mogą wpłynąć na oszczędność energetyczną.
Co więcej, przedsiębiorcy, którzy go przeprowadzają mogą otrzymać tzw. białe certyfikaty, czyli świadectwa efektywności energetycznej. Z posiadanych certyfikatów wynikają prawa majątkowe, które stanowią wartość pieniężną i są sprzedawane na Towarowej Giełdzie Energii. Istnieje jednak kluczowy warunek ich przydzielania. Białe certyfikaty mogą otrzymać wyłącznie przedsiębiorcy, którzy po wprowadzeniu modernizacji bądź innych rozwiązań służących poprawie efektywności energetycznej w firmie, wykażą oszczędności na poziomie minimum 10 toe = 116,3 MWh. Warto wiedzieć, że w przeprowadzeniu audytu efektywności energetycznej pomóc może nasz sprzedawca prądu. Taką usługę proponuje m.in. innogy Polska.
Poprawa efektywności energetycznej przedsiębiorstwa to temat bardzo rozległy, który tyczyć może się wielu zagadnień. Jeśli jesteś nim zainteresowany, to jak najbardziej powinieneś rozważyć przeprowadzenie w Twojej firmie audytu energetycznego lub audytu efektywności energetycznej. Prawdopodobnie taki krok przyniesie Ci znaczne oszczędności.